Mal i zi

 • Serbët dhe malazezët më të armatosurit në rajon

  Serbia dhe Mali i Zi kryesojnë shtetet në rajon për posedimin e armëve nga civilët. Sipas statistikave të fundit të bëra nga një organizatë me seli në Gjenevë, që merret me armët e vogla, këto dy shtete kanë nga 39.1 armë për 100 banorë. Bosnja dhe Hercegovina ka 31.2...
 • Azilkërkuesit: Kemi paguar deri 3 mijë Euro për të ardhur

  “Quhem Navid, jam 28 vjeç dhe vij nga Afganistani. Për shkak të luftës lashë shtetin e  Afganistanit dhe erdha këtu. Edhe pse prej 1 viti e 8 muaj ndodhem në Tiranë, dua të shkoj në gjermani dhe më pas në Austri, atje ku ndodhet familja ime.” Navidi jeton në...
 • Ministri Xhafaj takim informal me homologun e Malit të Zi

  Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj zhvilloi një takim informal me ministrin e Brendshëm të Malit të Zi, Mevludin Nuhodzic gjatë ditës së sotme në Shkodër. Dy ministrat konstatuan nivelin shumë të mirë të bashkëpunimit mes dy vendeve dhe folën për thellimin e këtij bashkepunimi, sidomos me operacione të përbashkëta...
 • Mali i Zi shënon 12 vjet Pavarësi

  Këtë të diel të 3 Qershorit, bëhem 12 vjet që nga përfundimi zyrtar i funksionimit të Konfederatës Serbi dhe Mali i Zi. Në referendumin e mbajtur më 21 Maj të vitit 2006 në Mal të Zi, 55.5 për qind e qytetarëve u shprehën për pavarësinë e Malit të Zi,...
 • Kosova nuk e ka njoftuar Malin e Zi për ratifikimin e demarkacionit

  Kosova ende nuk e ka njoftuar zyrtarisht Malin e Zi për përfundimin e procedurave të brendshme sa i përket ratifikimit të marrëveshjes së demarkacionit të kufirit. Pavarësisht se Kuvendi i Kosovës më 21 mars të këtij viti e ratifikoi marrëveshjen për demarkacionin, në Qeverinë e Malit të Zi thonë së...
 • Foto/ Drogë nga Shqipëria në Mal të Zi, kapen thasët me kanabis

  Policia malazeze ka goditur një rast të trafikut të lëndëve narkotike nga kufiri shqiptar drejt Malit të Zi. Një 31-vjeçar shqiptar me iniciale I.P. u arrestua, ndërsa bashkëpunëtorët e tij arritën t’i shpëtonin policisë. Sipas mediave malazeze, 4 persona ishin nisur nga kufiri i gjelbër shqiptar drejt Malit të...
 • Bombë në oborrin e shtëpisë së gazetarit malazez

  Në Bijelo Polje të Malit të Zi, mbrëmjen e së dieles ka shpërthyer një bombë në oborrin e shtëpisë së gazetarit të televizionit “Vijesti”, Sead Sadikoviç. Lajmi bëhet i ditur nga Anadolu Agency, sipas të cilës nga shpërthimi nuk ka pasur viktima, pasi bomba ishte hedhur në vendin e...
 • Shqipëria, Greqia, Mali i Zi dhe Maqedonia projekte në infrastrukturë

  Shqipëria ka nisur bashkëpunimin me Greqinë, Maqedoninë dhe Malin e Zi për të fituar fonde për projekte të përbashkëta në infrastrukturë, të cilat financohen nga Bashkimi Europian. Në konferencën “2018 Viti i multimodalitetit”, e organizuar nga Bullgaria, e cila ka edhe presidencën e BE-së, ministri Damian Gjiknuri tha se...
 • Demarkacioni, Haradinaj optimist për votën “pro” të Listës Serbe

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj nuk i ka humbur shpresat tek votat e Listës Serbe për ratifikimin e marrëveshjes së Demarkacionit kufitar me Malin e Zi. Në një intervistë për televizionin publik në Prishtinë, Haradinaj dha edhe aryset pse është i bindur se Lista Serbe do ta votojë marrëveshjen. ...
 • Kuvendi i Kosovës asnjë datë për seancën e demarkacionit

  Kuvendi i Kosovës ende nuk ka një datë të saktë për vazhdimin e seancës ku do të ratifikohet marrëveshja e demarkacionit. Është përfolur së partitë parlamentare i kanë bërë 80 votat e nevojshme për ta miratuar. Kreu i Kuvendit Kadri Veseli u shpreh i sigurt në konferencën e sotme...
 • Demarkacioni, shtyhet seanca e jashtëzakonshme në Kosovë

  Ishte paralajmëruar se në orën 11.00 do të fillonte seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës, ku do të shqyrtohej projektligji për ratifikimin e marrëveshjes për shënimin e kufirit mes Kosovës dhe Malit të Zi. Por, në sallën e kuvendit mungonin deputetët e AAK-së, LDK-së, një pjesë e deputetëve...
 • Pr/ligji i ri për demarkacionin kufitar Kosovë – Mali i Zi

  Qeveria e Kosovës ka nisur procedurat për modifikimin e Ligjit të Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi, bazuar në ndryshimet për të cilat presidentët Thaçi e Vujanoviç ranë dakord javën e kaluar. Kryeministri Ramush Haradinaj njoftoi se qeveria kishte tërhequr nga kuvendi projektligjin e vitit 2015 për të...
 • Akoma pa datë seanca për ratifikimin e demarkacionit

  Megjithë deklaratën e përbashkët të presidentëve të Kosovës dhe të Malit të Zi rreth demarkacionit në Kosovë akoma nuk ka konsensus të plotë që demarkacioni të ratifikohet në Kuvend. Është shtyrë pa afat seanca e Kuvendit të Kosovës për ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi. Kjo...
 • Haradinaj: Ujdia Thaçi-Vujanoviç të shkojë në Parlament

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, kërkon që edhe marrëveshja e arritur mes dy presidentëve, Hashim Thaçi dhe Filip Vujanoviç, duhet t’i kalojë parlamentit për ratifikim sëbashku me projekt-ligjin për Demarkacionin me Malin e Zi. Kjo deklaratë, sipas së cilës, palët janë marrë vesh për mundësi korrigjimi të shënimit të...
 • Zgjidhet çështja e demarkacionit kufitar Kosovë – Mali i zi

  Çështja e demarkacionit të kufirit mes Kosovës dhe Malit të Zi merr zgjidhje. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi bëri publike marrëveshjen që kishte arritur me homologun malazez Filip Vujanoviç, ditët e fundit në Podgoricë. “Unë si president i Republikës së Kosovës dhe presidenti i Malit të Zi, Filip Vujanoviç...
 • Dokument/ Arrihet marrëveshja për Demarkacionin mes Kosovës dhe Malit të Zi

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë të ditur se ai dhe homologu i tij nga Mali i Zi, Filip Vujanoviç kanë nxjerrë një deklaratë të përbashkët për shënjimin e kufirit mes të dyja vendeve. “Duke respektuar angazhimet që kemi si president i vendit por edhe me domosdoshmërinë e...
 • Haradinaj: Çështja e demarkacionit do të rrëzohet në parlament

  Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka deklaruar sërish se do të rrëzohet çështja e demarkacionit në Parlament. Haradinaj u shpreh se versioni i marrëveshjes së demarkacionit nuk mund të kalojë në Kuvend. Këtë deklaratë ai e bëri teksa doli në një konferencë me familjarë të heronjve Zahir Pajazitit, Hakif...
 • Marrëveshje bashkëpunimi mes Shqipërisë dhe Malit të Zi

  Nënshkruhet marrëveshja e bashkëpunimit mes Akademisë së Sigurisë së Shqipërisë dhe Akademisë së Policisë së Malit të Zi. Në Akademinë e Policisë në Dalinovgrad të Malit të Zi, u nënshkrua Marrëveshja e Bashkëpunimit midis Akademisë së Sigurisë së Shqipërisë dhe Akademisë së Policisë së Malit të Zi. Kjo marrëveshje...
 • Kapet në Mal të Zi, gomonia që ndiqej prej 2 ditësh

  Pas dy ditë ndjekjeje nga policitë e 3 shteteve është kapur në bregdetin e Malit të Zi gomonia që tentoi të furnizohej me drogë në kanalin e Karaburunit. Mjeti lundrues mësohet se është kapur nga policia malazeze e mbështetur nga Forcat e Speciale të Marinës Ushtarake dhe Roja Bregdetare...
 • Pikaset në Vlorë dhe ndiqet nga tre shtete, gomonia “zhduket” në det

  Pas më shumë se 7 orë ndjekjeje dhe kërkimi nga uji dhe ajri, mjetet dhe forcat e Shqipërisë, Italisë dhe Malit të Zi nuk ia kanë dalë të kapin gomonen me trafikantë të dyshuar që fillimisht u pikas në Vlorë, por që tani dyshohet se është fshehur në ujërat...
Emisione