kuvend

 • Debate në parlament për marrëveshjen

  Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, u ka bërë thirrje deputetëve të të gjitha krahëve që të bashkuar të përcaktojnë të ardhmen e qytetarëve drejt NATO-s dhe Bashkimit Evropian, të votojnë ndryshimin e Kushtetutës sipas bindjes së tyre dhe, ka thënë ai, në pajtim me vullnetin e qytetarëve, pa iu nënshtruar...
 • Rezolutë në Kosovë

  Partitë politike në pushtet duan që me rezolutë të posaçme të bëjnë të qartë, se vetëm Kuvendi i Kosovës mund të ratifikojë marrëveshjet me Serbinë. Në rezolutë nuk përmendet roli i presidentit. Partitë politike në pushtet përmes një rezolute, të cilën synojnë ta miratojnë në parlament, duan që të...
 • Ahmetaj: Eurobondi, test për Shqipërinë

  Huaja e marrë nga qeveria shqiptare në bursat ndërkombëtare prej 500 milionë Eurosh për ministrin e Financave Arben Ahmetaj është tregues i qartë i besimit që investitorët e huaj kanë tek ekonomia shqiptare. Arben Ahmetaj, ministër i Financave : Tregjet financiare e futen në skanerin tonë dhe pranuan të...
 • Mesi paralajmëron goditjen e të tjera grupeve kriminale

  “Operacioni “Forca e Ligjit” është duke vepruar prej kohësh dhe ka dhënë rezultate konkrete ku disa grupe kriminale janë goditur, hetimet vazhdojnë dhe të tjerë do të goditen”. Kështu është shprehur nga foltorja e Kuvendit, Zv/kryeministrja Senida Mesi, teksa ka folur për luftën ndaj krimit të organizuar. Ndonësë projektligji...
 • Parlamenti rihap garën për Teatrin

  Parlamenti e pranoi dekretin e Presidentit që kthente për rishqyrtim ligjin për Teatrin e ri dhe amendoi ligjin në fjalë duke rihapur garën për ndërtimin e godinës së re të këtij intitucioni, tashmë me ndryshimin që përveç kompanisë Fusha, të kenë të drejtën e pjesëmarrjes në garë edhe kompani...
 • Arta Marku raporton në Kuvend

  Opozita edhe këtë të enjte nuk ishte e pranishme në sallën e Kuvendit, por është mbledhur në qytetin e Vlorës. Ishte Kryeprokurorja Arta Marku ajo e cila nisi seancën e Parlamentit ku nga foltorja prezantoi raportin vjetor të Prokurorisë së Përgjithshme mbi gjendjen e kriminalitetit për vitin 2017. Marku...
 • Ligji për Teatrin e Ri në Kuvend

  Ka nisur me debate mbledhja e Komisionit Kuvendor të Veprimtarive Prodhuese, i cili ka marrë në shqyrtim dekretin e Presidentit të Republikës që ktheu për rishqyrtim ligjin e posatshëm për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar. Mbledhja ka zgjatur vetëm 15 minuta dhe më pas është ndërprerë pasi deputetët...
 • Opozita nuk dëshiron të marrë pjesë në dialog, do zgjedhje

  Partitë më të mëdha opozitare që janë pjesë e Kuvendit të Kosovës, thonë se pa largimin e presidentit Hashim Thaçi nga kryesimi i dialogut me Serbinë, nuk shohin mundësi që të përfshihen në atë proces. Përfaqësuesit e partive thonë po ashtu se edhe Qeveria, nuk ka legjitimitet që të...
 • Shtyhet mandati i komisionit “Tahiri”

  Opozita nuk ishte në Kuvend për të votuar për kërkesën e saj për zgjatjen edhe me 3 muaj mandatit të Komisionin Hetimor për ish-ministrin Saimir Tahiri, por mazhoranca me 72 vota pro e miratoi atë. Pavarësisht distancës, shumica në sallën e parlamentit dhe opozita e mbledhur në një hotel...
 • Vrasjet, Xhafaj: Do t’i shkojmë deri në fund

  Nga foltorja e Kuvendit, Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj u shpreh i vendosur për t’i shkuar deri në fund ngjarjeve kriminale në vend, përfshirë vrasjet që kanë tronditur së fundmi qytetin e Shkodrës. Teksa theksoi se opozita po zgjedh rrugën e gabuar me qëndrimin e saj dhe akuzat në...
 • Kosovë/ “Korrigjimi i kufijve”, caktohet seancë e jashtëzakonshme në Kuvend

  Bazuar në kërkesën e opozitës, Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka thirrur për të martën seancën e jashtëzakonshme për procesin e dialogut me Serbinë. Debati parlamentar është thirrur në lidhje me siç thuhet “angazhimet e Presidentit të Kosovës për përfshirjen e ‘shkëmbimit të territoreve’ apo ‘korrigjim të kufijve’ në...
 • Në 3 Shtator nis sesioni i ri parlamentar

  Nisja e sesionit të ri parlamentar pasditen e së hënës pritet të sjellë në sallën e Kuvendit debatin për disa çështje. Beteja e parë mes palëve do të jetë dekreti i Presidentit Ilir Meta, pas rikthimit në Kuvend për rishqyrtim të ligjit që i hap rrugë prishjes së godinës...
 • Opozita e ndarë rreth ‘urgjencës’ mbi dialogun

  Kërkesa e Partisë Socialdemokrate (PSD) për seancë të jashtëzakonshme, për të debatuar për dialogun me Serbinë, është refuzuar nga kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli, me arsyetimin se Kuvendi është në pushim. Shpresa e vetme për PSD-në tash mbetet mbledhja e 40 nënshkrimeve të deputetëve. Për të bërë...
 • Kuvendi diskuton për dialogun me Serbinë

  Kuvendi i Kosovës po e vazhdon sot debatin në lidhje me dialogun me Serbinë, i cili është iniciuar nga opozita. Ndonëse fillimisht, në pjesën e parë të seancës, të mbajtur të premten, Partia Socialdemokrate propozoi një rezolutë, më pas tri partitë opozitare dolën me tri versione të tekstit të...
 • Bllokada e opozitës së përçarë

  Partitë opozitare në Kuvendin e Kosovës, në një varg seancash të kohëve të fundit, nuk kanë shënuar pjesëmarrjen për votimin e ligjeve të ndryshme nga legjislativi. Përfaqësuesit e partive opozitare, thonë se Kuvendi i Kosovës asnjëherë nuk ka pasur opozitë më të fuqishme sesa në legjislaturën e tanishme, në...
 • Kuvendi bosh në seancën e fundit parlamentare për këtë sesion

  Kuvendi është mbledhur në të fundit seancë plenare për këtë sesion parlamentar.  Ndonëse në rend të ditës për votim është ndryshimi në ligjin për statusin e prokurorëve dhe gjyqtarëve, që i hap rrugë hyrjeve në shkollën e magjistraturës, mungesa e konsensusit mes palëve duket e pamundur. Në sallë vihet...
 • Sekretariati i Kuvendit: Votimi i ligjit për teatrin, i rregullt

  Sekretariati per Procedurat dhe Votimet në Kuvend ka vendosur të rrëzojë kërkesën e opozitës për të shpallur të pavlefshëm ligjin për Teatrin Kombëtar. I mbledhur me kërkesë të partive opozitare, PD dhe LSI, sekretariati vendosi se votimi që i hap rrugë prishjes së godinës së Teatrit Kombëtar dhe ndërtimit...
 • Miratohet në Kuvend shembja e Teatrit Kombëtar

  Me 75 vota pro dhe asnjë kundër u miratua në parlament projektligji që i hap rrugë shembjes së godinës ekzistuese të Teatrit Kombëtar dhe ngritjes së teatrit të ri sipas një marrëveshjeje me kompaninë Fusha sh.p.k. Pas më shumë se 12 orë debatesh, në momentet e votimit, opozita bllokoi...
 • Protestë maratonë në hyrje të Kuvendit

  Paralelisht me punimet e parlamentit, jashtë sallës së Kuvendit për më shumë se 12 orë është zhvilluar protesta kundër prishjes së teatrit. Në protestë kanë folur artistë, deputetë të Partisë Demokratike dhe qytetarë që kundërshtojnë prishjen e godinës së teatrit. Ata i kanë bërë thirrje deputetëve të mazhorancës të...
 • Debate në Kuvend për negociatat, PS e PD me qëndrime të kundërta për vendimin e BE

  Vendimin e Luksemburgut për negociatat me Shqipërinë e lexuan ndryshe edhe në parlament. Debati në seancë plenare vijoi me akuzat e opozitës për dështim, ndërsa kryeministri foli për mesazhe urimi nga homologët e tij europianë. Ndërsa kryeministri paralajmëroi nisjen nga puna për fazën analitike me qëllim hapjen e negociatave...
1 2 3 8
Emisione