Messi

 • Kërcënohen me prerje koke Messi dhe Ronaldo

  Mbështetësit e ISIS kanë kërcënuar Lionel Messin dhe Cristiano Ronaldon nëpërmjet disa postimeve shqetësuese duke paralajmëruar sulme në Kupën e Botës. Dy superstarët janë shfaqur në një imazh në një fushë stadiumi dhe xhihadistët që mbajnë thikat në qafat e tyre. Mbi foton, e cila është publikuar në rrjetin...
 • Maradona dhe Messi krahasohen me Perënditë

  Klubi i futbollit Sportivo Pereyra de Barracas në kryeqytetin e Argjentinës, Buenos Aires, ka gjetur mënyrën si të frymëzojë brezat e rinj. Në tavanin e palestrës ku të vegjlit ushtrohen në futboll ka riprodhuar veprën e Michelangelo që ndodhet në Capella Sistina në Vatikan, por në vend të fytyrave...
 • Messi në hije ndaj Romës

  Paraqitja përballë Romës ishte një nga ato që Lionel Messi duhet të harrojë. Në kushte fizike jo optimale, talenti u duk sikur kishte ngecur në një kafaz nga i cili s’po gjente rrugën e daljes. 5 herë goditi portën dhe vetëm 2 brenda kuadratit. Luajti 61 topa, 15 duele,...
 • Champions, barazim në Chelsea – Barcelona

  Chelsea dhe Barcelona barazuan 1 – 1 në sfidën e parë të fazës së 1/8 të Champions League. Katalanasit edhe pse qarkulluan më shumë topin u shfaqën më pak të rrezikshëm gjatë pjesës së parë. Te Chelsea, Willian ishte më goditi shtyllën dy herë përpara se të realizonte në...
 • Messi i ka vënë kushte Barcelonës

  Nëse për shkak të shpalljes së pavarësisë së Katalonjës, Barcelona përjashtohet nga kampionati spanjoll dhe nuk mund të luajë në një prej kompeticioneve të mëdha, atëherë Lionel Messi do të jetë një lojtar i lirë. Klauzola e tij prej 700 milionë eurosh do të bëhej nul. Sipas asaj që...
 • “El Clasico” më e shtrenjtë në histori

  Në total, janë 1 miliardë e 450 milionë euro. Kjo është vlera e 47 lojtarëve që kanë në përbërje Real Madrid dhe Barcelona, me ata të Madridit që janë më të kushtueshmit. 743,8 milionët e Los Blancos kalojnë rreth 706 që vlejnë ata të katalanasve. Por në fushën e...
 • Kush do të jetë shënuesi i vitit?

  Kur kanë mbetur ndeshjet e fundit për këtë vit ende nuk është vendosur shënuesi më i mirë për 2017. Pesë futbollistë janë në garë në klasifikimin ku kryesohet nga Cristiano Ronaldo, Lionel Messi dhe Robert Lewandowski. Secili prej tyre ka shënuar 53 gola me klubin dhe përfaqësuesen. Messi me...
 • Lionel Messi rinovon te Barcelona

  Lionel Messi rinovon me Barcelona. Klubi katalanas i dha fund hipotezave për largimin e argjetinasit. Marrëveshja e re e lidh me Barçën deri në qershor të 2021. Kontrtata e mëparshme skadonte në fund të këtij sezoni dhe në janar çdo skuadër mund të niste bisedimet me të. Drejtuesit e...
 • Messi: Nuk dua të përballem me Spanjën në grup

  Argjentina u kualifikua në finalet e botërorit në momentin e fundit. Një fazë eliminatore e vështirë për skuadrën dy herë kampione e botës dhe kapitenin e saj Lionel Messi. “Argjentina nuk mund të qëndronte jashtë aktivitetit edhe pse mund të ishte kualifikuar më parë” – tha Messi për mediat...
 • ISIS kërcënon botërorin e Rusisë

  Futbolli merr një tjetër kërcënim nga ISIS. Në internet janë shfaqur imazhe që lajmërojnë se finalet e Botërorit 2018 rrezikohen nga sulmet terroriste. Në njërën prej tyre shfaqet Lionel Messi pas hekurave dhe me një sy të gjakosur.  “Po luftoni me një shtetet fjalori i të cilit nuk e...
 • Maradona apo Messi

  3-golëshi ndaj Ekuadorit ishte vendimtar. Lionel Messi, si lider i vërtetë i kombëtares Argjentinase, e mori për dorë ekipin e tij duke e kualifikuar për në botërorin e Rusisë. Kjo arritje rihapi edhe një herë debatin e përjetshëm. Kush është lojtari më i mirë për kombëtaren argjentinase nga dy...
 • Askush nuk mund të krahasohet me Messin…

  Kylian Mbappe e ka nisur shumë mirë këtë sezon në Paris, mirëpo trajneri i Manchester City, Pep Guardiola mendon se nuk mund t’i afrohet asaj që Leo Messi ka bërë në të njëjtën moshë. Guardiola ishte një nga “viktimat” e Mbappe sezonin e kaluar në Champion League, kur francezi...
 • Messi qëndron te Barcelona, nënshkruan kontratë të re

  Sipas presidentit të Barcelonës, Jose Maria Bartomeu nuk ka asnjë dyshim se Leo Messi do të qëndrojë me katalanasit, duke hequr kështu çdo dyshim për ndonjë largim të mundshëm të argjentinasit. Bartomeu zbuloi se 5 herë fituesi i “Topit të Artë” është duke luajtur nën një kontratë të re,...
 • Messi i jep fitoren Barcelonës

  Edhe pse humbi një penallti, Lionel Messi e korrigjoi gabimin duke i dhënë Barcelonës fitoren 1-0 në fushën e Alaves. Në fundin e pjesës së parë Barça fitoi një 11-metërsh. Portieri vendas Pacheco ndali yllin argjentinas. 10 minuta nga fillimi i së dytës Messi gjeti mundësinë për të kaluar...
 • Lajme të bujshme në merkato, Ronaldo ikën javën e ardhshme

  Kur duhet edhe një javë nga mbyllja e merkatos në Europë, në median botërore shfaqen tituj po turbullojnë opinionin. Sipas të përditshmes spanjolle El Pais, Cristiano Ronaldo do të largohet nga Real Madrid brenda javës së ardhshme. Ndërsa e përditshmja angleze The Sun shkruan se babai i Lionel Messit...
 • Messi do të firmosë pas merkatos

  Një gjë është e sigurt. Lionel Messi nuk do të firmosë kontratën të paktën edhe për disa ditë. Mediat spanjolle, raportojnë se argjentinasi e ka marrë me qetësi pasi e di që klubi i Barcelonës ka disa prioritete të tjera për momentin. Fjala është për dy blerje dhe disa...
 • Neymar pranë largimit nga Barcelona

  Neymar do të largohet nga Barcelona. Menaxheri i tij Wagner Ribeiro ka deklaruar se PSG do të paguajë 222 milionë dhe futbollisti do të prezantohet brenda kësaj jave. Mediat spanjolle raportojnë se edhe futbollisti u ka thënë shokëve të skuadrës se do të largohet drejt Francës. Konfirmimi vjen edhe...
 • Messi paguhet më shumë nga sa meriton

  International Journal of Computer Science in Sport, gazeta ndërkombëtare e shkencave kompjuterike në sport ka marrë të dhënat e futbollistëve që luajnë në 35 kampionate europiane si paga javore, performanca, mosha, pozicioni si dhe shumë të dhëna të tjera kyçe. Nëpërmjet një algoritmi të dizenjuar pikërisht për të llogaritur...
 • Barça – Messi, arrihet marrëveshja

  Barcelona dhe Lionel Messi kanë rënë dakord për rinovimin e kontratës që do ta mbajë argjentinasin në klubin katalan deri në 30 qershor të vitit 2021. Marrëveshja do të firmoset në javët e ardhshme sapo Messi të kthehet nga pushimet. Klubi katalan ka shprehur kënaqësinë për arritjen e marrëveshjes...
 • Messi do të rinovojë pas pushimeve

  Barcelona po kalon një periudhë qetësie teksa pret rikthimin e Lionel Messit nga muaji i mjaltit për të rinovuar kontratën me argjentinasin. Grumbullimi i skuadrës do të nisë më 12 korrik për të nisur përgatitjet e sezonit të ri futbollistik. Mendohet se në këto ditë Messi do të firmosë...
Emisione