prishtine

 • Deputeti i Vetëvendosjes dënohet me burg për terrorizëm

  Frashër Krasniqi, deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje në Kosovë është dënuar me tetë vjet burgim. Gjykata Themelore e Prishtinës e ka shpallur fajtor deputetin e Kosovës për sulmin terrorist në objekt të Kuvendit. Përveç Krasniqit me tetë vjet, Atdhe Arifi është dënuar me gjashtë vjet, Egzon Haliti me pesë, ndërsa...
 • Bisedime të fshehta Prishtine-Beograd

  Presidentët Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiç po takohen në mënyrë jo publike këto kohë në mënyrë edhe jo formale nën ndërmjetësimin e zyrtarëve evropianë në qytete të tjera përveç Brukselit. Këtë komunikim të një natyre tjetër nga sa ka ndodhur më parë e ka konfirmuar fillimisht ndërmjetësja e BE-së...
 • Tirana prezantohet përmes 5 historive njerëzore në TEDx Prishtina

  Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, zgjodhi pesë histori njerëzore për të rrëfyer transformimin që ka pësuar kryeqyteti në këto dy vite dhe vizionin e tij për të ardhmen e qytetit, si i ftuar special në eventin TEDx Prishtina. Kryebashkiaku tha se ndryshimet që po ndodhin në Tiranë...
 • AKR propozon Behgjet Pacollin kandidat për kryetar të Prishtinës

  Dega e AKR-së në Prishtinë, ka propozuar që kandidat në zgjedhjet lokale në kryeqytet të jetë presidenti i partisë, Behgjet Pacolli. “Të gjitha degët në Prishtinë kanë propozuar unanimisht në mbledhjen që kemi pasur sot, që Behgjet Pacolli të jetë kandidat për kryetar të Prishtinës”, ka thënë nënkryetarja e...
 • Gjobë dhe dëbim për 11 rusët dhe serbët e arrestuar

  Një gjykatë në Prishtinë vendosi të gjobisë me nga 250 euro, 5 serbë dhe 6 rusë, për kalim të paautorizuar të kufirit shtetëror. Ata u ndaluan të martën nga policia e Kosovës, në afërsi të fshatit Metergofc të komunës së Podujevës, pasi po kalonin kufirin në mënyrë ilegale. Gjykata...
 • Në kërkim të ndërhyrjes së Presidentit

  Përveç një takimi këshillues që është caktuar për të mërkurën dhe caktimit të datës për vazhdimin e seancës më 10 gusht, nuk është parë ndonjë iniciativë tjetër nga askush, për të gjetur zgjidhje për zhbllokimin e krijimit të institucioneve. Deri sa vazhdojnë mosmarrëveshjet mes partive politike, që nuk bien...
 • Gjenden dy eksplozivë në një makinë

  Policia e Kosovës ka zbuluar dy eksplozivë në një makinë në Prishtinë. Objektet janë gjetur nga policia në kuadër të aksionit policor për kontroll të shtuar në trafikun rrugor, teksa makina e dyshimtë po parakalonte tek rrethi i spitalit. Lajmin për Klan Kosova e ka konfirmuar Bajram Krasniqi nga...
 • Mbytet 12-vjeçarja në liqen

  Një 12 vjeçare ka vdekur sot rreth orës 18:00 në Liqenin e Batllavës në Kosovë. Këtë e ka konfirmuar për Klan Kosovën, zëdhënësi i Policisë për rajonin e Prishtinës, Agron Borovci. Borovci ka thënë se për momentin nuk ka më shumë detaje lidhur me këtë ngjarje të rëndë, dhe...
 • Katër të vdekur në një aksident në Prishtinë

  Katër persona kanë humbur jetën në një aksident të rëndë që ka ndodhur pas mesnate në hyrje të Prishtinës. Tre burra dhe një grua kanë ndërruar jetë në aksidentin që ndodhi tek rreth-rrotullimi në Lakrishte. KALLXO.com mëson se vetura e cila ra nga ura në hyrje të Prishtinës është me...
 • Plagosje me armë në Prishtinë

  Një person është plagosur pas të shtënave me armë zjarru në Prishtinë. Ngjarja ka ndodh rreth orës 18:30 të kësaj mbrëmjeje. Zëdhënësi për mediat i policisë së Prishtinës, Daut Hoxha tha se rasti ka ndodhur pas një mosmarrëveshja e cila kishte nisur në rrugën “UÇK”, duke përfunduar kështu me...
 • Kurti më shumë vota në Prishtinë se Ahmeti

  Albin Kurti ka mposhtur goxha mirë Shpend Ahmetin, në garën e pashpallur për më të votuarin në Prishtinë. I pari e triumfoi të dytin, që është kryetar i kryeqytetit, për gati 10 mijë vota. Në fakt, Kurti e Ahmeti janë kandidatët që morën besimin më të madh të prishtinasve,...
 • I nxehti afrikan “djeg” Kosovën

  Pak njerëz u panë shesheve të kryeqytetit mesditën e kësaj të shtune. Kjo pasi këtë ditë temperaturat arritën maksimumin deri tani në këtë vit. Afrika sipas Institutit Meteorologjik është vendi nga erdhi i gjithë ky i nxehtë. Edhe pse u kërkua të evitohen daljet në qytet për shkak të...
 • Nga fundi i vitit ndalohet importi i veturave të vjetra

  Importit të veturave të vjetra në Kosovë, të cilat po konsiderohen edhe si një prej shkaktarëve të ndotjes së ambientit, duket se do t’i vi fundi. Importi i këtyre veturave, paralajmërohet se do të marrë fund nga dhjetori i këtij viti. Në bazë të një udhëzimi administrativ të Qeverisë...
 • Prishtinë/ Mbytet 60-vjeçari, policia mbyll pishinën

  Një person është mbytur sot në Pishinën e Gërmisë, parkut më të madh në Prishtinë. Klan Kosova raporton se 60-vjeçari me iniciale B.K. humbi jetën, ndërsa sipas dëshmitarëve ekipet e shpëtimit nuk ndërhynë në kohë. Trupi i të ndjerit është dërguar për autopsi, ndërsa Policia për momentin ka mbyllur...
 • Video/ Panik dhe të qara në avionin Prishtinë – Zurich

  Të mërkurën, pasagjerët e avionit Prishtinë – Zurich janë tmerruar gjatë kohës që ishin duke fluturuar drejt Zvicrës, raportojnë mediat zvicerane.  Bateria  e nxehur e një telefoni celular ka shkaktuar një tym të dendur në bordin e aeroplanit të agjencisë Germania. Aeroplani, menjëherë pasi është nisur drejt Cyrihut, është...
 • Fillon zgjerimi i rrugës në hyrje të Prishtinës

  Në rrugën në hyrje të Prishtinës, në drejtim të Veterrnikut, kanë filluar punimet për zgjerimin e saj, njofton Klan Kosova. Në përurimin e fillimit të punimeve mori pjesë edhe kryeministri Isa Mustafa. Isa Mustafa doli të martën për ta përurar fillimin e punimeve për zgjerim të rrugës në hyrjen...
 • Ish-kryeministri i Kosovës në gjendje të rëndë shëndetësore

  Ish-Kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore, për shkak të disa komplikacioneve në organet vitale. Rexhepi, i cili ishte dikur dhe kryetar i Komunës së Mitrovicës, për shkak të shëndetit jo të mirë është duke u trajtuar në QKUK në repartin intensiv. Bajram Rexhepi është tërhequr...
 • Protestë për lirimin e Ramush Haradinaj

  Mijëra qytetarë kanë marrë pjesë në protestën e organizuar në qendër të Prishtinës, me kërkesën për lirimin e Ramush Haradinajt, i cili po mbahet nga autoritetet franceze. Protesta është organizuar nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, lider i së cilës parti është Haradinaj, ndërsa është përkrahur edhe nga partitë...
 • Universiteti i Prishtinës thotë të jetë kërcënuar në emër të ISIS-it

  Zyrtarë të Universitetit të Prishtinës thanë se kanë gjetur një letër kërcënuese me akronimet e grupit militant Shteti Islamik i Irakut dhe Sirisë, derisa po bëheshin përgatitjet për shënimin e përvjetorit të 47-të të themelimit të universitetit. Prorektori për Marrëdhënie Ndërkombëtare në Universitetin e Prishtinës, Afrim Hoti, tha se...
 • Në mbështetje të Haradinajt, mjaft poshtërimit të Kosovës

  Disa mijëra qytetarë kanë protestuar të shtunën në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, në mbështetje të ish-kryeministrit të Kosovës dhe liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinajt, i cili është ndaluar në Paris më 4 janar. Haradinaj është ndaluar nga autoritetet franceze në bazë të një fletarresti të...
Publicitet
Emisione