Klan Plus

 • Zbulimi i pabesueshëm…

  Rekord i ri në sistemin tonë diellor. Zbulohen 12 satelitë të rinj të Jupiterit, që sëbashku me ata të konstatuar deri më sot, janë në total 79. Njëri prej tyre ka ngjallur çudinë tek shkencëtarët, pasi është shumë i vogël, me diametër rreth 1 km dhe ka një orbitë...
 • Nis klonimi i veprave të Michelangelo-s

  Muzeu i Louvre nis klonimin e veprave të Michelangelos, të cilat mund të ekspozohen në çdo muze në botë. Aktualisht ka nisur faza e dixhitalizimit, më pas dublikimi dhe në fund transporti pa asnjë rrezik. Projekti përfshin dy skulpturat në mermer të skllervërve, Rebeli dhe i Vuajturi, mbi të...
 • Fshati që flet vetëm me shenja

  Në xhunglën e madhe të Balit, në Indonezi, gjendet një fshat i vogël i quajtur Bengkala, i cili është shumë i veçantë. Banorët e tij prej 7 brezash praktikojnë gjuhën e shenjave. Në fshatin e largët nga 3003 banorë, 44 prej tyre nuk dëgjojnë. Për të mos u ndjerë...
 • Arratisja e maturantëve

  Në një vit, rreth 9 mijë maturantë aplikojnë për të studiuar jashtë vendit. Statistika e Ministrisë së Arsimit tregon për aplikimet, por jo realisht se sa prej tyre ia dalin të diplomohen në vendet ku ata dëshirojnë. Gjithsesi kjo shifër ka ardhur duke u rritur. Nëse u referohemi të...
 • Muzika në shërbim të gjuhës

  Muzika dhe gjuha janë të lidhura. Në fakt të luash një instrument që në moshën e fëmijërisë, rreth 4-vjeç, ndihmon shumë edhe në njohjen më të mirë të gjuhës, madje është një taktikë mjaft efikase kundër disleksisë dhe çrregullimet e gjuhësisë. Kjo lidhje ndihmon shumë edhe në përpunimin e...
 • Një shqiptare për kolonën zanore të filmit “James Bond”

  Tashmë është zyrtare: Dua Lipa do të këndojë kolonën zanore të filmit “James Bond”, në hapat e gjigandëve të muzikës botërore. Shqiptarja 22-vjeçare sfidoi këto muaj Adelën, që e ka kënduar më herët kolonën zanore të “Skyfall” apo edhe Ed Sheeran, Jessie J dhe Paloma Faith. Zgjedhja për këngëtaren shqiptare,...
 • Video: Era Istrefi sjell “Prisoner”

  Menjëherë pas përfundimit të Kupës së Botës, Era Istrefi ka vendosur që ta mbajë vëmendjen e publikut tek ajo. Kështu ka publikuar sot klipin e këngës “Prisoner” që do të thotë ‘e burgosur’ dhe ka të bëjë me ndjenjat e dashurisë. Pjesë e klipit është dhe një djalë me...
 • Llava merr përpara varkën me turistë

  Një varkë me turistë është goditur nga llava e vullkanit Kilauea në Hauai duke lënë të plagosur 23 persona. Shpërthimi ishte shumë i fuqishëm dhe gurët e vullkanit përfunduan në bordin e varkës. Pasagjerët pësuan djegie të gradëve të ndryshme, por fatmirësisht pa rrezik për jetën. Autoritetet e vendit...
 • Dëmet e mëdha të yndyrave

  Një regjim ushqimor i pasur me yndyra dhe kolesterol të lartë është tepër i dëmshëm për organizmin e njeriut, por në veçanti, problemet më të mëdha lidhen me prostatën. Mjekët urologë në Itali kanë marrë në shqyrtim statistikat shëndetësore dhe ushqimore të 36 mijë meshkujve të moshës nga 40-99...
 • Çfarë fshihet në thellësinë e Tokës

  Njeriu ende nuk ka zbuluar se nga se përbëhet brendësia e Tokës. Por nga një studim i fundit, shkencëtarët mendojnë se thellësia e planetit tonë përbëhet nga azoti i lëngshëm, gjë që do të shpjegonte edhe sasinë e madhe të tij në formë të gaztë në atmosferë. Sipas tyre,...
 • Dëmet e vapës së madhe

  I nxehti ndikon negativisht në aftësitë mendore. Pra temperaturat e larta kanë efekt jo vetëm te njerëzit e moshuar, por edhe mbi të rinjtë. Sipas universitetit Harvard, vapa ka impakt mbi organizmin edhe në aftësitë logjike, në arsyetim dhe kujtesë. Janë marrë në analizë dy grupe studentësh, njëri prej...
 • Lërini fëmijët zbathur, sepse…

  Fëmijët duhet të qëndrojnë zbathur më shpesh. Qoftë në natyrë, ashtu edhe në shtëpi, qëndrimi zbathur ndihmon shumë edhe në zhvillimin motorik të trupit. Veçanërisht përmirëson ndjeshëm ekuilibrin, por edhe startin atletik, apo edhe hedhjet. Përtej benefiteve në aspektin postural dhe zhvillimin e lëvizjeve, të qëndrosh zbathur në barë...
 • Mjekët japin alarmin: I gjithë kontinenti i rrezikuar nga një bakter rezistent

  Rrezik epidemie në ishujt Canarie. Deri tani ka arritur në 13 numri i turistëve të prekur nga një bakter që është rezistent ndaj çdo lloj antibiotiku. Lajmi bëhet i ditur nga Qendra Evropiane për Kontrollin e Sëmundjeve ECDC, që shpjegon se ekziston një rrezik i lartë që ky bakter...
 • “Mëkatoni” duke ngrënë çokollatë

  Nëse prej kohësh e kufizoni vetën nga ngrënia e çokollatës që tani do të mësoni se ky mëkat i ëmbël sjell shumë përfitime. Nga një studim i bërë nga Harvard School of Public Health tregon se njerëzit që konsumojnë më shumë se 45 gramë çokollatë në javë kanë 20%...
 • Çfarë fshihet pas etiketës së xhinseve

  Mund t’i vishni paradite, pasdite, në mbrëmje, pra mund t’i vishni në çdo moment të ditës pasi kur thua pantallona xhins, i nënkupton të gjitha. Të krijuara fillimisht në vitin 1853 si veshje e posaçme për kërkuesit e arit, këto pantallona kanë bërë historinë e modës për dhjetëra breza...
 • Zhytja në ujë heq stresin

  Të kalosh një ditë nën ujë mund t’ju bëjë të ndiheni më të relaksuar, të çlodhur dhe me energji të përtëritura. Ky është konkluzioni i një studimi të kryer nga kërkuesit e Universitetit Curtin dhe publikuar në revistën Health Psicology. Të zhytesh të bën më krijues duke iu shmangur...
 • Bananet në rrezik

  Shumë shpejt ndoshta nuk do të mund të shijojmë më bananet, pasi pema e këtij fruti po rrezikon zhdukjen. Alarmi kryesor është për një specie të egër që rritet vetëm në Madagaskar, por që konsiderohet si thelbësore për të shpëtuar nga sëmundjet kultivimet e mëdha të bananeve që ne...
 • Flini me kafshët, i bën mirë shëndetit

  Ndonëse mund t’i doni kafshët, mund ta keni të vështirë t’i pranoni në krevat. Por sipas një studimi të publikuar në revistën Nature, fjetja me qenin apo me macen ofron përfitime të shumta për shëndetin e përgjithshëm mendor edhe emocional. Emocionet, dashuria e pakushtëzuar dhe besnikëria e tyre do...
 • 8 milionë njerëz “artificialë”

  Pas lindjes së anglezes Lousie Brown, fëmija i parë që erdhi në jetë me anë të fekondimit artificial, sot në botë janë 8 milionë të lindurit me këtë metodë. Statistikat janë bërë të ditura në Kongresin Evropian mbi Riprodhimin që po mbahet në Barcelonë. Specialistët thonë se fekondimi “in...
 • Kafeja të zgjat jetën

  Kafeja të zgjat jetën, edhe kur teprohet me konsumin e saj. Ky është konkluzioni i fundit mes qindra studimeve të kryera mbi bimën e kafesë dhe efektet e saj mbi njeriun. Sipas studimit rezulton se kafja ul 12% vdekshmërinë dhe funksionon edhe mbi ata që i tolerojnë më pak...
1 2 3 21
Emisione