Një shekull nga lindja e Musine Kokalarit

Dita e lindjes së Musine Kokalari, do të përbëjë jo vetëm një ndalesë për të kujtuar shkrimtaren e parë shqiptare, bashkëthemeluesen e Partisë Social-Demokrate dhe një nga intelektualet që nuk u gjunjëzua para regjimit komunist, por edhe nisjen e një procesi të vështirë, hapjen e dosjeve të sigurimit të shtetit.
Shënjimi i krijimtarinë letrare e publicistike e gruas së parë disidente që mbylli sytë në internime pas 20 vitesh e burgosur, do të vazhdojë me rikonstruksionin e shtëpisë gjirokastrite që i dha jetë Musine Kokalari.
Ekspozita e hapur në Bibliotekën Kombëtare zbulon fillimet letrare, veprën e plotë, dëshminë e persekutimit dhe objekteve personale të Musines gjatë internimit në Rrëshen.

Nga sot, biblioteka numër 9 në Tiranë do të mbajë emrin e Musine Kokalarit, që Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj e quajti simbol të rezistencës. / TV KLAN

Kategori
AktualitetKulturëLajmet KryesoreTe funditTë gjithaVideo
0 Komente

Përgjigju

*

*

Emisione
Të Lidhura

 • Juventus marshon drejt titullit

  Juventus duket se do ta mbyllë sa më shpejt çështjen e titullit. Torinezët fituan përballjen e javës së 33 me Genoan me rezultatin 4 – 0, duke shtuar pikët...
 • Rritet Euro

  Monedha e Euros ka pësuar ndryshime, pas zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në Francë. Bëhet fjalë për rritje të vlerës, më e madhja që nga mesi i Nëntorit të...
 • Fitojnë ekipet e kreut

  Asnjë nga ekipet e kreut nuk dështoi në takimet e javës së 30. Kukësi mbetet i pathyeshëm në këtë kampionat. Skuadra e Ernest Gjokës mundi 4 – 1 Tiranën...
 • Përse duhet ngrënë lëvozhga e vezës

  Business Insider raporton se çdo vit, vetëm në SHBA industria e ushqimit është përgjegjëse për rreth 150 mijë ton humbje të lëvozhgave. Kur vjen puna tek vezët, lëvozhga padyshim që...