qeveria

 • Konstituimi i Kuvendit, në pritje të votave për Qeverinë

  Partitë politike po krijojnë vonesa të qëllimshme në procesin e formimit të institucioneve të reja të Kosovës, të dala nga zgjedhjet parlamentare të 11 qershorit, thonë njohës të zhvillimeve politike.  Përfaqësues nga shoqëria civile thonë se pas certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve parlamentare, tani u mbetet partive politike që...
 • Detyrat që e presin Qeverinë e re

  Pavarësisht që debatet për atë se kush do të mund ta formojë Qeverinë e re të Kosovës vazhdojnë ende, ekzekutivin e ardhshëm të vendit, kushdo qoftë që e formon atë, e pret një listë e gjatë e detyrave, të cilat konsiderohet se janë me prioritet, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve...
 • Hoxhaj: Qeverinë e formojnë PDK, AAK, Nisma me disa deputetë

   “Ne si PDK mendojmë që koalicioni i ardhshëm qeverisës duhet të përbëhet prej PDK-së, AAK-së, Nismës dhe eventualisht ndonjë deputeti i cili do të duhej ta mbështeste formimin e institucioneve së bashku me minoritetet”, ka thënë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, nënkryetari i Partisë Demokratike të...
 • Kuvendi dhe Qeveria pritet të bëhen brenda një dite

  Votimi i Qeverisë së re pritet të ndodhë në ditën kur do të mbahet seanca konstituive e Kuvendit të Kosovës. Kështu bëjnë të ditur përfaqësuesit e koalicionit PDK-AAK-Nisma (PAN), të cilët thonë se seanca e parë e Kuvendit pritet të mbahet gjatë kësaj jave. Sipas tyre, kandidat për kryekuvendar...
 • Nisin negociatat për formimin e Qeverisë

  Certifikimi i rezultateve të zgjedhjeve parlamentare të 11 qershorit nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ua ka dhënë dritën e gjelbër subjekteve politike që brenda një muaji ta konstituojnë përbërjen e re të Kuvendit të Kosovës. Zyrtarët e koalicionit PDK-AAK-Nisma janë shprehur të bindur se do ta bëjnë qeverinë...
 • Kosovë: Kush mund ta formojë qeverinë?

  KQZ, pritet t’i zyrtarizojë rezultatet e zgjedhjeve të 11 qershorit.Asnjëra parti politike nuk mund ta formojë e vetme qeverinë. Subjektet politike flasin për koalicione të mundshme dhe paraqesin vijat e kuqe.  Koalicioni i partive politike (PAN) në përbërjen e të cilit janë PDK-AAK dhe Nisma, që fituan zgjedhjet e...
 • Thaçi: Qeveria formohet pa vonesa, Haradinaj i ka votat për kryeministër

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tha në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se ka marrë konfirmimin nga koalicioni fitues i zgjedhjeve (koalicioni PAN) dhe mandatari për kryeministër (Ramush Haradinaj) se Qeveria e ardhshme e Kosovës do të formohet pa vonesa. Ai deklaroi se “çështja e mandatit nuk...
 • Kosova ashpërson masat kundër lojës “Balena Blu”

  Autoritetet e rendit thonë se në Kosovë janë raportuar gjashtë raste të të rinjve që kanë rënë pre e, siç thuhet, lojës “Balena Blu”. Një nga rastet është raportuar një adoleshent me gërvishtje. “Balena Blu” e cila zhvillohet ‘online’, përmes internetit, kryesisht synon të vë në shënjestër të rinjtë...
 • Maqedoni/ Qeveri e re, probleme të vjetra

  Pas një krize të stërzgjatur politike dhe gjashtë muaj pas zgjedhjeve parlamentare, Maqedonia më në fund ka një qeveri të re. Shpresat për një fillim të ri janë të mëdha, por edhe më të vështira janë sfidat për ndryshim.  Tri të shtëna nga një armë zjarri u dëgjuan në...
 • VMRO bllokon votimin e qeverisë së re në Maqedoni

  Kuvendi i Maqedonisë ka hyrë në ditën e dytë dhe të fundi të seancës konstitutive për votimin e qeverisë së re. Seanca e sotme ka vijuar me debate mes deputeteve të VMRO-se dhe atyre të partisë LSDM mbi programin qeverisës dhe kabinetin qeveritar të propozuar nga kryeministri i ardhshëm...
 • Xhaferi: Javën e ardhshme do të kemi qeverinë e koalicionit

  Qeveria e re e Maqedonisë, e përbërë nga Lidhja Social Demokrate e Zoran Zaevit dhe partitë shqiptare, do të dalë javën e ardhshme, duke e përfunduar ngecjen e gjatë, thotë kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi. “Pres që brenda një apo dy ditësh ta marr programin e këtij...
 • Analistët: Koalicioni që ‘hëngri’ vetveten

  Kalimi i mocionit të mosbesimit ndaj koalicionit qeverisës në Kosovë, që çoi në rënien e qeverisë, për njohësit e rrethanave politike ka qenë një hap i pritur. Sipas tyre, koalicioni kohët e fundit humbi koordinimin ndërmjet vete dhe ndryshoi, siç thonë, balancën e brendshme. Një mocion mosbesimi ndaj qeverisë...
 • LDK: Veprimi i sotëm e demaskoi Kadri Veselin

  Pas rrëzimit të Qeverisë, Lidhja Demokratike e Kosovës ka lëshuar një komunikatë me anë të së cilës ka thënë se veprimi i sotëm edhe njëherë e la pa asnjë maskë Kadri Veselin dhe bashkëpunëtorët e tij në PDK, si dhe se rrëzimi i Qeverisë së Kosovës nga “koalicioni i...
 • Fillojnë kalkulimet se kush do jetë ministër. Ja disa nga emrat

  Në prag të formimit të qeverisë së re në Maqedoni, kanë filluar të qarkullojnë zërat dhe për emrat e ministrave të rinj. Në këto kalkulime përmendet edhe emri i deputetit Rexhail Ismaili nga Kumanova e Likovës. Burime nga BDI theksojnë se akoma nuk është përcaktuar dikasteri për Ismailin, për...
 • Doris Pack: McAllister ndërmjetësi i duhur për të bindur palët për “qeverinë e zgjedhjeve”

  Presidentja e Forumit të Grave të PPE, Doris Pack është shprehur se McAllister është ndërmjetësi i duhur për të bindur palët për “qeverinë e zgjedhjeve.” Këtë deklaratë ajo e ka bërë gjatë Bordit Drejtues të Forumit të Grave të Partive Popullorë Europiane që u mbajt këto dy ditë në Bruksel...
 • Berisha: Do ta shporrim Ramën se nuk jep dorëheqjen

  Për herë të parë që prej nisjes së protestës në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, ish – Kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar një fazë të re të qëndresës së opozitës. Mbështetësit demokratë i ftoi të mos krijojnë iluzione për dorëheqjen e Kryeministrit Rama, por të ngrihen për ta larguar atë....
 • BE ultimatum Maqedonisë: Duhet të zgjidhet qeveria e re dhe kryeparlamentari

  Bashkimi Evropian (BE) ka theksuar disa herë, duke përfshirë edhe Parlamentin Evropian, që rezultatet e zgjedhjeve të fundit parlamentare duhet të respektohen, pasiguria aktuale duhet të merr fund dhe qeveria duhet të formohet pa vonesa të mëtejshme, mbi bazën e shumicës parlamentare, ka theksuar zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijançiç...
 • Gruevski dhe Ivanov do të përpiqen, por s’do të mund ta ndalin formimin e Qeverisë

  Formimi i Komisionit për Zgjedhje dhe Emërime, emërimi në krye të saj nga radhët e VMRO-DPMNE-së, Ilija Dimovski dhe kandidimi për kryetar të Kuvendit nga radhët e Bashkimit Demokratik për Integrim, Talat Xhaferi, sipas njohësve të çështjeve politike dhe juridike paraqet kompromis i grupeve parlamentare dhe pavarësisht asaj se...
 • Emërimi i ministrave të rinj, Presidenti do t’i verifikojë para se t’i dekretojë

  Katër emrat e propozuar për të zëvendësuar ministrat e larguar nga qeveria nuk do të ulen në kolltukun ministror edhe për të paktën një javë tjetër. Urdhërat e emërim – shkarkimeve, kanë dalë nga zyra e kryeministrit për të shkuar drejt godinës në anën tjetër të bulevardit, zyrën e...
 • Nëse nuk formohet qeveria deri më 13 mars Strasbourgu nuk do të votojë Rezolutën për Maqedoninë

  Parlamenti evropian do të shtyjë votimin e seancës plenare për Rezolutën për Republikën e Maqedonisë, përderisa vendi javën e ardhshme nuk e formon qeverinë, njofton MIA. Zyrtarë të lartë të Parlamentit evropian thonë se eurodeputetët nuk duan ta sjellin Rezolutën çka më herët e votoi Komiteti për punë të...
Publicitet

Emisione