PAN

 • Arrihet marrëveshja me Listën Serbe

  Krerët e koalicionit PAN kanë kërkuar nga kryesuesi i seancës konstituive të Kuvendit të Kosovës, Adem Mikullovci që të caktojë seancën konstituive për ditën e nesërme. Kjo kërkesë e koalicionit PAN ka ardhur pas një takimi që krerët e këtij koalicioni kanë pasur me presidentin e vendit, Hashim Thaçi....
 • Lista Serbe “mban peng” qeverinë e Kosovës

  Dy ditë pas firmosjes së marrëveshjes me AKR-në e Behgjet Pacolli, koalicioni PAN nuk po arrin ende të konkretizojë shumicën parlamentare, e të formojë qeverinë e re të Kosovës. Këtë të mërkurë, krerët e partive të koalicionit PAN zhvilluan një takim me kryetarin e Listës Serbe, Goran Rakiç, i...
 • Agreement for the government of Kosovo achieved

  After almost three months of political impasse that led to the parliamentary elections in Kosovo, the winning coalition DPK-AFK-Nisma officially tied the deal with Behgjet Pacolli’s NKA, thus opening the way for the formation of the parliamentary majority and the new government with Prime Minister Ramush Haradinaj. According to...
 • Arrihet marrëveshja për qeverinë në Kosovë, AKR i bashkohet koalicionit PAN

  Pas thuajse 3 muajsh ngërçi politik që prodhuan zgjedhjet parlamentare në Kosovë, koalicioni fitues PDK-AAK-Nisma, lidhi zyrtarisht marrëveshje me AKR-në e Behgjet Pacollit, duke i hapur rrugë kësisoj formimit të shumicës parlamentare dhe qeverisë së re me kryeministër Ramush Haradinaj. Sipas mediave, nënshkrimi i marrëveshjes me AKR-në do t’i...
 • Pacolli mohon se ka arritur marrëveshje me PAN-in

  Lajmet se është arritur marrëveshje në mes të koalicionit PAN dhe Aleancës Kosova e Re për krijimin e qeverisë i ka mohuar vet kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli. Në një prononcim të shkurtër për gazetën Zëri, Pacolli ka thënë se nuk ka qenë as në Kosovë këto ditë, e...
 • Kosovë, koalicioni PAN arrin marrëveshje me Pacollin

  Burime brenda koalicionit PAN dhe Aleancës Kosova e Re bëjnë me dije se tashmë është arritur marrëveshja për bashkëqeverisje në mes koalicionit dhe Partisë së Begjet Pacollit. Burime të Radiotelevizionit të Kosovës, kanë bërë të ditur se marrëveshja është arritur para pak çastesh. Ndërkaq, zyrtarë të AAK-së, pjesë e...
 • LVV-ja dhe LDK-ja pritet ta nisin ‘betejën’ për 61 votat

  Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) dhe lëvizja “Vetëvendosje” kanë paralajmëruar se do t’i fillojnë përpjekjet për formimin e institucioneve, pas dështimit për herë të gjashtë të koalicionit PAN në Kuvend. Drejtuesit e këtyre subjekteve thonë se do t’i nisin bisedimet edhe me deputetët minoritarë, në mënyrë që, siç thonë,...
 • Marrëveshja për ndarjen e ministrive

  Aleanca Kosovare e Re (AKR) e Behgjet Pacollit përfundimisht të enjten do ta braktisë koalicionin me LDK-në dhe do ta votojë kandidatin e koalicionit PAN për kryeparlamentar, Kadri Veseli. Për një veprim të tillë Partia e Behgjet Pacollit pritet t’i fitojë së paku dy ministri të rëndësishme në qeverinë...
 • Edhe një seancë pa rezultat

  Kuvendi i Kosovës, nuk ka arritur as të sot të zgjedhë kryetarin e Kuvendit dhe nënkryetarët, pasi që në sallën e Kuvendit, nuk kanë qenë të pranishëm deputetët e koalicionit të Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismas . Aty nuk kanë të pranishëm as...
 • Seanca konstituive rifillon në orën 15:00

  E përditësuar/ Seanca konstituive e Kuvendit të Kosovës pritet të rinisë në 15:00. Lajmi është bërë i ditur me anë të një njoftimi të postuar në faqen zyrtare Kuvendit. Pika e vetme e mbetur e kësaj seance është zgjedhja e kryetarit të Kuvendit. Adem Mikullovci, i cili drejtonte seancën konstituive...
 • PAN-i, para testit të madh

  Liderët e koalicionit PAN mund të kenë dalë të fituar nga betejat e luftës, mirëpo kjo që po u paraqitet tani, në paqe, duket se do t’i sfidojë përtej pritshmërive të tyre. Haradinaj tashmë ka humbur betejën e parë pas refuzimit që ia bënë LVV-LAA-ja, por a do ta...
 • Vetëvendosje për PAN-in: S’ka bisedime për Qeverinë

  Nënkryetarja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fatmire Kollqaku, ka thënë se subjekti i tyre partiak do të jetë transparent me të gjithë qytetarët e Kosovës sa i përket bashkëpunimit për formimin e Qeverisë se ardhshme. Kollqaku në “Ora e Fundit” shtoi po ashtu se Vetëvendosje do të jetë grupi më i...
 • LDK-ja preferon opozitën, e fton PAN-in të lidhë koalicion me pakicat

  Lidhja Demokratike e Kosovës mund të zgjedhë të shkojë në opozitë, mes ofertave për koalicion qeverisës qoftë me koalicionin PAN (PDK, AAK dhe Nisma) apo me Lëvizjen Vetëvendosje. Koalicioni PAN (Partia Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma) si fitues në zgjedhjet e 11 qershorit, në...
 • Nisma ndahet nga koalicioni, e vetme në Kuvend

  Nisma për Kosovën ka vendosur që në legjislaturën e Kuvendit të dalë nga zgjedhjet e 11 qershorit, të ketë grup parlamentar të vetin. Nisma për Kosovën edhe pse në koalicion parazgjedhor me 2 parti tjera, PDK-në dhe AAK-në, ka vendosur që në legjislaturën e ardhshme të veprojë si grup...
 • Vetëvendosje: Jemi subjekti i parë, qeverinë do ta bëjmë ne

  Lëvizja Vetëvendosje ka deklaruar se ka dalë parti e parë në zgjedhjet e zhvilluara ditën e sotme në Kosovë dhe se qeverinë e re do ta krijojë ajo me kandidat Albin Kurtin. “Vota e Lëvizjes Vetëvendosje është më shumë se dyfish e rritur, vota e LVV-së tregon se qytetarët...
Emisione