kadri veseli

 • Kadri Veseli vizitë në Holandë, do të pritet nga kryetarja e Senatit

  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka udhëtuar sot për në Holandë. Atje do të qëndrojë në turin e vizitave të tij nëpër vende të Bashkimit Evropian, në kuadër të procesit për liberalizimin e vizave për Kosovën, njofton Kuvendi. Gjatë vizitës zyrtare në Holandë, kryetari i Kuvendit, Kadri...
 • Heqja e vizave për Kosovë, Veseli: Ka lëvizje pozitive edhe nga shtete që s’na njohin

  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se ka lëvizje pozitive edhe tek vendet e BE-së, që nuk e njohin Kosovën sa i takon çështjes së liberalizimit të vizave për Kosovën. “Ka lëvizje pozitive. Janë pesë vendet që nuk e kanë njohur shtetin. Kemi takuar një koleg...
 • Ditë zie, homazhe në nder të Fadil Vokrrit

  Nën patronazhin e kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj, po mbahen ceremonitë e homazheve dhe më vonë edhe mbledhja e komemoracionit me rastin e vdekjes së Fadil Vokrrit, kryetarit të Federatës së Futbollit të Kosovës. Fadil Vokrri, 57-vjeçar, ndërroi jetë të shtunën në mëngjes, pas një sulmi në zemër. Federata...
 • PDK-ja fton krerët e partive për një tryezë diskutimi

  Pas Lidhjes Demokratike të Kosovës, edhe kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, u ka dërguar sot ftesë krerëve të partive politike, për një tryezë diskutimi. Në një komunikatë për media nga PDK-ja, thuhet se qëllim i këtij takimi është rritja e konsensusit politik për agjendën shtetërore të...
 • Opozita: Platforma e Veselit dëshmon pafuqinë e pushtetit për tema të mëdha

  Platforma e propozuar nga kryetari i Kuvendit, njëherësh lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli nuk do t’i bëjë bashkë partitë politike në arritjen e një konsensusi të mundshëm.  Dy nga partitë më të mëdha opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje thonë se propozimi i Veselit...
 • Veseli takon ambasadorin amerikan për demarkacionin me Malin e Zi

  Kryetari i Kuvendit i Kosovës, Kadri Veseli ka pritur sot në takim ambasadorin e SHBA-së në Prishtinë, Greg Delawie, për të diskutuar për zhvillimet e fundit politike në vend, me theks të veçantë për seancën e nesërme plenare ku pritet të ratifikohet Marrëveshja për Shënimin e Kufirit ndërmjet Kosovës...
 • Veseli takim me ndihmëssekretarin amerikan, Karem

  Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur sot në takim ndihmëssekretarin e Mbrojtjes për Çështje të Sigurisë Ndërkombëtare të SHBA-së, Robert Karem, i cili po qëndron në Kosovë në kuadër të kremtimit të 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës.  Në një komunikatë për medie të Kuvendit...
 • Kadri Veseli në Kroaci: E ardhmja e Kosovës drejt BE-së dhe miqësisë me SHBA

  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka marrë pjesë në pritjen e Ambasadës së Kosovës në Zagreb, në shënimin e 10-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës. I pranishëm në këtë pritje ishte edhe kryetari i Zagrebit, Milan Bandiç dhe shumë personalitete tjera të shtetit kroat dhe trupi...
 • Gjykata Speciale votohet me 25 janar në Kuvendin e Kosovës

  Kreu i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli përcaktoi 25 janarin si ditën e votimit të nismës së shumëpërfolur për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. Në përfundim të mbledhjes së krerëve të grupeve parlamentare, Veseli njoftoi se nisma i është dërguar për opinion qeverisë. “Gjithçka çfarë është bërë është procedurë në...
 • Kurti: Kosova po merret peng “jo vetëm nga Kadrija, por dhe nga Serbia”

  Albin Kurti ka komentuar zgjedhjen e Kadri Veselit kryeparlamentar të Kosovës, duke thënë se 62 vota për Veselin teknikisht janë shumicë, por realisht s’janë, për arsye se s’janë shumica e votave shqiptare, njofton Klan Kosova.  “Ato 62 vota të cilat votuan dje kryeparlamentarin e nesër duan ta votojnë kryeministrin,...
 • Kadri Veseli zgjidhet përsëri kryetar i Kuvendit të Kosovës

  Kadri Veseli është rizgjedhur në krye të Kuvendit të Kosovës. Ai ka marrë votat e 62 deputetëve, kurse 52 votuan kundër. Zgjedhja e tij në këtë post u bë pas gjashtë seancave të ndërprera, dhe pasi partitë e koalicionit PAN-AKR dhe ato nga komunitetet pakicë u pajtuan mbrëmë që...
 • Arrihet marrëveshja për qeverinë në Kosovë, AKR i bashkohet koalicionit PAN

  Pas thuajse 3 muajsh ngërçi politik që prodhuan zgjedhjet parlamentare në Kosovë, koalicioni fitues PDK-AAK-Nisma, lidhi zyrtarisht marrëveshje me AKR-në e Behgjet Pacollit, duke i hapur rrugë kësisoj formimit të shumicës parlamentare dhe qeverisë së re me kryeministër Ramush Haradinaj. Sipas mediave, nënshkrimi i marrëveshjes me AKR-në do t’i...
 • Veseli: Formojmë qeverinë me kryeministër Ramush Haradinajn

  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se zgjedhjet e parakohshme të 11 qershorit ishin të drejta dhe demokratike. Sipas kreut të PDK-së, rezultatet paraprake kanë nxjerrë fitues koalicionin PDK-AAK-Nisma dhe ky vendim i qytetarëve duhet të respektohet nga të gjithë. Ish-kreu i Kuvendit në një...
 • Veseli: Nuk shoh alternativa, Haradinaj do të jetë kryeministër

  “Mandatari ynë Ramush Haradinaj do të jetë kryeministër i Kosovës, për arsye se është një çështje e interpretimit të vet vullnetit të qytetarëve tanë”, ka thënë kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. “Të njëjtën kohë është një respektim i...
 • Të gjithë duan “kryeministrin” në Kosovë

  Ngërçi politik që prodhuan zgjedhjet parlamentare në Kosovë duket se është kthyer në një betejë për Kryeministrin e ri të vendit. Në pamundësi të formimit të vetëm të shumicës qeverisëse, partitë politike po shqyrtojnë mundësitë e koalicioneve, por me një kërkesë të përbashkët, të kenë kreun e qeverisë. Kryetarin...
 • Veseli: Serbia mendon natë e ditë ta cenojë Kosovën

  Në një tubim në Podujevë, kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka thënë se Fillimi i Ri është një fuqizim i shtetit të Kosovës. Veseli ka thënë se Serbia natë e ditë punon që ta cenojë shtetin e Kosovës, por atë mund ta ndalin vetëm ata që e kanë ndalë...
 • XING ME ERMALIN – EMISIONI 34

  Të ftuar: Eneda Tarifa Kadri Veseli...
 • LDK: Veprimi i sotëm e demaskoi Kadri Veselin

  Pas rrëzimit të Qeverisë, Lidhja Demokratike e Kosovës ka lëshuar një komunikatë me anë të së cilës ka thënë se veprimi i sotëm edhe njëherë e la pa asnjë maskë Kadri Veselin dhe bashkëpunëtorët e tij në PDK, si dhe se rrëzimi i Qeverisë së Kosovës nga “koalicioni i...
 • Veseli: Kam besim në shtetin tonë, do e bëjmë edhe ushtrinë

  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka deklaruar në Konventën e VIII të Partisë Demokratike të Kosovë se ai beson në shtetin e Kosovës dhe të ardhmen euro-atlantike të shtetit, ndërsa ka premtuar edhe se Kosova do ta formojë ushtrinë, pa i prishur raportet me Shtetet e...
 • Kosovo leaders grateful to Bangladesh for recognizing its Independence

  Kosovo leaders are grateful to Bangladeshi people and government, which decided early on Monday to recognize Kosovo as an independent and sovereign country. With this approval, Bangladesh becomes 114th country to recognize Kosovo’s independence. Kosovo President Hashim Thaci, wrote on Twitter: “Thank you people & government of Bangladesh for recognising...
Emisione