Fifa

 • Klasifikimi i FIFA-s, Kombëtarja bie me 3 pozicione

  Kombëtarja pavarësisht rezultateve pozitive në dy ndeshjet e fundit humbi 3 pozicione në klasifikimin e FIFA-s. Kuqezinjtë renditen në vendin e 66-të për muajin shtator edhe pse fituan me Lihtenshtejnin dhe barazuan me Maqedoninë. Rënie në renditje ka edhe Italia e Izraeli, ndërsa Spanja ndodhet sërish në vendin e...
 • Nani firmos për Lazio, Inter merr Karamoh

  Ish – futbollisti i Manchester United, Luis Nani ka mbërritur në Romë për të firmosur kontratën e tij me Lazio. 15 milionë euro i kushton klubit marrëveshja me Valencian. Klubi italian ka postuar në rrjete sociale disa video të mbërritjes së lojtarit të kombëtares së Portugalisë. Nani i është...
 • Kontaktet e klubeve me Mbape

  Kilian Mbape është një nga futbollistët më të lakmuar në këtë merkato vere. Oferta që kalojë 100 milionë eurot janë gati për Monakon. Por klubi francez ka ngritur një shqetësim për kontaktet që të interesuarit kanë patur me lojtarin dhe përfaqësuesit e tij. Drejtuesit e Monako në këtë rast...
 • Përcaktohen gjyqtarët për Kukësin e Skënderbeun

  UEFA përcaktoi gjyqtarët për takimet e Kukësit dhe Skënderbeut në kupat e Europës. Ata kanë një përvojë të shkurtër, pasi mbajnë stemën e FIFA-s prej 2014. Takimi i Champions League, Kukësi – Sheriff Tiraspol do të gjykohet nga boshnjaku Irfan Peljto. Sfida e së mërkurës në “Elbasan Arena” pritet...
 • Pezullohet arbitri Enea Jorgji

  Fundi i kampionatit të futbollit solli furtunë edhe në radhët e arbitrave. Federata e Futbollit i hoqi stemën Lorenc Jeminit dhe Andi Koçit madje edhe duke i pezulluar ata. Duket se të njijtin fat do të jetë edhe Enea Jorgji. Vendimet dhe veprimet e tij e shëmtuan ndeshjen finale,...
 • Vetëm një gjyqtar shqiptar me stemë ndërkombëtare

  FIFA duket se ka lënë Shqipërinë me vetëm një gjyqtar me stemë ndërkombëtare. Në faqen zyrtare të institucionit botëror të futbollit është vetëm emri i Enea Jorgjit, ai që gjykoi sfidën që pati polemika mes Kukësit dhe Skënderbeut. Andi Koçi dhe Lorenc Jemini nuk figurojnë më në këtë listë....
 • Arrestohet ish – Presidenti i Barcelonës

  Ish – Presidenti i Barcelonës, Sandro Rosell dhe bashkëshortja e tij janë arrestuar me akuzën e pastrimit të parave. Sipas autoriteteve ai ishte pjesë e një rrjeti pagesash dhe blerjesh të parregullta që lidhjen me të drejtat e imazhit të Kombëtares Braziliane të Futbollit për një vlerë rreth 15...
 • Çështja Muntari në FIFA

  Federata Italiane e Futbollit mund të përballet me një masë disiplinore nga FIFA për shkak të trajtimit që iu bë mesfushorit të Pescaras Suley Muntari. 32-vjeçari u ankua tek drejtuesi i ndeshjes pasi ndaj tij u hodhën thirrje raciste gjatë ndeshjes ndaj Cagliarit. Arbitri ë ndëshkoi me të verdhë...
 • Shqipëria zbret në renditjen e FIFA-s

  Shqipëria zbret akoma më shumë në renditjen e FIFA-s pas humbjeve të fundit. Kuqezinjtë janë të 66 në klasifikimin, duke humbur 12 pozicione prej muajit mars. Rezultatet me Italinë dhe Bosnjen ndikuan në këtë klasifikim dhe Kombëtarja ka pozicionimin më të dobët në 3 vitet e fundit. shqipëria nuk...
 • FIFA do të sanksionojë prekjet e topit me dorë

  Me dashje apo pa dashje, për shkak të pakujdesisë apo paaftësisë, xhaketat e zeza po kritikohen nga të gjithë Europën. Më të fundit janë rastet e prekjes së topit me dorë nga Mascherano në Champions League Barcelona – PSG dhe De Schiglio në Serie A në Juventus – Milan....
 • Shqipëria në renditjen e FIFA-s

  Shqipëria fitoi një vend në klasifikimin e FIFA-s për muajin mars. Kombëtarja renditet e 54 dhe kjo lëvizje varet nga rezultatet e përfaqësueseve të tjera, pasi kuqezinjtë nuk kanë luajtur. Nga rivalët në grupin kualifikues Spanja dhe Italia janë në pozicionet e mëparshme, ndërsa Izraeli edhe pse është ngjitur...
 • SHBA shpreh përkushtimin ndaj Kosovës

  Sekretari amerikan i shtetit, Rex W. Tillerson, përgëzoi Kosovën me rastin e nëntë vjetorit të pavarësisë duke shprehur përkushtimin për mbështetjen amerikane ndaj saj. Në një deklaratë të sekretarit Tillerson thuhet se “Shtetet e Bashkuara vlerësojnë miqësinë e saj të fortë me Kosovën të mbështetur në aspiratat e përbashkëta...
 • Elis Bakaj te Vllaznia

  Elis Bakaj do të jetë pjesë e Vllaznisë për gjysmën e dytë të sezonit. Mesfushori mund t’i bashkohet që të dielën ekipit shkodran në stërvitje, pasi marrëveshja është arritur dhe pritet vetëm zyrtarizimi. Një lëvizje në ditët e fundit të merkatos e shtyrë edhe nga bllokimi që FIFA i...
 • Renditja e FIFA, Kombëtarja humb dy vende

  Kombëtarja Shqiptare ka humbur 2 vende në renditjen e FIFA-s. Në vendin e 51, Kuqezinjtë ranë pasi janë ngritur skuadra të tjera si Arabia Saudite apo Nigeria. Pritet që muajin e ardhshëm Shqipëria të humbë të tjera vende. Kombëtaret afrikanë të impenjuara në Kupën e Kombeve gjatë muajit Janar...
 • Votat e Shqipërisë në çmimet e FIFA-s

  Në çmimin futbollisti më i mirë i FIFA-s për 2016-ën, votuan edhe trajneri i përfaqësues sonë, Gianni de Biasi dhe kapiteni Ansi Agolli. De Biasi votoi për bashkombasin e tij, kapitenin e përfaqëuseses italiane dhe të Juventusit, Gianluigi Buffon, në vend të dytë votoi për Cristiano Ronaldon dhe në...
 • Ronaldo shpallet futbollisti më i mirë nga FIFA

  Cristiano Ronaldo fitoi një tjetër çmim. Portugezi, pas suksesit në Topin e Artë, u zgjodh si futbollisti më i mirë i vitit nga FIFA, që organizoi ceremoninë e veçantë, mbrëmjen e së hënës në Zyrih. Sulmuesi i Real Madrid fitoi garën me Lionel Messi dhe Antonie Griezman. FIFA shpalli...
 • Renditja e Shqipërisë në FIFA

  Shqipëria e mbylli vitin 2016 në vendin e 49 në FIFA. Pozicioni i dhjetorit nuk ka ndryshuar në krahasim me një muaj më parë. Ndryshimet në këtë klasifikim janë të pakta, pasi nuk ka patur aktivitet. Nga kundërshtarët e Shqipërisë në kualifikueset e botërorit vendosjen më të mirë e...
 • Infantino: Në FIFA një epoke e re

  Në një intervistë të dhënë për të përditshmen spanjolle “Marca”, presidenti i FIFA-s Gianni Infantino, ka deklaruar se tashmë organi që qeveris futbollin botëror është më transparent. Sa i përket çështjes së korrupsionit që solli edhe telashet për FIFA-n, Infantino beson se nga ato ngjarje duhet mësuar. Presidenti i...
 • Etrit Berisha ndëshkohet me 2 ndeshje nga FIFA

  Etrit Berisha do t’i mungojë Kombëtares për 2 ndeshjet e radhës. Portieri shqiptar është ndëshkuar nga Komisioni Disiplinor i FIFA-s për gjestin ndaj sulmuesit izraelit Zahev, në takimin e 12 Nëntorit në Elbasan. Sipas Federatës Shqiptare të Futbollit vendimi i marrë në mbledhjen e disa ditëve më parë është...
 • FIFA refuzon Loret Sadikun

  Loret Sadiku nuk mund të luajë për Kosovën. FIFA nuk pranoi kërkesën e mbrojtësit 25-vjeçar, sipas gazetës “Koha Ditore”. Gjithçka ka të bëjë me një kërkesë të mëparshme të futbollistit që dëshirote të përfaqësonte Shqipërinë. Loret Sadiku në të kalurën veshi fanellën e Suedisë U21 dhe u grumbullua me...
Publicitet
Emisione