Mustafa

 • Mustafa në Bruksel do të kërkojë liberalizim me kusht për Kosovën

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, pritet që të udhëtojë në fillim të javës së ardhshme në Bruksel, ku do prezantojë kërkesën e tij të re në lidhje me liberalizimin e vizave për shtetasit e Kosovës. Ai ka paralajmëruar se do të kërkojë që fillimisht të ndodhë liberalizmi i vizave...
 • Edhe pas zgjedhjeve, problemet mbesin të njëjta

  Në rast se partitë që përbëjnë koalicionin qeverisës në Kosovë nuk mund të ofrojnë zgjidhje për çështjet, të cilat konsiderohen mjaft të rëndësishme për vendin, atëherë vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare, pavarësisht se zgjedhjet e tilla nuk ofrojnë siguri se pas tyre, këto çështje mund...
 • Mustafa: Nëse Kuvendi nuk e ratifikon Demarkacionin, opsion zgjedhjet

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ka deklaruar se vendi mund të shkojë në zgjedhje, nëse Kuvendi nuk e ratifikon Marrëveshjen për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, si kusht i domosdoshëm për liberalizimin e vizave. Në këtë intervistë, Mustafa flet...
 • Video/ Ushtria ndan Thaçin e Mustafën

  Debati nëse duhet të transformohet Forca e Sigurisë së Kosovës në ushtri pa mbështetjen e amerikanëve po vazhdon, njofton Klan Kosova. Një deklaratë të kryeministrit Isa Mustafa ka të tillë që po e shohin si kundërshtim të hapur ndaj presidentit Hashim Thaçi për këtë çështje./Klan Kosova...
 • Ushtria të bëhet në koordinim me SHBA-në dhe NATO-n

  “Problemin e ushtrisë do ta zgjidhim, por këtë do ta bëjmë në koordinim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe NATO-n”, ka thënë kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa. Këtë deklaratë ai e ka bërë në përvjetorin e Lidhjes Demokratike në Podujevë. “Me Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kemi...
 • Luhatet koalicioni qeverisës, Kosova drejt zgjedhjeve

  Koalicioni qeverisës ndërmjet Partisë Demokratike të Kosovës dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, sipas analistëve, kohët e fundit ka humbur koordinimin dhe ka ndryshuar balancën e brendshme. Zhvillime të tilla, sipas tyre, mund të rezultojnë edhe me zgjedhje të parakohshme. Politologu Ramush Tahiri thotë për Radion Evropa e Lirë se...
 • New Kosovo Intelligence Agency director appointed

  The former Secretary General in Kosovo Interior Ministry, Driton Gashi, was appointed Thursday as the new Director of Kosovo Intelligence Agency.  The news was announced with a statement published on the official website of Kosovo Presidency. “The President of the Republic of Kosovo, Hashim Thaçi, together with the Prime...
 • Thaçi dhe Mustafa reagojnë ndaj ‘gjuhës nxitëse’ të Serbisë

  Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, në një deklaratë për Radion Evropa e Lirë, ka ritheksuar përkushtimin e Qeverisë së Kosovës për dialog, paqe dhe stabilitet si dhe normalizim të relacioneve me shtetet fqinje. Lidhur me qëndrimet e fundit të kryeministrit dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiç, i cili kishte deklaruar...
 • Kosovo, Serbia leaders meet in Brussels amid tension

  Kosovo and Serbian leaders met Tuesday night in Brussels in a new round of talks aimed at normalization of relations between Belgrade and Pristina. The meeting between Presidents Hashim Thaçi and Tomislav Nikolic and Prime Ministers Isa Mustafa and Aleksandar Vucic was mediated by the High Representative of the...
 • 11 vjet nga vdekja e presidentit Rugova

  Sot bëhen 11 vjet nga vdekja e presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova. Rugova, ishte zgjedhur Presidenti i parë i Kosovës në vitet e 90-ta, në votimet e mbajtura atë kohë. Votën e popullit, ai e mori edhe pas luftës, duke u bërë presidenti i parë i Kosovës së lirë....
 • Mustafa: Nuk do t’i përgjigjemi Serbisë me të njëjtën gjuhë

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se Kosova nuk do t’u përgjigjet kërcënimeve të Beogradit me të njëjtën gjuhë, por me veprime të bashkërenduara e të mbështetur në ligjet dhe kushtetutën e vendit. Zëri i Amerikës: Zoti kryeministër, tensionet ndërmjet Kosovës dhe...
 • Treni serb, Mustafa: Kosova nuk do të lejojë provokime të tilla

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp, tha se treni serb nuk do të futet në Kosovë dhe se kthimi i tij prapa është veprimi i duhur. “Kthimi prapa i aktij treni është veprim i duhur dhe hyrja e tij nuk do të lejohet,...
 • Beogradi kundër “serbëve të Mustafës”

  Një numër deputetësh të grupit parlamentar të Listës Serbe janë kthyer të enjten në Kuvendin e Kosovës. Ata i kanë dhënë fund “ngrirjes“ së pjesëmarrjes së tyre në Kuvend, për shkak se, siç është thënë, “tërheqja para problemeve dhe bojkotimi i institucioneve për herë të dytë“ nuk ka sjellë...
 • Mustafa kërkon matjen e territorit të Kosovës

  Kryeministri Isa Mustafa thotë se matja e territorit të Kosovës do ta përcaktonte nëse ajo “humbë” territor demarkacionit me Malin e Zi. Opozita kosovare e refuzon kërkesën e kryeministrit Mustafa. Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa vazhdon të qëndrojë prapa kërkesës publike për matje të territorit të Kosovës, për ta...
 • Mustafa: Po e mbyllim ditën me dy lajme shumë të mira për vendin

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se kjo e enjte për përmbyllet me dy lajme të mira, njëra njohja e pavarësisë së Kosovës nga Singapori dhe tjetra ratifikimi i marrëveshjes financiare IPA 2015 mes Kosovës dhe Bashkimit Evropian, transmeton Klan Kosova. “Po e mbyllim ditën e sotme me...
 • Ligjin për Trepçën nuk mund ta kontestojë asnjë gjyqtar

  Ligji për Trepçën nuk mund të kontestohet për kah ana Kushtetuese nga ndonjë gjyqtar Dhomës së Posaçme të Gjykatës Supreme”, ka deklaruar Besnik Berisha, këshilltar i kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa. Në një prononcim për Radion Evropa e Lirë, Berisha ka thënë se i vetmi institucion kompetent për interpretimin...
 • Çështja e kufirit, takimi mes palëve mund të dështojë

  Ndonëse është parashikuar që takimi mes Kryeministrit Isa Mustafa dhe liderëve opozitarë për demarkacionin me Malin e Zi të mbahet në fillim të Tetorit, deri më tani nuk ka asnjë lëvizje nga ana e kryetarit të LDK-së. Opozita, megjithatë, mbetet e ndarë nëse do t’i përgjigjet apo jo thirrjes...
 • Mustafa: Demarkacioni do të votohet

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, thotë se institucionet në Prishtinë po punojnë në zgjidhjen e problemit të demarkacionit me Malin e Zi, me qëllim që marrëveshja të miratohet së shpejti. Në një intervistë me të përditshmen malazeze “Pobjeda”, gjatë punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Mustafa tha se...
 • Vazhdon “beteja” për Demarkacionin

  Projektligji për ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi mund të rikthehet nga qeveria e Kosovës në Kuvend për votim. Javën e kaluar, në emër të qeverisë, kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tërhoqi këtë projektligj nga shqyrtimi dhe votimi parlamentar për arsye të ndryshme. Ndër...
 • Mustafa: Shteti nuk lëkundet

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, u ka bërë me dije kundërshtarëve të tij politikë se ai dhe institucionet e Kosovës nuk do të lëkundën në rrugën shtetërore. Në një postim në llogarinë e tij në Facebook, Mustafa shkruan se nuk kanë ndërmend të ndalen as pas “kërcënimeve, presioneve dhe...
Publicitet


Emisione