Arkeologët: “Veliera” të devijohet

Arkeologë të karrierës deklarohen kundër vazhdimit të punimeve në zonën A të projektit “Veliera” në qytetin e Durrësit. Cilido të jetë vendimi i Këshillit Kombëtar të Arkeologjisë, Moikom Zeqo dhe Skënder Muça apelojnë që rrënojat e zbuluara, themelet e një prej godinave të administratës osmane në vitet 1800-1900, përbëjnë një vlerë të shtuar në trashëgiminë tonë kulturore dhe si të tilla, mbulimi i tyre është një alternativë që nuk duhet të konsiderohet.

Për nga pasuritë arkeologjike që nëntoka e Durrësit zotëron, kjo zonë mund të gjenerojë të tjera zbulime.

E dhëna e fundit që godina e ndërtuar mbi këto themele, ka qenë konaku i përkohshëm i Princ Vidit në 1914, forcon bindjen e Zeqos dhe Muçës, për devijim të “Veliera-s”.

Tv Klan

 

Kategori
KulturëTe funditTë gjithaVideo
1 Koment
 • Qazimi
  14 Shkurt 2017 at 21:26
  Përgjigju

  Ministrja e Kultures, Mirela Kumbaro; zv. ministri Zef Cuni; drejtoresha e trashegimise kulturore Arta Dollani; drejtoresha e Insitutit te monumenteve te kultures, Arta Dollani (dy poste vetem Arta mban ne gjithe rruzullin tokesor); drejtoresha e agjensise se sherbimit arkeologjik, Rudina Zoto; drejtori i Institutit te Arkeologjise, Luan Perzhita; drejtori i drkk Durres, Ledjon Lako dhe te gjithe anetaret e Keshillit Kombetar te Arkeologjise duhet te pergjigjen ligjerisht per shperdorim detyre

 • Përgjigju

  *

  *