jeta

 • Kush ishte Oliver Ivanoviç?

  Kryetari i Iniciativës Qytetare, SDP, Olivier Ivanoviç është vrarë sot në Mitrovicën Veriore. Ai dyshohet se është gjuajtur nga një veturë në lëvizje afër zyrave të partisë. Oliver Ivanoviç u lind në Pejë më 1 prill 1953. Ai u bë kadet në Akademinë Ushtarake të Zagrebit nga ku u kthye...
 • Kush ishte Bajram Rexhepi, ish kryeministri i Kosovës në vitin 2002

  Bajram Rexhepi, ish kryeministri i Kosovës në vitin 2002 ndërroi jetë në moshën 63- vjeçare. Rexhepi ka lindur  më 3 qershor të vitit 1954 në Mitrovicë. Në vitin 1979 ai përfundoi  fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës, ndërsa studimet pas-universitare i përfundoi në vitin 1985 në Zagreb. Gjatë...
 • OPINION – NOSTALGJI: PASURIA, GRATE DHE JETA E TRUMP!

  ...
 • Çunat “trendy” të klasës tallnin nxënësen e shkëlqyer, sot kanë një mesazh të rëndësishëm për t’i dhënë

  Mësuese Mirela dhe dy nxënës të shkollës “Petro Nini Luarasi” ftojnë Jetën, nxënëse gjithashtu në këtë shkollë, në rubrikën “Ka një mesazh për ty” në “E Diela Shqiptare”, moderuar nga Ardit Gjebrea, për t’i kërkuar falje dhe për t’i treguar sa krenarë ndihen për të. Mirela Katundi, mësuese e lëndëve...
 • Zbulimi i shkencëtarëve për jetën

  Forma më e vjetër e jetës në botë është zbuluar në Kanada. Bëhet fjalë për fosile mikrobiale që datojnë rreth 4.3 miliardë vite më parë. Zbulimi u bë nga një grup shkencëtarësh të University College of London në gjirin e Hudsonit, në brigjet veriore të Kebekut në Kanada. Zona...
 • OPINION – PASURIA, GRATE DHE JETA E TRAMP!

  Make America great again. E kush do ta mendonte se amerika do te kishte nje personazh si ai. Nje femije I cili u rrit ne Queens nga nje familje e cila pati edhe 4 femije te tjere. Padyshim ai e ka kaluar jeten e tij qysh nga femijeria dhe...
 • A do zhvendoset jeta në planetin Pluton?

  Shkencëtarët kanë gjetur dëshmi se në planetin shumë të largët, Pluton, fshihet një oqean i madh nën të, i ngrirë dhe në formë të zemrës. Sipas shkencëtarëve kjo sasi është shumë herë më e madhe se sasia e ujit në Tokë. Zbulimi është botuar në revistën “Nature” dhe shumë...
 • Njerëzit nuk mund të jetojnë më shumë se 125 vite

  Një studim ka zbuluar se limiti i jetës njerëzore nuk është më shumë se 125 vite. Megjithëse shumë më shumë persona kanë filluar të jetojnë më shumë çdo vit, pika përfundimtare ka mbetur e njëjtë. Asnjë qenie njerëzore nuk ka jetuar më shumë se 122 vjeç, moshë kjo, e...
 • Video/ Mësoni të shpëtoni jetë

  E keni pyetur ndonjëherë veten se ç’duhet të bëni nëse keni pranë një person që po mbytet? Pasi të shihni këtë video, me shumë gjasa këto këshilla do iu vijnë në ndihmë në raste të caktuara. /tvklan.al...
 • Shuhet mjeshtri i klarinetës shqiptare

  Mjeshtri i klarinetës dhe një nga emrat e spikatur të muzikës popullore qytetare, Laver Bariu u nda nga jeta në moshën 85vjeçare. Krijuesi i “Sazeve të Përmetit” të njohura në gjithë Shqipë rinë dhe jashtë vendit, është një nga mjeshtrat e klarinetës. Laver Bariu është babai i formacionit të...
Emisione