Premiera e “Liqeni i Mjellmave”

13 vite pas premierës absolute të “Liqenit të Mjellmave” nën koreografinë e mjeshtrit të ndjerë Agron Aliaj, kryevepra e baletit klasik u rikthye në mbrëmjen e së premtes. Vepra e Tchaikovsky erdhi nën idenë e Enda Hoxhës. Nga 2004 në ri-konceptimin e 2017, “Liqeni i Mjellmave” u vendos në Amerikën e viteve 1940-50. Në mbrëmjen e së premtes kostumin e Odette, e veshi me shumë profesionalizëm Ledia Sulaj, ndërsa të Siegfried, Ervis Nallbani.

Në datëlindjen e princit, e ëma nën interpretimin e Alisa Gjonit, i kërkon të zgjedhë vajzën me të cilën do të fejohet. Dashuria e tij quhet Odette, viktimë jo e zogut të keq, siç është në veprën origjinale por e gangsterit tipik amerikan, Rothbart, rol i sjellë nga Dion Gjika. Në “Liqeni i Mjellmave” të Enada Hoxhës, në festën e datëlindjes ku Siegfried ai i prezanton të ëmës vajzën e përzgjedhur, mjellmën e zezë Odille, kërcehet tarantella e mazurka, një zëvendësim i elementëve klasik me ato të show-ut.

Në aktin e katërt dhe të fundit, pasi princi kupton mashtrimin e gangsterit Rothbart, ai niset drejt mjellmës Odette për ti kërkuar falje dhe për ti shprehur dashurinë e tij. Aty ku tingujt e muzikës mishërojnë trishtimin e mjellmës zemërthyer dhe paralajmërojnë vdekjen e Odettës dhe Siegfried-it, dashuria që i vesh Enada Hoxha dy personazheve të Tchaikovsky është aq e fortë sa triumfon mbi vdekjen. Fundi tragjik konvertohet në një mbyllje të zakonshme amerikane, të gjallë dhe të lumtur në krahët e njëri-tjetrit.

Tv Klan

 

 

Kategori
KulturëTe funditTë gjithaVideo
1 Koment
 • ARTISTI
  17 Prill 2017 at 22:17
  Përgjigju

  Nje veper e madhe qe me zhgenjeu ne dy drejtime 1-denigrimi nga varianti origjinal dhe ne ato akte ku behej Liqeni i mjellmave te vertet per te cilen doja ta shihja niveli koreografik dhe ai intepretues te Libretistes Koreografes.Drejtoreshes se baletit shqiptare dhe prima balerines qe kerceu naten e dute la per te deshiruar kjo ndodh kur merr persiper te besh te gjitha dhe asgje……2-amerikanizimi i vepres ROMANTIKE te Cajkovskit ishte nje gafe Koreografike qe mundet te ndodh vetem ne trupa amatore……Keqardhje per produksionin sdm per znj Zana Cela qe ka nje vizion komplet ndryshe nga tipi i spektaklit televiziv STAR AKADEMI….ka ardhur koha qe BALERINET e ketij institucioni te thone fjalen e tyre tashme jo vetem me veprime skenike por dhe me fjale duke refuzuar te kercejne ate qe seshte ne repertorin serioz te nje teatri akademik duke braktisur stilin e DANC WITH THE STAR….

 • Përgjigju

  *

  *