Aleksandar Vucic

 • Vučić flet për marrëveshjen me Thaçin

  Presidenti serb, Aleksandar Vučić, ka shfrytëzuar ditën ndërkombëtare të shahut të flasë për Kosovën. Deklarimeve të kryeministrit kosovar, Ramush Haradinaj, se ndarja nuk është lojë, por luftë u është përgjigjur se shpreson të mos vijë kurrë tek kjo. I pari i Serbisë thotë se për të puna nuk është...
 • Opozita synon t’i “ndalojë” Thaçit rrugën për në Bruksel

  Javën e ardhshme më 18 korrik, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, pritet të takohet me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiç në Bruksel, në kuadër të vazhdimit të dialogut politik për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Partitë opozitare në Kosovë, të cilat mendojnë që Thaçi nuk duhet...
 • Thaçi niset drejt Brukselit, nesër takohet me Vuçiç

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është nisur drejt Brukselit për të marrë pjesë në takimin e nesërm mes tij dhe homologut serb Aleksandar Vuçiç. Takimi i përbashkët për dialogun Kosovë-Serbi do të zhvillohet me ndërmjetësimin e përfaqësueses së lartë të Bashkimit Europian, Federica Mogherini. Presidentët e dy vendeve do...
 • Gjendet i gjallë gazetari serb, Stefan Cvetkoviç

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç njoftoi në një konferencë të jashtëzakonshme për media, se gazetari serb, Stefan Cvetkoviç është gjetur i gjallë. “Atij nuk i mungon asnjë fije floku”, tha Vuçiç për gazetarët në Beograd, dhe shtoi se Cvetkoviç është në duart e Policisë, ku do të mbetet për...
 • 10 mln Euro për të fituar Botërorin

  Pikërisht sepse është e pamundur të ndodhë, Serbia ka vënë një shpërblim marramendës për Kombëtaren e Futbollit, nëse do të arrijë të fitojë Botërorin e Rusisë. Ka qenë vetë Presidenti i shtetit, Aleksandar Vuçiç që gjatë një takimi me 23 lojtarët e Kombëtares dhe stafin teknik ka bërë premtimin....
 • Vuçiç: Nuk jam optimist për marrëveshje me Kosovën

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç thotë se nuk është optimist se ai do të arrijë marrëveshje brenda fatit kohor të përmendur nga homologu i tij i Kosovës, Hashim Thaçi. “A do të vije deri te zgjidhje? Shpresoj. Nuk jam optimist, do të bëj më të mirën dhe do të...
 • Thaçi dhe Vuçiç takohen në Sofje

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, janë takuar sot në Sofje. Takimi është bërë me ndërmjetësimin e përfdaqësueses së BE Federica Mogherinit. “Ishte një takim rëndësishëm, takim shumë produktiv me zonjën Federika Mogherini. Mogherini me iniciativën e vet na ka takuar me Presidentin e  Serbisë,...
 • Ekskluzive/ Vuçiç: Tashmë marrëdhenie më të mira me Shqipërinë

  Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Serbisë kanë njohur progres, duke u bërë më normale në krahasim me të shkuarën. Komenti vjen nga presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, në një intervistë ekskluzive për TV Klan. “Së pari Serbia dhe Shqipëria sot kanë marrëdhënie më të mira se sa i kanë patur...
 • Vuçiç: Serbia nuk ka mbështetje ndërkombëtare për Kosovën

  Serbia nuk beson tek platforma e Kosovës lidhur me negociatat në Bruksel. Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, në ditën e ushtrisë serbe, ka thënë se duhet menduar për të ardhmen e vendit pavarësisht qëndrimeve të ndryshime. Ai ka thënë se nuk ekziston një mbështetje ndërkombëtare për Serbinë dhe në 90...
 • Vuçiç: Do të bëjmë çmos për të shmangur konfliktet në Ballkan

  Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha sot në Berlin para takimit me kancelaren Angela Merkel se Gjermania është partneri më i rëndësishëm për Serbinë dhe se vendi i tij do të bëjë çmos për të shmangur çdo lloj konflikti në Ballkan.  Vuçiq theksoi se “Serbia është e përkushtuar ndaj paqes...
 • Vuçiç bisedon me udhëheqësit botëror rreth Kosovës

  Presidenti serb Aleksandar Vuçiç po bisedon me udhëheqësit nga e gjithë bota për zgjidhjen e çështjes së Kosovës këto ditë dhe ai përpiqet të shmangë që kjo pjesë e Ballkanit të jetë vendi i konflikteve. Kështu ka thënë  sekretari i i presidentit serb, Nikola Selakoviç. “Në vitin 2008, lidershipi...
 • Thaçi takohet me Vuçiç në Bruksel

  Presidentët e Kosovës dhe Serbisë takohen sot në Bruksel si pjesë e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve. Thaçi e Vuçiç do të diskutojnë për ecurinë e zbatimit të marrëveshjeve të arritura deri më tani. Po ashtu pritet të shkëmbejnë mendime mbi rrjedhën që duhet të marrë...
 • Mitchell: FSK nuk është kërcënim për Serbinë

  SHBA-të janë të angazhuara për një progres që ka mbajtur peng Ballkanin. Ndihmës Sekretari Amerikan për Evropën dhe Azinë, Wess Mitchell, është pritur në Serbi me idenë se do të sjellë një plan të qartë për këtë shtet lidhur me Kosovën, por edhe partneritet më të madh dhe distancim...
 • Zgjidhja e çështjes së Kosovës, Vuçiç: Në Prill publikojmë propozimin tonë

  Presidenti serb Aleksandar Vuçiç paralajmëron se në fund të Prillit do të bëjë publik propozimin e tij për zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Duke folur në studion e emisionit “Cirilika”, Vuçiç i quajti jo serioze propozimet për ndarjen e Kosovës, të ardhura edhe nga disa prej ministrave të qeverisë...
 • Vuçiç: Serbët nuk do ta pranojnë njohjen e “plotë” të Kosovës

  Serbët nuk do ta pranojnë plotësisht Pavarësinë e Kosovës, në këmbim të anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Kështu u shpreh në një intervistë për agjencisë Reuters Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç. Sipas Vuçiç, çdo vendim do të duhej të vendosej përpara votuesve serbë. “Populli duhet të vendosë”, tha ai, duke shtuar...
 • Rama: Me Vuçiç diskutova për vrasjen e politikanit serb në Kosovë

  Në mbledhjen e grupit parlamentar të Partisë Socialiste dhe Qeverisë, Kryeministri Edi Rama bëri me dije se ka biseduar me Presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiç për vrasjen e politikanit serb në Kosovë. Takimi mes tyre u zhvillua gjatë Forumit Ekonomik në Davos të Zvicrës, ku Rama dhe Vuçiç folën...
 • Vuçiç: Së shpejti do të shkoj në Kosovë

  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka thënë se së shpejti do të jetë në Kosovë për të folur me popullin serb. “Unë së shpejti do të jem në Kosovë, dua të flas me popullin, çfarë mund të bëjmë, edhe nëse nuk kemi autoritet efektiv”, tha ai. Kjo deklaratë e kreut...
 • Vuçiç: Dialogu në Bruksel vazhdon, ashtu siç thotë Serbia

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka thënë se vazhdimi i dialogut në Bruksel, për sa i përket pjesëmarrësve, do të bëhet siç thotë Serbia. Ai në një intervistë për televizionin “Pink” ka potencuar se shqiptarët në Kosovë nuk kanë punuar asnjëherë në mënyrë të pavarur për veten e tyre....
 • Tre presidentet e Bosnjës takojnë Vuçiç

  Tre presidentët e Bosnjës tek kreu i Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Një vizitë për marrëdhëniet e të dyja vendeve dhe për konfirmimin e qëndrimit boshnjak për çështjen e Kosovës. Bosnja do ta ndjek qëndrimin e Serbisë dhe nuk do ta ndryshoj derisa këtë të mos e bëj Beogradi. Këto premtime...
 • Serbia i ofron ndihmë Shqipërisë për përmbytjet

  Serbia i ka ofruar ndihmë Shqipërisë për situatën e pazakontë që po kalon për shkak të përmbytjeve nga moti i keq. Presidenti serb Aleksandar Vuçiç është shprehur të ndihmojë në këtë aspekt. Më saktë, presidenti serb Aleksandër Vuçiç i ka ofruar ndihmë kryeministrit shqiptar Edi Rama, njoftojnë mediat në...
Emisione