qeveria

 • Betimi i qeverisë/ Meta uron Ramën, por i kujton atij detyrat

  Presidenti Ilir Meta ka mbajtur një fjalim të shkurtër menjëherë pas përfundimit të betimit të kryeministrit Edi Rama dhe ministrave të tij. Meta i uroi suksese qeverisë “Rama 2”, si dhe i kujtoj asaj detyrat që ka përpara. Fjala e Presidentit Meta:  I nderuar Z. Kryetar i Kuvendit, I...
 • Kryeministri Rama: Pagat e mësuesve dhe të mjekëve do t’i rrisim me 40%

  Pagat e mësuesve dhe të mjekëve do të rriten me 40% gjatë 4 viteve të ardhshme. Ky është premtimi i Kryeministrit Edi Rama, i cili tha se kjo rritje pagash përfshihet në programin e qeverisë së re. Duke ju përgjigjur pyetjeve të Lëvizjes Socialiste për Integrim rreth programit qeverisës,...
 • PD: Asnjë pyetje për propagandën qeveritare, debati gjatë seancës parlamentare

  Partia Demokratike ka vendosur që të mos depozitojë asnjë pyetje me shkrim ndaj qeverisë në seancën parlamentare që do të rinisë në orën 18:00 ditën e sotme. Përmes një deklarate për mediat, grupi parlamentar i PD-së bën me dije se do të bëjë të gjitha pyetjet gjatë seancës parlamentare,...
 • Haradinaj: Do kemi shumë punë për të bërë, programin e qeverisë do ta sjell seancën e ardhshme

  Ramush Haradinaj në fjalimin e tij në Kuvend ka thënë se qeveria që do ta drejtojë ai do të kërkojë shumë punë, besim e përkushtim. Ai ka thënë që në fillim se ekzekutivi që do të drejtohet prej tij trashëgon shumë probleme. “Me korrupsionin endemik, me planin e rëndë...
 • Parlamenti i Kosovës voton qeverinë Haradinaj

  Parlamenti i Kosovës mblidhet sot për të votuar kabinetin e ri qeveritar me kryeministër Ramush Haradinajn. Seanca plenare pritet të fillojë në orën 16:00, por zgjedhja e qeverisë mund të vonojë, madje mund të shtyhet deri në mesnatë. Kjo për shkak se në seancën e jashtëzakonshme pritet të flasin...
 • Vjelja e tatimit mbi fitimin për konçesionarët e naftës

  Qeveria është e vendosur që vitin e ardhshëm të vjelë tatimin mbi fitimin për kompanitë që prodhojnë naftë. Deri më sot konçesionarët që operojnë në kërkimin dhe prodhimin e naftës kanë shtyrë në vite pagesën e tatimit mbi fitimin, deri në momentin që realizojnë koston e investimit. Me anë...
 • Kosovë/ Kush do të jenë ministrat e PDK-së?

  Partia Demokratike e Kosovës pritet që sot të mbajë mbledhje dhe të caktojë emrat e ministrave që do ta përfaqësojnë në Qeveri.  Qeveria Haradinaj që pritet t’i ketë mbi 20 ministri – gjashtë prej tyre do t’i takojnë PDK-së.  Partia më e madhe në koalicioni do të ketë, Ministrinë...
 • Gruevski: Këto ishin 100 ditët e dështimit të Qeverisë

  Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski e quan një makth qeverisjen 100 ditore të LSDM-së dhe partive të tjera në pushtet. Sipas tij, nuk është realizuar asnjë projekt i rëndësishëm kurse dëmin më të madh po e pëson ekonomia. Gruevski po ashtu theksoi se nuk janë realizuar pritjet e tij për...
 • LVV-ja dhe LDK-ja pritet ta nisin ‘betejën’ për 61 votat

  Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) dhe lëvizja “Vetëvendosje” kanë paralajmëruar se do t’i fillojnë përpjekjet për formimin e institucioneve, pas dështimit për herë të gjashtë të koalicionit PAN në Kuvend. Drejtuesit e këtyre subjekteve thonë se do t’i nisin bisedimet edhe me deputetët minoritarë, në mënyrë që, siç thonë,...
 • Zbulohet axhenda e Asamblesë së PS-së

  Të dielën socialistet do të mbledhin Asamblenë Kombëtare për të analizuar 4 raportet e bëra nga grupet e punvs, detyrë që kryesocialsiti Rama ju la menjëherë pas zgjedhjeve. Nga  axhendën e mbledhjes të siguruar nga Tv Klan kuptohet se në këtë mbledhje nuk pritet që kryeministri Rama të bëjë...
 • Konstituimi i Kuvendit, në pritje të votave për Qeverinë

  Partitë politike po krijojnë vonesa të qëllimshme në procesin e formimit të institucioneve të reja të Kosovës, të dala nga zgjedhjet parlamentare të 11 qershorit, thonë njohës të zhvillimeve politike.  Përfaqësues nga shoqëria civile thonë se pas certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve parlamentare, tani u mbetet partive politike që...
 • Detyrat që e presin Qeverinë e re

  Pavarësisht që debatet për atë se kush do të mund ta formojë Qeverinë e re të Kosovës vazhdojnë ende, ekzekutivin e ardhshëm të vendit, kushdo qoftë që e formon atë, e pret një listë e gjatë e detyrave, të cilat konsiderohet se janë me prioritet, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve...
 • Hoxhaj: Qeverinë e formojnë PDK, AAK, Nisma me disa deputetë

   “Ne si PDK mendojmë që koalicioni i ardhshëm qeverisës duhet të përbëhet prej PDK-së, AAK-së, Nismës dhe eventualisht ndonjë deputeti i cili do të duhej ta mbështeste formimin e institucioneve së bashku me minoritetet”, ka thënë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, nënkryetari i Partisë Demokratike të...
 • Kuvendi dhe Qeveria pritet të bëhen brenda një dite

  Votimi i Qeverisë së re pritet të ndodhë në ditën kur do të mbahet seanca konstituive e Kuvendit të Kosovës. Kështu bëjnë të ditur përfaqësuesit e koalicionit PDK-AAK-Nisma (PAN), të cilët thonë se seanca e parë e Kuvendit pritet të mbahet gjatë kësaj jave. Sipas tyre, kandidat për kryekuvendar...
 • Nisin negociatat për formimin e Qeverisë

  Certifikimi i rezultateve të zgjedhjeve parlamentare të 11 qershorit nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ua ka dhënë dritën e gjelbër subjekteve politike që brenda një muaji ta konstituojnë përbërjen e re të Kuvendit të Kosovës. Zyrtarët e koalicionit PDK-AAK-Nisma janë shprehur të bindur se do ta bëjnë qeverinë...
 • Kosovë: Kush mund ta formojë qeverinë?

  KQZ, pritet t’i zyrtarizojë rezultatet e zgjedhjeve të 11 qershorit.Asnjëra parti politike nuk mund ta formojë e vetme qeverinë. Subjektet politike flasin për koalicione të mundshme dhe paraqesin vijat e kuqe.  Koalicioni i partive politike (PAN) në përbërjen e të cilit janë PDK-AAK dhe Nisma, që fituan zgjedhjet e...
 • Thaçi: Qeveria formohet pa vonesa, Haradinaj i ka votat për kryeministër

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tha në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se ka marrë konfirmimin nga koalicioni fitues i zgjedhjeve (koalicioni PAN) dhe mandatari për kryeministër (Ramush Haradinaj) se Qeveria e ardhshme e Kosovës do të formohet pa vonesa. Ai deklaroi se “çështja e mandatit nuk...
 • Kosova ashpërson masat kundër lojës “Balena Blu”

  Autoritetet e rendit thonë se në Kosovë janë raportuar gjashtë raste të të rinjve që kanë rënë pre e, siç thuhet, lojës “Balena Blu”. Një nga rastet është raportuar një adoleshent me gërvishtje. “Balena Blu” e cila zhvillohet ‘online’, përmes internetit, kryesisht synon të vë në shënjestër të rinjtë...
 • Maqedoni/ Qeveri e re, probleme të vjetra

  Pas një krize të stërzgjatur politike dhe gjashtë muaj pas zgjedhjeve parlamentare, Maqedonia më në fund ka një qeveri të re. Shpresat për një fillim të ri janë të mëdha, por edhe më të vështira janë sfidat për ndryshim.  Tri të shtëna nga një armë zjarri u dëgjuan në...
 • VMRO bllokon votimin e qeverisë së re në Maqedoni

  Kuvendi i Maqedonisë ka hyrë në ditën e dytë dhe të fundi të seancës konstitutive për votimin e qeverisë së re. Seanca e sotme ka vijuar me debate mes deputeteve të VMRO-se dhe atyre të partisë LSDM mbi programin qeverisës dhe kabinetin qeveritar të propozuar nga kryeministri i ardhshëm...
Publicitet
Emisione