Klan Plus

 • Kur ekzekutoheshin inxhinierët/ 71 vjet nga vrasja e drejtuesve të projektit të Maliqit

  Projekti për tharjen e kënetës së Maliqit në fillim të vitit 1946, rezultoi një kalvar i gjatë për 7 inxhinierët që e nisën atë. I cilësuar si një nga veprat më ambicioze të kohës, ajo u bë edhe arenë e luftës politike. Jo vetëm për shkak se në kënetë...
 • Ish të përndjekurit: Juristët e djeshëm, po bëjnë ende drejtësi

  Vettingu nuk do t’i ndeshkojë ish-gyqtarët dhe ish-hetuesit e regjimit komunist. Ky ishte një nga konstatimet më tronditëse për ish të persekutuarit nga sistemi i kaluar të cilët do të shohin të njëjtit njerëz që do u japin drejtësinë në demokraci. Në Gjermaninë Lindore janë hetuar 100 mijë ish-bashkëpuntorë...
 • Jo taksë banese për pensionistët dhe njerëzit me ndihmë ekonomike

  Pensionistët e vetëm dhe familjet me ndihmë ekonomike do të përjashtohen nga taksa e banesës. Vendimi u mor  në komisionin parlamentar të ekonomisë. Nga ky vendim përjashtohen afro 36% të ndërtimeve në vend. Deputetë të opozitës të cilët u larguan nga mbledhja, propozuan përjashtime edhe për kategori të tjera ...
 • Kurora e gjelbër që rrethon kryeqytetin urban

  Kur flasim për Tiranën, nënkuptojmë sheshin Skënderbej, Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, apo ndërtesa të tjera historike të këtij qyteti. Ky është në fakt edhe destinacioni i turistëve që vizitojnë kryeqytetin e Shqipërisë. Por qendra e zhurmshme urbane rrethohet nga një kurorë peisazhesh natyrore dhe objekte  të  trashëgimisë kulturore të...
 • Video/ ‘Dueli’ Rama – Basha në Kuvend

  Seanca e kësaj të enjteje në Kuvend kishte në fokus projekt buxhetin e vitit 2018. Por debati i zhvilluar u fokusua më shumë në akuza politike mes palëve, sesa në detajimin e draftit apo efektet në ekonomi. Protagonistët kryesorë ishin Kryeministri Edi Rama dhe lideri i opozitës, Lulzim Basha....
 • Pasioni i Xhulias/ Adoleshentja e fiksuar pas biçikletës, tashmë sportiste profesioniste

  Biçikleta, për shumë njerëz është mjet transporti. Për disa të tjerë, ajo është edhe një pasion i madh. Xhulja Dajçi, është një adoleshente që ciklizmin e ka nisur kur ishte vetëm 4 vjeç. Teksa vitet kalonin, Xhulja kuptoi se talenti i saj në çiklizëm, mund të përdorej në një...
 • Katastrofë mjedisore në Myzeqe

  Katastrofë mjedisore në Myzeqe. Pas reshjeve te shiut në zonën që njihet si “Emisari” përgjatë 10 km të para ka nxjerrë në sipërfaqe sasi të mëdha peshku të ngordhur. Banorët thonë se shkak për ndotjen masive janë fabrikat e vajit. Peshkatarët thonë se një ndotje e tillë nuk ka...
 • Hahn në Tiranë: Ballkani si Nikaragua e viteve ’70, rinia po ikën

  Ka qenë i drejtëpërdrejtë dhe më i ashpër se kurrë komisioneri Johanes Hahn ndaj klasës politike që qeverisë vendet e Ballkanit. Ai e ka krahasuar situatën në rajon me atë të Nikaraguas së juntave ushtarake në vitet ’70, duke thënë se qeveritarët nuk duan të ndryshojnë, ndërsa rinia po...
 • “Iron Man” vendos rekorde botërore

  Nuk është pjesë film, por një realitet. Richard Browning një pilot me profesion ka thyer rekordin botëror duke fluturuar me një  kostum të modifikuar. Shpejtësia e tij arriti 51 km/orë duke vendosur një rekord të ri. Ai është gjithashtu themeluesi kompanisë britanike të teknologjisë Gravity Industri.  Pajisja e tij...
 • Edhe yjet mashtrojnë, këngëtarë e aktorë të shquar në parajsat fiskale

  Janë të pasur, të famshëm dhe të adhuruar nga miliona njerëz në të gjithë botën. Por edhe ata rezultojnë të kenë mashtruar shtetin, duke shmangur pagesën e taksave. Bëhet fjalë për aktorë e këngëtarë të mëdhenj që rezultojnë në listat e evazorëve fiskale të zbuluar nga investigimi “Paradise Paper”....
 • Këngëtari shqiptar në MTV

  Në festivalin e muzikës evropiane këtë vit do të ngjitet një tjetër shqiptar. Krahas Rita Orës, Ermal Medës dhe Dua Lipës, të cilët janë tashmë të njohur në tregun ndërkombëtar, mes tyre do të jetë edhe Shkëlzen Kastrati apo i njohur me emrin e artit Xen. Në mbrëmjen e...
 • Aktori shqiptar bashkëpunim me J. Balvin

  Kënga “Mi Gente” e këngëtarit spanjoll J.Balvin dhe Willi William po korr sukses në të gjithë botën përmes klikimeve. Ndërsa një lajm të gëzuar për shqipatrët ka dhënë sot aktori Marko Caka, i cili ka njoftuar përmes rrjetit të Instagram se do të jetë pjesë e klipit të ardhshëm...
 • Video/ Kush është Edisoni, 22-vjeçari që vdiq në aksident

  Dy të vdekur dhe dy të plagosur është bilanci i një aksidenti tragjik të ndodhur mbrëmjen e së mërkurës në aksin rrugor Vaqarr – Ndroq. Viktimat janë Athanas Xhavara 45 vjeç nga Gjirokastra dhe Edison Sefa 22 vjeç nga Tirana. Burimet policore bëjnë me dije se 45-vjeçari Xhavara drejtonte makinën tip...
 • Linjë hekururdhore Varna – Tiranë, Bashkimi Europian vendos të financojë projektin

  Bashkimi Evropian ka vendosur më në fund të financojë ndërtimin e hekurudhës së shpejtësisë së lartë që do të lidhe qytetin bregdetar të Varnës në Bullgari me kryeqytetin shqiptar Tiranën. Lajmi u dha nga presidenti i Komisionit Evropian Juncker pas takimit me kryeministrin bullgar Boyko Borissov. Juncker tha se...
 • Dua Lipa me një fans të veçantë

  Mijëra fansa u mblodhën në kryeqytetin e Britanisë për të ndjekur idhullin e tyre, këngëtaren kosovare Dua Lipa. Por surprizë ka qenë pjesëmarrja e kryetarit të bashkisë së Londrës Sadiq Khan. Ky fakt ka emocionuar 22-vjeçaren e cila ka postuar një foto në instagram.   “Jo çdo ditë kryetari...
 • Vajzat shqiptare të Dubait, çdo vit 7000 të rinj mësyjnë në Lindjen e Mesme

  Endrra amerikane sigurisht është një mit për shqiptarët, por së fundmi është Lindja e Mesme e cila është kthyer në vendin e preferuar. Por jo për ndërtesat marramendëse, por për të gjetur një punë të mirëpaguar. Sipas drejtuesve të agjencive ndërmjetësuse mes vendit tonë dhe kompanive të huaja numri...
 • Shqipëri-Slloveni shkëmbime tregtare minimale

  Shkëmbimet tregtare Shqipëri-Slloveni janë në nivele minimale. Të dhënat e Institutit të Statistikave nxjerrin në pah fuqinë e dobët konkuruese të vendit tonë. Ne importojmë thuajse 2-fish më shumë mallra sesa eksportojmë në Slloveni. Vendi ynë merr nga ky shtet kryesisht produkte kimike, plastike apo dhe makineri e pjesë...
 • “Ndaloni autokratët në Ballkan”

  Në emër të stabilitetit në rajonin, Brukseli ka mbështetur edhe udhëheqës autokratë në Ballkanin Perëndimor. Por Këshilli Europian për Marrëdhëniet me Jashtë sugjeron se BE duhet të ndërhyjë për të mos lejuar qeverisje të tilla, vetëm në emër të asaj që e kanë cilësuar si “stabilokraci”. Këshilli Europian për...
 • Gratë që ruajnë traditën, artizanet që ende prodhojnë qilima me dorë

  “Artizane E Lumës” ishte kjo kënga që ju kushtua para viteve ‘90 grave dhe vajzave duararta të qarkut të Kukësit, të cilat endin me mjeshtëri sixhadet dhe qilimat shumëngjyrësh. Një nga këto është edhe Flutura Mata, e cila me shumë dashuri dhe profesionalizëm e ushtron ende sot këtë zanat të trashëguar nga nëna...
 • Blerja e votave në prokurori, kreu i OSBE: Janë 100 denoncime, s’dimë ç’është bërë

  Pika më e debatuar në zgjedhje, ajo e shtiblerjes së votës nuk është e pabazuar në fakte. Sipas shefit të misionit të vëzhguesve të OSBE/ODIHR Peter Tejler, të paktën 100 raste janë referuar në Prokurori, por sipas tij nuk ka ende informacion se çfarë ka bërë prokuroria me këto...
1 2 3 6
Publicitet
Emisione