Euro

 • Eksportuesit kërkojnë rrugëzgjidhje për humbjet që kanë nga “Euro”

  Eksportuesit kërkojnë që autoritetet publike të ulen në një tryezë të përbashkët me ta për të diskutuar rrugëzgjidhjet për humbjet që po pësojnë nga rënia e pandalshme e monedhës euro. Sot një euro u këmbye në tregun vendas me 126.6 lekë, duke shënuar sërish një tjetër rekord historie të...
 • Euro sërish në rënie, këmbehet me 127 Lekë

  Monedha e përbashkët europiane ka rënë sërish sot në tregun e këmbimit valutor vendas. Një euro këmbehet në nivelet e 127.17 lekëve, duke shënuar një uljen 0.14 pikë përqindje gjatë 24 orëve të fundit. Prej dy muajsh, Leku ka marrë një mbiçmim të shpejtë ndaj Euros duke bërë që...
 • Berisha: Banka e Shqipërisë të thotë të vërtetën për rënien e Euros

  Ish-Kryeministri Sali Berisha flet me shqetësim për rënien e monedhës së përbashkët europiane , e cila javën që lamë pas njohu nivelin më të ulët të 10 viteve të fundit, 126.8 lekë, duke shënuar një rekord të ri. Ai thotë se pas zhvlerësimit të euros qëndrojnë paratë e kanabisit,...
 • Euro në pikatë, dyshime për spekulime

  Monedha e përbashkët europiane është në pikiatë. Në tregun e këmbimit valutor vendas, 1 Euro këmbehet me 127.7 Lekë, duke thelluar rënien me 0.1 pikë përqindje vetëm gjatë 24 orëve e fundit. Përveç faktorëve ekonomikë, si investimet e huaja, shkëmbimet tregtare dhe remitancat, Banka e Shqipërisë pranoi një ditë...
 • Euro nuk ndal rënien, këmbehet me 127 Lekë

  Monedha e përbashkët europiane vijon rënien në tregun e këmbimit valutor vendas. Të mërkurën një euro këmbehet me 127.8 lekë, duke pësuar një zhvlerësim me 0.8 lekë brenda 24 orëve të fundit. Përkundrazi, në tregun e jashtëm, Euro ka patur një tendencë të lehtë rritëse, përballë monedhave të tjera....
 • Euro tjetër rekord në treg

  Euro vazhdon të bjerë në tregun e këmbimit valutor vendas. Këtë të hënë, monedha e përbashkët europiane ka arritur nivelin më të ulët të 10 viteve të fundit duke u këmbyer me 128.7 lekë. Rënia e Euros ka ndezur debate edhe në Komisionin e Ekonomisë, ku në miratimin e...
 • Euro zbret sërish në nivel rekord

  Monedha e përbashkët europiane ka arritur një rekord të ri në kursin e këmbimit valutor vendas. 1 Euro këmbehet me 128.8 Lekë, duke zbritur për herë të parë gjatë gjithë dekadës së fundit, nën nivelin e 129 Lekëve. Viti 2018-ë ka sjellë një luhatshmëri të madhe për Euron, ndërsa...
 • Pse u luhat kursi? BSH: Efekt sezonal, datë që paguhen detyrimet

  Luhatjet e mëdha të kursit të këmbimit valutor në Shqipëri shpjegohen nga Banka e Shqipërisë nga disa faktorë, siç janë ata të rritjes së flukseve tregtare, politikës monetare dhe situatës ekonomike. Marjan Gjermeni, drejtor i Operacioneve Monetare në Bankën Qendrore, thotë në një intervistë për Televizionin Klan se përveç...
 • Tronditet kursi i këmbimit, euro në pikatë

  Kursi i këmbimit është tronditur gjatë gjithë javës së fundit, por të enjten monedha e përbashkët europiane ka marrë edhe goditjen më të madhe gjatë 8 viteve të fundit. Euro është kuotuar në nivelin e 131 lekëve, më i ulëti që prej 2009-s. Ekspertët e sqarojnë këtë rënie me...
 • “Luftë” kundër euros në Shqipëri, bankat: Interesa më të ulëta nga depozitat dhe kredi më të shtrenjta

  Nismat për ndalimin e përdorimit të euros, të cilat do të hyjnë në fuqi në muajin Qershor, do të japin më pak interes për depozitat në valutë, ndërsa do të rritet kostoja e kredisë në monedhë të huaj. Spiro Brumbulli, Sekretar i Përgjithshëm i Shoqatës së Bankave, thotë se...
 • Kredi ne euro? Në Qershor më e shtrenjtë

  Kush kërkon që të marrë një kredi në monedhën euro, interesi për të do të jetë më i lartë që nga muaji qershor. Banka e Shqipërisë nisi zbatimin konkret të paketës së deeurizimit.  Pas mbledhjes së Këshillit Mbikëqyrës, guvernatori i bankës qendrore deklaroi se janë marrë një sërë vendimesh...
 • Një tjetër i arrestuar me euro false, bëni kujdes!

  Një 22-vjeçar ra në prangat e policisë pasi u kap me para të falsifikuara. Xhon Zeqollari, banues në Yzberisht të Tiranës u arrestuar pasi shkoi në një pikë karburanti në Pogradec, për t’u furnizuar me karburant dhe pagoi me një kartëmonedhë me prerje 100 euro, të falsifikuar. Gjatë kontrollit...
 • 22 – vjeçarit i sekuestrohen Euro e USD

  Autoritetet vijojnë sekuestrimet e aseteve të përfituara në mënyrë të paligjshme. Kështu, këtë të hënë Policia e Vlorës ka njoftuar sekuestrimin e vlerave monetare prej 44.900 Euro dhe 9900 USD. “Në kuadër të Plan Operacionit ”Vjeshtë 2017”, lidhur me sekuestrimin e aseteve të cilat rezultojnë të përfituara në mënyrë...
 • Të rinjtë, “thembra e Akilit” në Itali

  Konfindustria ka publikuar një raport për “Economic Policy Challenges” ku shprehet se të rinjtë në Itali i kushtojnë shtetit rreth 1% të GDP-së. Të rinjtë italianë konsiderohen si “thembra e Akilit për sistemin social dhe ekonomik italian.” Numri i të rinjve në Itali përllogaritet rreth 10%-17% më e ulët se...
 • Monedha kombëtare dobësohet përballë Euro

  Me fillimin e shtatorit dhe përfundimin e sektorit turistik, leku i është rikthyer rënies. Surpriza e kësaj jave në tregun e këmbimit valutor vendas ishte rritja me 10% e monedhës së përbashkët europiane. Euro arriti në kuotën e 133.5 lekëve, ndërsa kishte arritur një ekuilibër të ri në tre...
 • Forcimi i lekut mbajti në nivele të ulta ushqimet dhe naftën

  Viti 2017-të ka patur inflacion të ulët për shkak të kursit të këmbimit. Ky është konkluzioni i Bankës së Shqipërisë, e cila vlerëson se nëse monedhat ndërkombëtare si Euro dhe Dollari, do të ishin forcuar, çmimet e konsumit i do të ishin më të larta. Megjithatë në analizën e...
 • Vërshojnë ofertat e bankave për obligacione në euro

  Teprica e madhe e euros në tregun vendas ka bërë që edhe Ministria e Financave të përfitojë nga ulja e vlerës së kësaj monedhe, e të orientojë blerjen e një pjese të borxhit në euro. Në ankandin e fundit, qeveria kërkoi 45 milion euro obligacione 2-vjeçare, në një kohë...
 • Euro vijon të dobësohet

  Pas një rritje të lehtë në fund të muajit të kaluar, Euro ka vijuar të dobësohet gjatë gjithë javës që lamë pas. Në pikat e këmbimit valutor, 1 Euro u këmbye me rreth 132.5 lekë.  Ky është niveli më i ulët i gati 9 viteve, ndërkohë që Euro shfaqi...
 • Gjen valixhen me mijëra euro, nuk do ta besoni çfarë bën

  Çfarë do të bënit nëse do të gjenit një valixhe të braktisur me para e shufra floriri? Një burrë në Berlin shkoi në polici dhe i dorëzoi. Për këtë veprim, ai mori edhe lëvdata nga autoritetet. Sipas BBC, burri e kishte gjetur valixhen poshtë një peme. Në të gjendeshin...
 • Euro bën kthesë, nis “revanshin” ndaj Lekut

  Pasi qëndroi për më shumë se 1 muaj nën nivelin e 133 lekëve, monedha e përbashkët europiane ka nisur të forcohet . Sipas kursit zyrtar të publikuar nga Banka e Shqipërisë, të mërkurën 1 Euro u këmbye me 133.07 lekë duke shënuar rritje me 0.31 lekë. Nëse shohim tabelën...
Emisione