“Refuzuam Vettingun e Edi Ramës sepse duam një Vetting të vërtetë”Kryeopozitari Lulzim Basha iu përgjigj mbrëmjen e së enjtes, kryeministrit Edi Rama në lidhje me votimin e Vettingut. Nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook,  ai shkruan:

Sot Kryeministri në ikje na propozoi të gjejmë një kompromis me shtyrjen e Vettingut. Kjo është një tjetër dëshmi se për Edi Ramën drejtësia dhe reforma në drejtësi kanë qenë dhe mbeten vetëm një mjet pazaresh, shantazhi dhe imazhi. Kurse për ne drejtësia është themeli që garanton lirinë dhe demokracinë, mbi të cilin do të ngrihet shteti modern shqiptar.

Ne jemi për Vettingun, më 21 korrik votuam Vetingun dhe do ta çojmë deri në fund Vettingun. Ne kemi refuzuar Vettingun e Edi Ramës sepse duam një Vetting të vërtetë, të pakapur nga politika dhe të paanshëm. Menjëherë pas formimit të qeverisë që do të garantojë zgjedhjet e lira dhe të ndershme, ne jemi të gatshëm të votojmë ligjin për zbatimin e Vettingut sipas frymës dhe përcaktimeve kushtetuese të 22 korrikut.

Krimi qeveritar do të përballet me drejtësinë e pavarur, ata që e kthyen Shqipërinë në republikë të drogës dhe korrupsionit do të përballen me drejtësinë e vërtetë.

Mbi të gjitha, zgjedhjet e lira do të hapin rrugën për ndërtimin e shtetit të së drejtës dhe një demokracie perëndimore në Shqipëri. Liria, drejtësia dhe kontrolli mbi pushtetin do të jenë themeli i Republikës së Re. #NgrihemiBashke #ZgjedhjeTeLira #RepublikaeRe./tvklan.al

Kategori
PolitikaTe funditTë gjitha
1 Koment
 • Theo
  21 Prill 2017 at 04:38
  Përgjigju

  Vettingu i veretet eshte ai i Edi Rames qe do te hante vetem mishin, kurse vettingu i tanishem eshte i amerikaneve dhe gjermaneve qe do te hane dhe kockat qe ke formuar nga VEFA dhe Rruga e Kombit, o idiot, keshtu perkthehet fjalimi i ministrit te jashtem gjerman ne Tirane dhe kete populli shiptar e ka kuptuar qe kur tu prish pallati pa leje ne Vlore i ndertuar me Gjakun e vjedhur te shqipetareve nga VEFA dhe te solli ca ty ne Hollande me vjerren tende si pasuri te paluajteshme, nuk te shpeton dot cadra dhe mos kujto se do djegesh Shqiperine per te shpetuar veten dhe panteren e zeze serbo-greke

 • Përgjigju

  *

  *