Nishani: Zgjedhjet e ardhshme kërcënohen nga bandat kriminale

Në një pritje të zhvilluar mbrëmjen e së martës me përfaqësues të medias nga vendi, Kosova e Maqedonia, Presidenti i Republikës, Bujar Nishani tha se ekzistojnë të dhëna serioze që tregojnë se grupe kriminale do të tentojnë të influencojnë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

“Viti i ardhshëm është një vit zgjedhor, por më duhet t’ju them, të ndaj me ju edhe shqetësimin tim, pasi evidencat serioze tregojnë se grupe të caktuara të botës së krimit do të tentojnë të influencojnë zgjedhjet e ardhshme parlamentare.”

Kreu i shtetit i kërkoi në veçanti medias që të monitorojë me kujdes dhe të denoncojë çdo rast apo tenativë të këtyre grupeve për të ndërhyrë në zgjedhje.

“Ky është një problem i cili duhet të na preukupojë të gjithëve, posaçërisht median, për ta monitoruar me kujdes, për të denoncuar çdo rast dhe çdo tentativë që bota e krimit do të mundohet ta influencojë”.

Më tej Nishani tha se Refoma në Drejtësi mbetet sfida më e madhe, jo vetëm për politikën, por për të gjithë shoqërinë.

“Reforma e Drejtësisë ka qenë pjesa më e debatuar e vitit që shkoi dhe besoj që do të jetë pjesa më e debatuar gjithashtu, sepse kërkon për herë të parë instalimin e një sistemi gati gati të ri midis pushteteve të ndryshme. Një mekanizëm që do të garantojë shumë liri dhe të drejta, që në themel të shtetit të së drejtës. Prandaj zbatimi i Reformës në Drejtësi mbetet si sfidë, jo vetëm për klasën politike, por mbetet si një sfidë për të gjithë shoqërinë”./tvklan.al

Kategori
Lajmet KryesorePolitikaTe funditTë gjithaVideo
0 Komente

Përgjigju

*

*

Të Lidhura

 • david

  E vërteta e hidhur pas dhimbjeve të kokës

  Kur David McClean nisi të vuante nga dhimbjet e kokës mori disa paracetamolë dhe refuzoi që dhimbja t’i prishte ditën. Megjithatë, në vetvete, ato fshihnin një të vërtetë të...
 • zjarr

  Zjarr në një magazinë në kryeqytet

  Një zjarr ka rënë mbrëmjen e së hënës në një magazinë në Yzberisht. Në vendin e ngjarjes kanë mbërritur menjëherë 3 zjarrfikëse. Nuk dihen ende arsyet e rënies së...
 • selfie me kufomen

  Doktoresha publikon foto me kufomën

  Një doktoreshë është kthyer në epiqendrën e kritikave, pasi postoi një fotografi të saj me një kufomë dhe një tjetër ku shfaqej duke u argëtuar mbi tavolinën e operimit...
 • Salcë me patëllxhan dhe kos

  Salcë me patëllxhan dhe kos

  Përbërësit: 1 kg palltëxhanë 1 kg kos i trashë 3 lugë salcë kosi 5 thelpinj hudhra Spec djegës, 1 lugë uthull Vaj ulliri Kripë Përgatitja: Marrim palltëxhanët dhe pasi...