Lefter Koka

 • Përplasje në LSI për mbetjet urbane

  Çështja e menaxhimit te mbetjeve urbane shkakton përplasje brenda Lëvizjes Socialiste për Integrim. Kryetari i Grupit Parlamentar, Petrit Vasili në një postim ne Facebook shkruan se Strategjia e trajtimit të mbeturinave duke vënë në plan të parë djegien është tërësisht e gabuar dhe një skandal i bërë qëllimisht. Vasili:...
 • Ministri i LSI mesazh Ramës: Nuk do të të bëj favorin si në 2009, reflekto

  Ministri i Mjedisit nga radhët e LSI, Lefter Koka i ka bërë thirrje Kryeministrit Edi Rama që të reflektojë me sjelljen e tij kundrejt aleatit në qeveri. Në një status në Facebook, Koka thotë se Ramës nuk do t’i bëjë nderin që i ka bërë në vitin 2009. Shkak...
 • ZONE E LIRE – EMISIONI 560

  KOCO KOKËDHIMA – ‘Vrasja e atit’ në politikë/Edi me Koçon si Edipi me Laios-in LEFTER KOKA, ARDIAN KOCI, FATMIR BRAZHDA, EDMOND KOTHERJA, MIRGEN DYLI, GJERGJ BULI, BLEDAR FLAGA, KLEVIS POBRATI, ARMANDO DODA, SOKOL AZONI – Gjuetia / Rikthehet debati / Ministri Koka përballë gjuetareve ELTINA MINAROLLI – Muzike / Eltina rikthehet...
 • Koka: I ndaluar tranzitimi i mbetjeve të rrezikshme

  Ministri i Mjedisit, Lefter Koka mohon të ketë dijeni për futjen në Shqipëri të 1 300 kontenierëve me mbetje të rrezikshme, siç pretendoi portali italian “Pianeta Italia”, në një shkrim të pak ditëve më parë. Koka tha se në dijeninë e Ministrisë së Mjedisit, ngarkesat e transitit që kanë...
 • Koka: Bashkitë të marrin masa për mbetjet

  Ministri i Mjedisit, Lefter Koka i kërkon bashkive në vend që të marrin masa për Menaxhimin e Integruar të mbetjeve. Gjatë inspektimit të gjendjes së shtratit të lumit të Tiranës, Koka tha se është e patolerueshme që lumenjtë të jenë të mbushur me mbetje, sidomos tani në prag të sezonit...
 • Përçahet qeveria, Ministri i LSI: Kundër koalicionit me PS

  Qeveria e majtë ka marrë një krisje të fortë mbrëmjen e së premtes, pasi Ministri i Mjedisit, Lefter Koka, në një intervistë për Ora News ka bërë akuza të rënda për kolegë të tij në qeveri dhe mënyrën se si funksionon koalicioni. Ai ka shprehur për herë të parë publikisht,...
 • Gati dokumenti për Përshtatjen ndaj Ndryshimeve Klimatike

  Shqipëria ka gati planin kombëtar për Përshtatje ndaj Ndryshimeve Klimatike, duke përmbushur kështu një prej angazhimeve të saj ndaj Bashkimit Europian dhe Konventës Kuadër të Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike. Ministri i Mjedisit, Lefter Koka, gjatë fjalës së tij në Asamble u shpreh se objektivat kryesorë prekin 6...
 • Ndryshime ligjore për monitorimin e faunës së egër

  Ministria e Mjedisit parashikon ndryshime ligjore për të mbrojtur dhe monitoruar faunën e egër në vend. Në Ditën Botërore të Mjedisit, Ministri Lefter Koka, tha se moratoriumi i gjuetisë është një nga masat e ndërmarra për përshtatjen edhe te sfidave globale për mbojtjen e faunës. Ministri tha se ndotja...
 • Ministri Koka ultimatum vendorëve

  Me anë të një urdhëri të veçantë ministri i Mjedisit Lefter Koka u kërkon 390 kryetarëve të Komunave dhe Bashkive në vend të marrin masa të menjëhershme për menxhimin e mbetjeve. Ai i konsideron ata përgjegjës për situatën brenda territorit të tyre. Në letër, ministri Koka thotë se si...
Emisione