Kosove

 • Frikë nga sulmet, Prishtina vendos barriera betoni në pedonale

  Në sheshet kryesore në Prishtinë janë vendosur barriera betoni për të bllokuar hyrjen e automjeteve. Radio Evropa e Lirë u interesua në Komunën e Prishtinës, të cilët i thanë gazetarëve se kjo masë ishte kërkesë e Policisë së Kosovës për të rritur nivelin e sigurisë gjatë festave të fundvitit....
 • Haradinaj: Vizita e Zaev e rëndësishme

  Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka thënë që ndihet i nderuar me vizitën e homologut të tij nga Maqedonia, Zoran Zaev, përderisa e vlerësoi këtë takim mjaft të rëndësishëm. “Kjo vizitë është e rëndësishme. Ne jemi fqinj dhe na lidh perspektiva euroatlantike. “Sot kemi shtyrë përpara marrëdhëniet tona si...
 • Zaev: Rasti “Kumanova” nuk duhet të ngelet pengesë mes Kosovës e Maqedonisë

  Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ka deklarua që rasti i grupit “Kumanova” është çështje e ndjeshme dhe se është në interes të Kosovës e Maqedonisë që të mësohen përgjigjet e vërteta. Zaev tha që kjo çështje nuk mund të ngelet pengesë për bashkëpunimin në mes të të dyja vendeve....
 • Zoran Zaev viziton sot Kosovën

  Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev sot do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Kosovë. Gjatë vizitës në Prishtinë, Zaev do të takojë udhëheqësit e institucioneve të Kosovës, kryeministrin Ramush Haradinaj, kryetarin e Kuvendit Kadri Veseli, dhe presidentin Hashim Thaçi. Kryeministri maqedonas viziton për herë të parë Kosovën që kur...
 • Vijojnë kërkimet për personat e zhdukur nga lufta

  Kryepatologu i Kosovës, Arsim Gërxhaliu, është marrë gjerësisht me problemin e të zhdukurve të luftës. Ai tregon se ka udhëtuar për në Serbi mbi 110 herë, ndërsa ka kthyer në Kosovë mbi 1 mijë viktima. Arsim Gërxhaliu, është kryepatologu i Kosovës. Si profesionist është marrë me problemin e të...
 • Ndërron jetë në moshë të re aktori i humorit

  Aktori kosovar, Blerim Peci është ndarë nga jeta në moshën 44-vjeçare. Ai mësohet se vuante prej kohësh nga një sëmundje dhe ndërroi jetë orët e para të mëngjesit të së shtunës. Ka qenë miku i tij Fehmi Ferati, i cili e ka bërë fillimisht publik lajmin për ndarjen nga...
 • Zoran Zaev javën e ardhshme viziton Kosovën

  Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, javën e ardhshme do ta vizitojë Kosovën. Kjo do të jetë vizita e parë e një kryeministri maqedonas në Kosovë. Gjatë vizitës në Prishtinë, Zaev do të takohet me zyrtarët më të lartë të Kosovës, presidentin Hashim Thaçi, kryeministrin Ramush Haradinaj, dhe kryetarin e kuvendit...
 • Tre presidentet e Bosnjës takojnë Vuçiç

  Tre presidentët e Bosnjës tek kreu i Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Një vizitë për marrëdhëniet e të dyja vendeve dhe për konfirmimin e qëndrimit boshnjak për çështjen e Kosovës. Bosnja do ta ndjek qëndrimin e Serbisë dhe nuk do ta ndryshoj derisa këtë të mos e bëj Beogradi. Këto premtime...
 • OKB thirrje Kosovës: Mos i lejoni qytetarët që t’i bashkohen ISIS

  Kombet e Bashkuara po kërkojnë nga autoritetet në Kosovë që të kenë një strategji të qartë për të penguar luftëtarët nga bashkimi me ekstremistët islamikë në Siri dhe Irak, dhe për të ofruar më shumë mundësi për punësim dhe edukim. Në një raport të pavarur të OKB-së, që e...
 • Në parlament marrëveshja për kufirin me Malin e Zi

  Qeveria e Kosovës vendosi të hënën ta dërgojë në parlament projektligjin mbi marrëveshjen për shënimin e kufirit me Malin e Zi, bashkë më gjetjet e Komisionit Shtetëror për kufirin, raporti i të cilit u publikua sot në mbledhjen e qeverisë. Sipas këtij komisioni marrëveshja e nënshkruar në gusht të...
 • Stoltenberg: NATO respekton qëndrimin e Serbisë për mos anëtarësim

  “Serbia është vend i pavarur dhe sovran”. Kështu ka nisur të flasë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoltenberg ku ka thënë se respektojnë qëndrimin e Serbisë që nuk dëshiron anëtarësim në NATO, shkruan Tanjug. “Kjo nuk është pengesë për forcimin e bashkëpunimit tonë”, ka thënë Stoltenberg në Bruksel....
 • Fakte të reja për demarkacionin?!

  Komisioni Shtetëror për shënjimin dhe mirëmbajtjen e kufirit shtetëror të hënën do të prezantojë para Qeverisë së Kosovës, të gjeturat e reja lidhur me demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Edhe në Qeverinë e Kosovës, zyrtarët kanë deklaruar se kryesuesi i Komisionit Shtetëror për shënjimin e vijës kufitare,...
 • Kosova dërgon ekipe shpëtimi në Fier për përmbytjet

  Ekipet për shpëtim dhe ekspertët për vlerësimin e situatës të Agjencisë për Menaxhim të Emergjencave në Kosovë, kanë arritur në Fier të Shqipërisë për të ndihmuar në operacionet e shpëtimit për shkak të të reshurave dhe vërshimeve në këtë rajon të Shqipërisë. Ministria e Brendshme e Kosovës dje ka...
 • Kosova 60 vite larg vendeve të BE-së

  Vendeve të Ballkanit Perëndimor, përfshirë Kosovën, do t’iu duhen deri në gjashtë dekada, në mënyrë që nivelet e të ardhurave të kapin ato të Bashkimit Evropian, nëse trendi i rritjes ekonomike vazhdon me shpejtësinë mesatare të arritur ndërmjet viteve 1995 dhe 2015, thuhet në një raport të Bankës Botërore....
 • Stefanoviç: Serbia nuk do ta pranojë Kosovën

  Ish-kryenegociatori i Serbisë në dialog, Borko Stefanoviç ka thënë se vendi i tij kurrë nuk do ta pranojë shtetin e Kosovës. Gjatë një tryeze për raportet Prishtinë-Beograd që po zhvillon punimet në Mitrovicën e Veriut, ai ka deklaruar se në Serbi nuk ka as plan e as dëshirë për...
 • Festat kombëtare, Bashkia e Tiranës bën bashkë motoristë nga Shqipëria dhe Kosova

  Nën moton “Rrugëtojmë nën një flamur”, Bashkia e Tiranës, në bashkëpunim me Enduro Albania & Mc Eagles”, mblodhën dje në Bulevardin e ri, me rastin e festës së Ditës së Pavarësisë, motoristë nga Shqipëria dhe Kosova, të cilët dhuruan një shfaqje për të gjithë të apasionuarit pas mjeteve sportive....
 • Kosovë/ KQZ pritet t’i shpall rezultatet përfundimtare të mërkurën

  Komisioni Qendror i Zgjedhje pritet që t’i shpall rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve lokale për kryetarë të komunave të mërkurën. Përkundër paralajmërimeve që shpallja e rezultateve të bëhet të hënën, sipas zëdhënësit të KQZ-së, Valmir Elezi, ishin disa arsye tjera që ndikuan në shtyrje edhe për dy ditë. “Ka qenë...
 • Daçiç: Kosovën e kanë njohur më pak se 100 shtete

  Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, është njeriu që e udhëheqë luftën kundër Kosovës në arenën ndërkombëtare. Daçiç gjatë gjithë kohës bën anti-lobime për Kosovën dhe kërkon nga shtetet që të mos e njohin atë. Madje ai në intervistën e fundit dhënë mediave serbe...
 • Sulmohen me bombë banesat e pjesëtarëve të FSK

  Banesat e dy pjesëtarëve të Forcave të Sigurisë së Kosovës, të komunitetit serb, janë sulmuar me mjete shpërthyese në Zubin Potok. Për këtë ngjarje ka reaguar dhe Kryeministri Ramush Haradinaj. Kreu i qeverisë kosovare thekson se sulmi me mjete shpërthyese është akt i papranueshëm që cënon jetë njerëzish. Sipas...
 • 2 qeveritë shqiptare mblidhen në Korçë e Vlorë

  Qeveritë e Shqipërisë dhe Kosovës do të mbajnë mbledhjen e 4 të përbashkët që do të zgjasë 2 ditë. Ditën e parë do të mblidhen në Korçë, të hënën e 27 Nëntorit për të përfunduar në Vlorë në ditën e Pavarësisë. Në Axhendën e mbledhjes që Tv Klan ka...
1 2 3 37


Emisione