call center

 • Italia, të tjera masa shtrënguese për “call center”

  Tregu i kompanive “Call Center” në Shqipëri vijon të marrë goditje nga Italia. Në ligjin e buxhetit të vitit 2018-të, parlamenti italian miratoi masa të tjera shtrënguese, përveç atyre që vendosi një vit më parë.  Të gjithë konsumatorët, të cilët shqetësohen nga shërbimi i telemarketingut, tashmë kanë të drejtë...
 • Rritja ekonomike 4.06 % për tremujorin e dytë

  Rritja ekonomike për tremujorin e dytë të vitit është 4.06%. Instituti i Statistikave raporton se ekonomia në këtë periudhë ka marrë hov nga sektori i ndërtimit, i cili ka patur kontributin më të madh nga të gjitha degët e tjera të ekonomisë. Po të krahasohet me një vit më...
 • Nën akuzë italiani, mashtroi punonjësit e Call Center -it

  Durrës, 11 Maj 2017 – Administratori i një Call Center -i në qytetin e Durrësit është vënë nën akuzë për mashtrim, pasi dyshohet se nuk ka paguar për disa muaj punonjësit. Burime zyrtare bëjnë të ditur se Specialistët e Seksionit kundër Krimit Ekonomik dhe Financiar filluan procedimin penal në ngarkim...
 • “Call Center” për çdo tatimpagues

  Të gjithë tatimpaguesit tashmë do të kenë shërbimin “call center”. Një strukturë e re është ngritur në Drejtorinë e Përgjithshme të Tatimeve, e cila njofton bizneset për datat e pagesave të taksave, kohën për rinovimin e licencave dhe afatet për dorëzimin e bilanceve.  Kjo qendër përmes një numri pa...
 • 17% e të rinjve me dëmtime të dëgjimit

  Dëmtimi i dëgjimit është një fenomen që po përhapet shpejt në moshat e reja. Mjekët otorinolaringolog, japin alarmin se përdorimi i kufjeve për një kohë të gjatë po çon në ulje të parikthyeshme të dëgjimit. Më të rrezikuar janë të rinjtë që punojnë me orë të gjata në kompanitë...
 • 40 kompani Call Center rrezikojnë mbylljen

  Nga 847 kompani Call Center që operojnë në territorin shqiptarë, 42 prej tyre rrezikojnë mbylljen menjëherë. Të dhënat konfirmohen nga burime zyrtare të Ministrisë së Zhvllimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes. Sipas autoriteteve publike, 5% e operatorëve telefonikë që ofrojnë shërbime për tregun italian, marrin ndihmë ekonomike nga qeveria italiane,...
 • Flet zv/ministrja italiane: Si do veprohet me “Call Center” në Shqipëri

  “Mirëmëngjesi, jam Sonila, përgjigjem nga Shqipëria, si mund të ju ndihmoj?”. “Po ju falënderoj, por unë preferoj të flas me një operator nga Italia.” Kështu e nis shkrimin e tij e përditshmja italiane “Corriere Della Sera” në lidhje me ndryshimin e amendamenteve për “Call Center”, që pritet të prekin...
 • Një pjesë e “Call Center” drejt Rumanisë

  Nga 800 kompani të cilat operojnë në sistemin Call Center në territorin e Shqipërisë, numri i tyre për vitin e ardhshëm do të vijë duke u ulur. Drejtuesit e firmave nuk dinë të thonë shifrën e saktë se sa vende pune do të reduktohen, por një pjesë kanë filluar...
 • Itali, miratohet ligji për ndalimin e punës së “Call Center” në Shqipëri

  Senati italian ka miratuar me 166 vota pro projektbuxhetin për 2017-ën, në një ditë që konsiderohej si shumë e rëndësishme për fatin e qeverisë së vendit. Në votim ka pasur 70 vota kundër dhe një abstenim. Për politikën italiane ky ishte një lajm shumë i mirë, pasi u evitua...
 • Qeveria shqiptare kërkesë Italisë, ligji për “Call Center” të rishikohet

  Qeveria shqiptare do t’i kërkojë palës italiane që të shtyjë hyrjen në fuqi të ligjit që penalizon kompanitë “Call Center”, ose të rishikojë edhe njëherë nenet të cilat prekin firmat që operojnë në Shqipëri. Blendi Klosi, ministër i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë: Do t’i bëjmë një kërkesë palës italiane...
 • “Call Center”, aktiviteti nuk do të mbyllet

  Panik të pajustifikuar e quajnë investitorët shqiptaro – italiane të Call Center -ave në Shqipëri, lajmin se ky aktivitet mund të mbyllet nëse Senati Italian miraton ndryshimet në ligjin për bizneset e qendrave telefonike. Përfaqësues të këtyre sipërmarrjeve sqarojnë për Televiozionin Klan se nëse ligji miratohet do të ketë...
 • Mbyllja e kompanive “Call Center”, Shqipëria humb 25 mijë vende pune

  Nëse Senati Italian miraton ndryshimet në ligjin e funksionimit të kompanive “Call Center”, 25 mijë të rinj shqiptarë rrezikojnë të humbin vendin e punës. Dhoma e Deputetëve kaloi dy ditë më parë ndryshimet, që pengojnë kompanitë italiane të zhvendosen në shtete të tjera duke i ngarkuar taksa më të...
 • Britani, mbi 40 vjet burg për bandën e shqiptarëve

  Një gjykatë britanike ka dënuar me më shumë se 40 vjet heqje lirie një bandë, në shumicë e përbërë nga shqiptarë, për akuzën e trafikut të kokainës në zonën e Kornuollit, në periferi të Londrës. Vetëm lideri i saj, shqiptari Besnik Sinanaj është dënuar me 10 vjet burg.Të gjithë...
 • Italianët zbarkojnë në Shqipëri

  Taksat dhe krahu i punës: Italianët sbarkojnë në shqipëri. Ky ishte titulli i një prej kronikave në programin “Porta a Porta” të bruno Vespës në Rai e cila hapi debatin se çduhet të bëjë qeveria italiane që të konkurrojë me vende kaq pranë gjeografikisht dhe me taksa të ulëta...
Emisione