Serbi

 • Vijojnë kërkimet për personat e zhdukur nga lufta

  Kryepatologu i Kosovës, Arsim Gërxhaliu, është marrë gjerësisht me problemin e të zhdukurve të luftës. Ai tregon se ka udhëtuar për në Serbi mbi 110 herë, ndërsa ka kthyer në Kosovë mbi 1 mijë viktima. Arsim Gërxhaliu, është kryepatologu i Kosovës. Si profesionist është marrë me problemin e të...
 • 4 liderë të Ballkanit takohen në Beograd

  Katërshja e Ballkanit. Kryeministrat e Greqisë, Bullgarisë e Rumanisë dhe presidenti serb, u takuan për herë të dytë zyrtarisht në një grup që do të duhej të ndihmonte Ballkanin. Kryesisht projekte infrastrukture për të lidhur këto vende dhe për të rritur shkëmbimin tregtar. Liderët e tri vendeve të BE-së kanë...
 • Kërkimet për të zhdukurit e luftës, familjarët kërkojnë dënimin e përgjegjësve

  Familjarët e të zhdukurve të luftës në Kosovë jetojnë me shpresën se një ditë do të gjejnë mbetjet mortore të personave të dashur. Një aktivist serb me origjinë nga Prishtina thotë se duhet dënuar çdo krim ndaj shqiptarëve. Bajram Çerkini, ka udhëtuar nga Mitrovica për në Beograd. Prej 18...
 • Tre presidentet e Bosnjës takojnë Vuçiç

  Tre presidentët e Bosnjës tek kreu i Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Një vizitë për marrëdhëniet e të dyja vendeve dhe për konfirmimin e qëndrimit boshnjak për çështjen e Kosovës. Bosnja do ta ndjek qëndrimin e Serbisë dhe nuk do ta ndryshoj derisa këtë të mos e bëj Beogradi. Këto premtime...
 • Stoltenberg: NATO respekton qëndrimin e Serbisë për mos anëtarësim

  “Serbia është vend i pavarur dhe sovran”. Kështu ka nisur të flasë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoltenberg ku ka thënë se respektojnë qëndrimin e Serbisë që nuk dëshiron anëtarësim në NATO, shkruan Tanjug. “Kjo nuk është pengesë për forcimin e bashkëpunimit tonë”, ka thënë Stoltenberg në Bruksel....
 • Stefanoviç: Serbia nuk do ta pranojë Kosovën

  Ish-kryenegociatori i Serbisë në dialog, Borko Stefanoviç ka thënë se vendi i tij kurrë nuk do ta pranojë shtetin e Kosovës. Gjatë një tryeze për raportet Prishtinë-Beograd që po zhvillon punimet në Mitrovicën e Veriut, ai ka deklaruar se në Serbi nuk ka as plan e as dëshirë për...
 • Daçiç: Kosovën e kanë njohur më pak se 100 shtete

  Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, është njeriu që e udhëheqë luftën kundër Kosovës në arenën ndërkombëtare. Daçiç gjatë gjithë kohës bën anti-lobime për Kosovën dhe kërkon nga shtetet që të mos e njohin atë. Madje ai në intervistën e fundit dhënë mediave serbe...
 • Medvegja në Serbi, zona që po zbrazet nga shqiptarët

  Medvegja është një nga tri qytetet në Serbi ku jetojnë shqiptarët. Më afër Prishtinës, por e ndarë nga Bujanovci e Presheva ku shqiptarët janë shumicë, nga ky qytet shumica e banorëve kanë ikur ndër vite. Nga 17 mijë banorë, dikur para dy dekadash, tani zyrtarisht janë 10 mijë më...
 • Serbia përfiton miliona euro në vit nga Kosova

  Kosova humb miliona euro në vit për shkak të moszbatimit të marrëveshjes për energjinë, të nënshkruar në vitin 2013 ndërmjet përfaqësuesve të Prishtinës dhe Beogradit, me lehtësimin e Bashkimit Evropian. E njëjta marrëveshje ishte konfirmuar më pas nga të dy kryeministrat, i Kosovës dhe ai Serbisë, në gusht të...
 • Video/ Deputetët, sherr të dhunshëm me “minj”

  Gjatë seancës së radhës së Komitetit të Asamblesë Kombëtare serbe për çështjet administrative ka ndodhur një incident i dhunshëm. Debatet kanë degjeneruar në dhunë fizike, ku deputetët kanë qëlluar njëri – tjetrin me “mouse”-t e kompjuterëve. Bosko Obradovic, i cili kryeson grupin e deputetëve të popullit, anëtarë të Asamblesë...
 • Hahn: Normalizimi me Kosovën, parakusht për Serbinë në BE

  Komisioneri për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën është kusht për Serbinë që të anëtarësohet në BE. Ai po ashtu thotë se blloku po e ndihmon Kosovën që të përgatisë terrenin për anëtarësimin e...
 • Reagon Vuçiç: Ka njerëz që duan Serbinë të gjunjëzuar

  Anëtari i presidencës boshnjake, Bakir Izetbegoviç, ka trazuar Serbinë. Nga Sarajeva përmes Deutche Welles, ka nisur porosi se do të ishte mirë që Bosnja ta njoh pavarësinë e Kosovës dhe se kjo është dashur të ndodh deri më tani. Sarajeva nuk ka njohur pavarësinë e Kosovës dhe madje shpesh...
 • Gjykata shpall fajtorë 4 autorët e djegies së ambasadës amerikane

  Një Gjykatë serbe shpalli fajtor katër serb të rinj për djegien e Ambasadës Amerikane gjatë protestave për shpalljen e pavarësisë së Kosovës. Tre prej tyre u liruan në mungesë të dëshmisë.  Por, asnjë nga ta nuk është dënuar me burg në procesin e përsëritur që ngelet pengesë në marrëdhëniet...
 • “Bosnja nuk mund ta njohë pavarësinë e Kosovës pa pëlqimin e serbëve”

  Deklarata e Bakir Izetbegoviç se shpreson se Bosnja do ta njohë pavarësinë e Kosovës duket se ka të bëjë me marrëdhëniet e reja midis Beogradit dhe Ankarasë dhe ndjenjën e tij të rrezikut për mënyrën se si u prit presidenti turk në Serbi. Kështu ka deklaruar zëvendëskryeministrja serbe, Zorana...
 • Skllevërit modernë në Ballkan

  Firmat e modës i prodhojnë lirë produktet e tyre të shtrenjta në Europën Lindore e Ballkan. Ligjet shkelen, rrobaqepëset marrin një rrogë që nuk mjafton për të jetuar, e qeveritë e rajonit i mbështesin praktika të tilla. Ato janë dëshmi tronditëse nga një botë e fshehtë. “I thashë drejtorit...
 • Rriten tensionet Ukrainë – Serbi për shkak të mercenarëve

  Serbia e ka ftuar ambasadorin e saj në Kiev për konsultime, pasi Ukraina i ka shprehur shqetësimet për “mercenarët” serbë, që luftojnë në anën e kryengritësve prorusë në pjesën lindore të Ukrainës, që është e përfshirë nga konflikti.  Ministri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, u tha dje reporterëve...
 • Serbia refuzon ta tërheqë urdhër-arrestin ndërkombëtar për Haradinajn

  Kosova ka akuzuar Serbinë për minimin e dialogut midis dy vendeve, duke refuzuar të tërheqë urdhër-arrestin ndërkombëtar për kryeministrin kosovar, Ramush Haradinaj. Tensionet midis dy vendeve janë rritur në fillim të këtij viti, kur Haradinaj, i cili është bërë kryeministër në shtator, është arrestuar në Francë në bazë të...
 • Rihapet çështja për djegien e ambasadës së SHBA në Serbi

  Ambasada amerikane u vu në flakë katër ditë pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Mitingu i madh për të shprehur pakënaqësinë përfundoi në kaos dhe përleshje. Dhjetë vjet më vonë një gjykatë e Beogradit ka arritur deri në fund të procesit kundër shtatë të akuzuarve si ideatorë. Hetimet ishin...
 • Daçiç: Kundërshtohet thirrja për të zgjedhur ndërmjet Rusisë dhe perëndimit

  Serbia dëshiron ta mbajë balancimin e ndjeshëm ndërmjet Rusisë dhe perëndimit, ka thënë ministri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, duke e refuzuar thirrjen e Shteteve të Bashkuara për tu përcaktuar për njërën anë.  Serbia, vendi më i madh që ka dalur nga shkatërrimi i ish-Jugosllavisë, konsiderohet se ka...
 • Atmosfera para ndeshjes Partizani i Beogradit – Skënderbeu

  Skënderbeu është gati. Në lagjen e stadiumit të Partizanit gjithçka duket qetë. Pasditja ende pa shumë forca policie, por me një plan dhe vëmendje maksimale. Frika është e pashmangshme nga incidentet e mundshme. Por, tifozët nuk rreshtojnë duke blerë biletat shoqëruar me karta identiteti.  Një pjesë e tifozëve refuzojnë...
1 2 3 12


Emisione