Mustafa

 • Ahmeti, Mustafës: Nuk është më koha e Jugosllavisë…

  Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka shkruar rrjetin social Facebook se krytari i LDK-së, Isa Mustafa, duhet ta dijë se tani gjërat dhe ngjarjet politike të së kaluarës së afërt mund të gjinden fare lehtë në internet, prandaj s’ka nevojë të bëjë askush propaganda e gjërat më...
 • Mustafa takon kandidatët për kryetar komunash

  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, sot do të takojë kandidatët për kryetar të komunave në zgjedhjet e 22 tetorit. Bëhet e ditur se në takim do të jenë të pranishëm edhe 900 kandidatët për Asamble të të gjitha komunave./ Klan Kosova....
 • Mustafa: Ky koalicion duhet të tërhiqet ose rrëzohet sot

  Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka thënë se është e tmerrshme gjendja në Kuvendin e Kosovës. “Zgjidhja është në shumicën shqiptare në Kuvend. Prandaj sot do të duhej të tërhiqet apo të rrëzohet ky koalicion dhe të themelohet koalicioni i madh pa PDK-në dhe pa ndikim të Listës Serbe....
 • Berisha: Rama përqafime e plluqe kryeministres serbe, ndërsa atij të Kosovës…

  Ish-Kryeministrit Sali Berisha nuk i ka pëlqyer aspak mënyra se si Kryeministri Edi Rama ka pritur kryeministrat ballkanikë ditën e djeshme në takimin informal në Durrës. Sipas tij, Rama u tregua shumë më i dashur me kryeministrat e Serbisë dhe Maqedonisë sesa me atë të Kosovës, Isa Mustafa. “Një...
 • Kush do t’i shkojë Thaçit nesër në takim?

  Presidenti Hashim Thaçi ka thirrur në takim të gjithë liderët e partive politike për ta diskutuar datën e seancës konstituive. Takimi do të mbahet nesër, por duket se aty do të jenë vetëm liderët e koalicionit PAN, Kadri Veseli dhe i nomoniuari për kryeministër Ramush Haradinaj, njofton Klan Kosova....
 • Çfarë ndodhi në takimin e Mustafës me Kurtin e Ymerin?

  Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryeministër, Albin Kurti, tregoi në Zona e Debatit në Klan Kosova se ai, bashkë me kryetarin e Vetëvendosjes, Visar Ymerin, janë takuar me kryeministrin në detyrë të Kosovës dhe kryetarin e Lidhjes Demokratiket të Kosovës, Isa Mustafa. Këtë takim e ka konfirmuar edhe Mustafa...
 • Mustafa uron qeverinë e re

  Kryeministri në largim, Isa Mustafa ka uruar që Qeveria dhe Kuvendi i ri të themelohen që nesër. Sipas tij, Qeveria në detyrë duhet të marrë vendime deri në krijimin e institucioneve të reja, njofton Klan Kosova. Kjo deklaratë e tij erdhi një ditë pas shpalljes së rezultateve përfundimtare nga...
 • Të gjithë duan “kryeministrin” në Kosovë

  Ngërçi politik që prodhuan zgjedhjet parlamentare në Kosovë duket se është kthyer në një betejë për Kryeministrin e ri të vendit. Në pamundësi të formimit të vetëm të shumicës qeverisëse, partitë politike po shqyrtojnë mundësitë e koalicioneve, por me një kërkesë të përbashkët, të kenë kreun e qeverisë. Kryetarin...
 • Mustafa: S’ka koalicion me PDK në asnjë formë, me të tjerët shohim

  Kryeministri i Kosovës në detyrë dhe lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës ka thënë se partia që ai udhëheq nuk do të bëjë koalicion me PDK-në në kurrfarë varianti, njofton Klan Kosova. “LDK është parti e cila nuk vepron as sipas kushtëzimeve dhe as sipas shantazheve individuale. As me...
 • Mustafa: Populli dha verdiktin, tani pason analiza

  Pas verdiktit të popullit, kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa shprehet se partia që ai drejton tashmë do të analizojë e do të vlerësojë rezultatet e zgjedhjeve. Reagimi i Mustafës vjen pas publikimit të rezultateve të para të zgjedhjeve parlamentare të 11 Qershorit. “Të nderuar qytetarë, ju...
 • Kosovë – Rrëzohet qeveria e Isa Mustafës

  Kuvendi i Kosovës miratoi sot mocionin për rrëzimin e qeverisë Mustafa dhe sipas Kushtetutës, vendi pritet të shkojë në zgjedhje brenda 45 ditësh. Mocioni për rrëzimin e qeverisë mori 78 vota pro, 34 vota kundër dhe 3 abstenim. 42 deputetë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Vetëvendosja, Nisma dhe...
 • Haradinaj: Kosova i rikthehet sovranit

  Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, në një konferencë për shtyp teksa e konsideroi lajm të mirë rrëzimin e qeverisë së Isa Mustafës, i bëri thirrje popullit kosovar që t’i japin besimin për të nxjerrë vendin nga katrahura, që sipas tij, e ka futur qeveria në...
 • Reagimet pas rrëzimit të qeverisë Mustafa

  Menjëherë pasi Kuvendi i Kosovës miratoi mocionin për rrëzimin e qeverisë, që e çon vendin në zgjedhje të parakohshme, kanë reaguar krerët e partive opozitare. Fatmir Limaj, duke folur për gazetarët e konsideroi mocionin të suksesshëm, ndërsa nuk preferoi t’i përgjigjej pyetjes nëse rrëzimi i qeverisë së Isa Mustafës...
 • Nis seanca, qëndrimi i PDK-së përcaktues për rrëzimin e qeverisë

  Kuvendi i Kosovës ka nisur punimet e seancës plenare ku pritet të votohet mocioni i opozitës për rrëzimin e qeverisë. Ky mocion është iniciuar nga partia opozitare, Nisma për Kosovën dhe është mbështetur edhe nga dy partitë tjera opozitare, Lëvizja Vetëvendosje dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës. Krahas 30...
 • Mustafa mes ‘dy zjarreve’

  Mund edhe të mos jetë mocioni i opozitës që do ta rrëzojë sot qeverinë “Mustafa”. Një gjë të tillë pritet ta bëjë partneri i madh i koalicionit (PDK), me të cilin kanë bashkëqeverisur rreth tre vjet. Kadri Veseli pas një bisede që ka zhvilluar me zëvendësndihmëssekretarin amerikan të Shtetit,...
 • Mustafa: Demarkacioni procedohet në Kuvend më 8 maj

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka njoftuar se ka zhvilluar një bisedë telefonike me zëvendësin e ndihmëssekretarit amerikan të Shtetit, Hoyt Brian Yee, ku u bisedua për zhvillimet e fundit në Kosovë. Gjatë bisedës, sipas një komunikate për media, veçmas u diskutua për nevojën që të procedohet pa vonesë...
 • Kosova pa viza, Mustafa niset për Bruksel

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa sot do të udhëtojë për në Bruksel, ku edhe do të provojë përsëri që të gjejë një zgjidhje sa më të shpejt që qytetarët e Kosovës të udhëtojnë pa viza në Evropë. Kreu i ekzekutivit ka paralajmëruar se do të kërkojë që fillimisht të...
 • Mustafa në Bruksel do të kërkojë liberalizim me kusht për Kosovën

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, pritet që të udhëtojë në fillim të javës së ardhshme në Bruksel, ku do prezantojë kërkesën e tij të re në lidhje me liberalizimin e vizave për shtetasit e Kosovës. Ai ka paralajmëruar se do të kërkojë që fillimisht të ndodhë liberalizmi i vizave...
 • Edhe pas zgjedhjeve, problemet mbesin të njëjta

  Në rast se partitë që përbëjnë koalicionin qeverisës në Kosovë nuk mund të ofrojnë zgjidhje për çështjet, të cilat konsiderohen mjaft të rëndësishme për vendin, atëherë vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare, pavarësisht se zgjedhjet e tilla nuk ofrojnë siguri se pas tyre, këto çështje mund...
 • Mustafa: Nëse Kuvendi nuk e ratifikon Demarkacionin, opsion zgjedhjet

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ka deklaruar se vendi mund të shkojë në zgjedhje, nëse Kuvendi nuk e ratifikon Marrëveshjen për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, si kusht i domosdoshëm për liberalizimin e vizave. Në këtë intervistë, Mustafa flet...
Publicitet
Emisione