Trump

 • Urdhër ekzekutiv edhe për vizat e punës

  Presidenti Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv ku udhëzohen agjencitë qeveritare të rishikojnë programin e vizave H-1B, që mundëson kompanitë amerikane të punësojnë me kontrata të përkohëshme punonjës të huaj. Kritikët thonë se programi është përdorur për të punësuar të huaj me pagesë më të ulët, në dëm të amerikanëve....
 • Trump kërkon shqyrtimin e marrëveshjes me Iranin

  Presidenti Donald Trump ka udhëzuar Këshillin e Sigurimit Kombëtar për të shqyrtuar marrëveshjen ndërkombëtare të programit bërthamor të Iranit dhe të vlerësojë nëse pezullimi i sanksioneve është jetik për interesat e sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara. Sekretari i Shtetit Rex Tillerson komentoi mbi këtë shqyrtim në një letër...
 • Pamundësohet marrja e vizës për punë në SHBA

  Presidenti amerikan, Donald Trump ka firmosur një dekret për të shqyrtuar programin e vizave të punës për në Shtetet e Bashkuara. Urdhëri ekzekutiv drejton agjencitë për zbatimin e rregullave të qeverisë në përjashtim të kontraktorëve të huaj nga ofertat për projektet e qeverisë. Ndërsa u jep përparësi punësimit të...
 • Reagon Erdogan: Nuk jam diktator

  Në intervistën e tij të parë që prej referendumit për kthimin e Turqisë në republikë presidenciale, Rexhep Taip Erdogan, refuzon të etiketohet si një diktator që kërkon të fuqizojë pushtetin e tij. Recep Tayyip Erdogan (president i Turqisë) “Unë jam një njeri i vdekshëm, referendumi nuk u bë për...
 • Trump uron Erdoganin për fitoren

  Shqetësimeve të OSBE-së për referendumin e së dielës në Turqi i janë shtuar edhe dyshimet e Këshillit të Europës për më shumë se 2.5 milionë vota të manipuluara. Në cilësinë e anëtares së misionit te monitorimit te procesit zgjedhor, deputetja austriake Alev Korun tha se Komisionin Zgjedhor  në kundërshtim...
 • Protestuesit dhe mbështetësit e Trump përleshen në Kaliforni

  Dhjetra mijëra persona kishin dalë në rrugët e Kalifornisë për të protestuar dhe për t’i kërkuar presidentit amerikan, Donald Trump që të bëjë deklarimin e pasurisë. Në të njëjtën kohë dolën edhe mbështetësit e tij në një tubim. Të dy palët u ndeshën në një pikë dhe filluan përleshjet....
 • SHBA nuk do të përfshihen më tej në Siri

  Presidenti Donald Trump thotë se Shtetet e Bashkuara nuk do të përfshihen më tej në Siri pavarësisht nga goditja me raketa që ai urdhëroi javën e kaluar kundër bazës ajrore siriane, nga e cila besohet se u ndërmor sulmi me armë kimike që vrau dhjetëra civilë, përfshirë fëmijë. “Ne...
 • McCain kritikon përpjekjet ruse për të ndërhyrë në Ballkan

  Senatori amerikan John McCain përgëzoi Malin e Zi për anëtarësimin e pritshëm në NATO dhe kritikoi përpjekjet e dyshuara të Rusisë për të ndërhyrë në Ballkan. Senatori McCain, ish- i burgosur lufte në Vietnam, është një ndër mbështetësit më të fortë të zgjerimit NATO-s në Evropë. Ai tha të...
 • Sulmet në Siri, Trump kishte mbështetjen e Merkelit dhe May

  Donald Trump ka biseduar me kancelaren Merkel dhe kryeministren May, para sulmeve në Siri. Ai ka pasur mbështetjen e këtyre vendeve.  Angela Merkel dhe Theresa May kanë mbështetur ndërhyrjen amerikane në bazën ushtarake siriane, Al Shairat, kumtoi Shtëpia e Bardhë. Të tre politikanët – Trump, Merkel dhe May –...
 • Trump: Koreja po kërkon belanë; Pheniani: Gati për luftë!

  Presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë se Koreja e Veriut “po kërkon belanë” –  dhe paralajmëroi se SHBA-të do t’i ofronte Kinës një marrëdhënie më të mirë tregtare nëse Pekini do ta ndihmonte në zgjidhjen e krizës me Phenianin. “I shpjegova Presidentit të Kinës se marrëveshja tregtare me SHBA-të...
 • SHBA do t’i hapë luftë Koresë së Veriut

  Presidenti Trump ka urdhëruar këshilltarët e tij ushtarakë të jetë gati me një listë opsionesh për të goditur kërcënimin bërthamor të Koresë së Veriut. Një prej këshilltarëve, gjenerali H. R. McMaster, konfirmoi se Komandanti i tij i Përgjithshëm ka dhënë urdhrin, ndërkohë që një grup i SHBA është duke...
 • Rreziku i nisjes së luftës/ Rusia dhe Irani paralajmërojnë SHBA-në

  Rusia dhe Irani kanë paralajmëruar SHBA-në se do të “përgjigjen me forcë” nëse kalojnë “vijën e kuqe” të Sirisë”. Në kundërpërgjigje të sulmit me raketa në bazën siriane, nga sulmi kimik në Khan Sheikhoun, aleanca në mbështetje të presidentit sirian Bashar al-Assad bëri një deklaratë ku kërcënonte aksionin e...
 • Mesazhi prekës i Hyrremit për fëmijët e vrarë në Siri

  Vrasja me armë kimike të martën e dhjetëra personave në Siri, mes të cilëve shumë fëmijë, ka prekur njerëzit anekënd botës. Si kundërpërgjigje ndaj kësaj, Presidenti Trump urdhëroi ushtrinë amerikane të bombardonte regjimin e Asadit. Ndërkohë, artistët kanë gjetur një mënyrë tjetër solidarizimi me viktimat, veçanërisht ato fëmijë. Aktorja...
 • Assad: Veprimi i SHBA, i papërgjegjshëm dhe idiot

  Sulmi amerikan kundër bazës ajrore siriane të Al Shariat është një veprim i papërgjegjshëm dhe idiot. Ka qenë ky reagimi i parë zyrtar i presidencës siriane pas ndërhyrjes amerikane. “Ajo që Amerika po bën nuk është asgjë tjetër përveçse një sjellje e papërgjeshme dhe idiote që dëshmon miopinë dhe...
 • SHBA bombardon Sirinë

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë nisur bombardimin e objektivave të Ushtrisë Siriane në përgjigje ndaj sulmit me armë kimike të forcave të Asadit ndaj qyteteve të kontrolluara nga forcat opozitare. Pentagoni tha se 59 raketa Tomahawk u lëshuan nga anijet e marinës amerikane në Mesdhe. Presidenti, Donald Trump...
 • Rusia pezullon marrëveshjen që parandalonte konfrontimin me amerikanët në Siri

  Rusia ka reaguar ashpër pas sulmit amerikan ndaj regjimit sirian. Moska njoftoi pezullimin e një marrëveshje koordinimi të avionëve rusë dhe amerikanë mbi Siri, që parandalonte çdo konfrontim të mundshëm mes dy superfuqive botërore. Ministria ruse e Punëve të Jashtme tha se pasi Trump urdhëroi goditjen e Sirisë me...
 • Video e parë nga shkatërrimet që shkaktuan raketat amerikane në Siri

  SHBA-të kanë sulmuar me raketa regjimin e Presidentit sirian, Bashar al Assad, si ndëshkim për sulmin me armë kimike të së martës ndaj popullatës civile në Idlib. Televizioni rus “Rossiya 24” ka publikuar videon e parë nga baza ajrore siriane që u godit nga raketat amerikane. Pentagoni tha se...
 • Trump bombardon Sirinë, reagon Putin

  “Presidenti rus Vladimir Putin beson se sulmi amerikan ndaj Sirisë është dhunim i të drejtës ndërkombëtare”. Ky është reagimi i parë i Kremlinit pas nisjes së sulmeve amerikane ndaj Sirisë. Zëdhënësi i Presidentit Putin, Dmitry Peskov tha se Putin i shikon sulmet “si agresion kundër një shteti sovran”. Ai...
 • Video/ Momenti kur luftanijet amerikane lëshojnë raketat Tomahawk

  Pentagoni ka publikuar videon e parë të nisjes së bombardimeve amerikane ndaj objektivave të ushtrisë siriane të Presidentit, Bashar al Assad. Departamenti amerikan i Mbrojtjes tha se kishte lëshuar 59 raketa Tomahawk ndaj Sirisë. Në video shfaqet lëshimi i raketave Tomahawk, njëra pas tjetrës, nga një luftanije amerikane e...
 • Siria ndryshon ekuilibrat e fuqive të mëdha

  Siria është kthyer sërish në burimin e tensioneve mes fuqive te mëdha. Ajo që dukej si afrim i marrëdhënieve të SHBA-ve me Rusinë në fakt nuk ka zgjatur shumë pas pamjeve rrënqethëse nga provinca e Ildibit ku humbën jetën mbi 70 civilë nga gazi helmues, mes të cilëve 20...
1 2 3 12
Publicitet


Emisione