kuvend

 • Kuvendi bosh në seancën e fundit parlamentare për këtë sesion

  Kuvendi është mbledhur në të fundit seancë plenare për këtë sesion parlamentar.  Ndonëse në rend të ditës për votim është ndryshimi në ligjin për statusin e prokurorëve dhe gjyqtarëve, që i hap rrugë hyrjeve në shkollën e magjistraturës, mungesa e konsensusit mes palëve duket e pamundur. Në sallë vihet...
 • Sekretariati i Kuvendit: Votimi i ligjit për teatrin, i rregullt

  Sekretariati per Procedurat dhe Votimet në Kuvend ka vendosur të rrëzojë kërkesën e opozitës për të shpallur të pavlefshëm ligjin për Teatrin Kombëtar. I mbledhur me kërkesë të partive opozitare, PD dhe LSI, sekretariati vendosi se votimi që i hap rrugë prishjes së godinës së Teatrit Kombëtar dhe ndërtimit...
 • Miratohet në Kuvend shembja e Teatrit Kombëtar

  Me 75 vota pro dhe asnjë kundër u miratua në parlament projektligji që i hap rrugë shembjes së godinës ekzistuese të Teatrit Kombëtar dhe ngritjes së teatrit të ri sipas një marrëveshjeje me kompaninë Fusha sh.p.k. Pas më shumë se 12 orë debatesh, në momentet e votimit, opozita bllokoi...
 • Protestë maratonë në hyrje të Kuvendit

  Paralelisht me punimet e parlamentit, jashtë sallës së Kuvendit për më shumë se 12 orë është zhvilluar protesta kundër prishjes së teatrit. Në protestë kanë folur artistë, deputetë të Partisë Demokratike dhe qytetarë që kundërshtojnë prishjen e godinës së teatrit. Ata i kanë bërë thirrje deputetëve të mazhorancës të...
 • Debate në Kuvend për negociatat, PS e PD me qëndrime të kundërta për vendimin e BE

  Vendimin e Luksemburgut për negociatat me Shqipërinë e lexuan ndryshe edhe në parlament. Debati në seancë plenare vijoi me akuzat e opozitës për dështim, ndërsa kryeministri foli për mesazhe urimi nga homologët e tij europianë. Ndërsa kryeministri paralajmëroi nisjen nga puna për fazën analitike me qëllim hapjen e negociatave...
 • Balla: Vëllai i pritësit të 3.4 mln Euro në zyrë me Bashën

  Një “Toyota Yaris” dhe dy çanta me para që simbolizonin 3.4 milionë Eurot e sekuestruara në Portin e Durrësit ishin surpriza që demokratët rezervuan në seancë plenare për kreun e grupit parlamentar të socialistëve, Taulant Balla. Një tjetër surprizë e priste në sallë Lulzim Bashën. Taulant Balla i vënë...
 • “Nuk ka datë për negociatat”, Basha: Rama, ‘Haxhi Qamil’ dhe ‘Hamza Kastriot’

  Data për hapjen e negociatave për anëtarësim të Bashkimit Europian me Shqipërinë është kthyer në temë kryesore debati mes kryeministrit Edi Rama dhe kryeopozitarit Lulzim Basha në Kuvend. Kryeministri Edi Rama tha se data për hapjen e negociatave është vendosur dhe ajo është Qershori 2019, ndërsa Basha tha se...
 • Rama: Kemi datën për negociatat, jam ftuar në Bruksel me Zaev

  Kryeministri Edi Rama tha të enjten nga foltorja e parlamentit se Shqipëria ka datën për negociatat dhe se së shpejti do të udhëtojë sëbashku me kryeministrin maqedonas drejt Brukselit për të filluar punën përgatitore. “Sot jam ftuar bashkë me kryeministrin e Maqedonisë për të shkuar në ditët e ardhshme...
 • Debate për negociatat dhe emigrantët, Basha: Gjermania është kundër. PS: Optimistë

  I njëjti skenar me të njëjtë protagonistë edhe këtë të enjte në parlament. Për më shumë se një orë Lulzim Basha bllokoi foltoren e Kuvendit duke mos lejuar asnjë diskutim veç çështjes së negociatave për Shqipërinë, për të cilën tha se ka ardhur edhe vendimi i Gjermanisë.  “Edi Rama...
 • Maqedoni/ Kuvendi ratifikoi fazën e parë të marrëveshjes për emrin

  Kuvendi i Maqedonisë ka miratuar nevojën për ratifikimin e marrëveshjes për emrin e cila më pas kalon në komisionin për çështje evropiane, për t’u rikthyer sërish në procedurë parlamentare për miratim, më shumicë të thjeshtë të votave. Marrëveshja më pas i dërgohet për dekretim presidentit, Gjorgje Ivanov, por ai...
 • Opozita e zhurmshme, por pa ide

  Partitë opozitare në Kuvendin e Kosovës, ka kohë që e kanë ashpërsuar dukshëm fjalorin politik dhe retorikën karshi koalicionit qeverisës. Por, njëkohësisht, të tri partitë opozitare, sipas njohësve të zhvillimeve politike, nuk po arrijnë që të dalin përtej kritikës me opsione reale dhe ide që do të ndikonin në...
 • Opozita bllokon sërish punimet e Kuvendit

  Edhe këtë të enjte opozita nuk lejoi vijimin normal të punimeve të Kuvendit. Fundin e asaj që do të ndodhte në seancë plenare, Lulzim Basha e paralajmëroi që në nisje të fjalës së tij, ku kërkoi praninë në sallë të Kryeministrit dhe ministrit të Brendshëm. “Kjo seancë nuk vazhdon...
 • Mospajtimet rrezikojnë që Kosova të shkojë në dialog pa platformë

  Mospajtimet dhe përplasjet e shpeshta ndërmjet partive politike, po bllokojnë miratimin eventual të një platforme të Kosovës për fazën finale të bisedimeve me Serbinë. Mospajtimet fillojnë që nga kundërshtimi i opozitës për rolin prijës të presidentit Hashim Thaçi në procesin e dialogut, e deri te mënyra e përfaqësimit të...
 • Kosova dhe Shqipëria pa “Roaming”

  Në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, deputetët votuan një rezolutë për heqjen e tarifave të “Roaming-ut” në telekomunikim ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Shqipërisë. Rezoluta është propozuar nga grupi parlamentar i Partisë Social-demokrate. Dardan Molliqaj, nga kjo parti, tha se heqja e “Roaming” me Shqipërinë...
 • Basha: Vrasës të skeduar nga Vlora dhe Fushë Kruja kërcënuan “Dëshmitarin X”

  “Dëshmitarit X” i janë ofruar 200 mijë Euro për të mbyllur gojën, nga vrasës të skeduar nga Vlora dhe Fushë Kruja për të mohuar dëshminë e bërë publike”.  Kjo është deklarata e fortë e bërë nga kreu i opozitës edhe pse kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi, ka ndërprerë seancën,...
 • Video/ Opozita bllokon parlamentin, ndërpritet seanca

  Edhe këtë të enjte opozita ka bllokuar foltoren e Kuvendit. I pari që mori fjalën ishte kryetari i opozitës Lulzim Basha, i cili edhe në këtë seancë akuzoi ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj dhe kryeministrin Edi Rama, si të lidhur me krimin dhe mbrojnë Agron Xhafaj për interesat e...
 • Maqedoni/ Zgjerimi i Qeverisë nuk i siguron asaj dy të tretat në Kuvend

  Njohësit e çështjeve politike në Maqedoni konsiderojnë se zgjerimi i koalicionit qeverisës mundëson komoditet për shumicën parlamentare, e cila ishte e brishtë pas largimit të Aleancës për Shqiptarët. Megjithatë, nënvizojnë se numrat janë larg përpjekjeve e të kryeministrit Zoran Zaev për të siguruar një përkrahje më të gjerë parlamentare,...
 • Video/ Basha: Sot fakte të tjera tronditëse për ministrin Xhafaj

  Një ditë pasi opozita publikoi dosjen për dënimin me 7.2 vite burg për trafik droge në Itali të Agron Xhafajt, vëllait të ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, kreu i PD, Lulzim Basha tha nga foltorja e Kuvendit se sot do të ketë dokumente të tjera në drejtim të ministrit....
 • Video/ Një vit nga dhuna në Kuvendin e Maqedonisë

  Të premten bëhet një vit nga pushtimi i Kuvendit të Maqedonisë nga një grup i protestuesve opozitarë, të cilët kundërshtonin zgjedhjet e kryetarit shqiptar të institucionit ligjvënës. Ithtarët e VMRO-së, që atë kohë drejtohej nga kryeministri Nikolla Gruevski, më 27 Prill 2017 jo vetëm që pushtuan Kuvendin, por edhe...
 • Opozita braktis Kuvendin për Tahirin

  Ardhja e Saimir Tahirit në parlament, pas afro 6 muajsh mungesë, e bëri opozitën që ta braktisë sallën. Ish-Kryeministri Berisha zgjodhi ta filmojë dhe ta publikojë videon në faqen e tij në Facebook, sëbashku me mesazhin që pati për ish-ministrin e Brendshëm dhe Kryeministrin Rama. Ai kërkoi që Tahiri...
1 2 3 7
Emisione