LEzhe

 • Emri/ Arrestohet 31-vjeçari i shpallur në kërkim ndërkombëtar

  Policia e Lezhës ka arrestuar një person të shpallur në kërkim ndërkombëtar. Ai është Altin Doshi 31 vjeç nga Lezha, i dënuar në mungesë me 5 vite burg nga Gjykata e Romës. Autoritetet italiane e kanë dënuar për veprën penale vjedhhje me dhunë. Altin Doshi është arrestuar për t’u...
 • Digjet një lokal në Shëngjin

  Një lokal në zonën e Kunes në Shëngjin, është djegur gjatë natës rreth orës 04:30. Policia thotë se lokali ishte konstruksion druri dhe u dogj tërësisht. Fatmirësisht nga flakët e zjarrit nuk ka asnjë të lënduar, por vetëm dëme materiale. Lokali është në pronësi të qytetarit me iniciale G.Ç....
 • Ndotja prek edhe vendvarrimin e Skënderbeut

  Zona muzeale dhe vendvarrimi i Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti në qytetin e Lezhës, mbetet një prej atraksioneve turistike mjaft të kerkuara. Por duke qenë krejtësisht e hapur, problematika me ndotjen është një shqetësim serioz. Vizitorët dhe turtistët që tentojnë të hyjnë pranë mureve antike do të vërejnë menjëherë...
 • Armë, euro e municione… rezultatet e një operacioni blic

  Autoritetet policore në Lezhë kanë zhvilluar një operacion blic, që çoi në sekuestrimin e një arme, municionesh, Euro dhe bizhuteri, të cilat dyshohet se janë të vjedhura. “Forcat policore të Komisariatit të Policisë Lezhë në bashkëpunim me F.N.SH. Shkodër, në vijim të punës për goditjen e veprimtarive kriminale dhe...
 • Rama: Më shumë projekte për veriun nga programi ‘1 Miliard’

  Pasi bashkëbisedoi me qytetarët e Lezhës të hënën, për çka është bërë nga qeveria e tij, si pjesë e takimeve llogaridhënëse, Kryeministri Rama është rikthyer në Lezhë këtë martë, për të prezantuar projektet për këtë qark. Duke iu kthyer përgjigje atyre që e akuzojnë se po qeveris me frymën...
 • Rama: Tjetërsimi i bregdetit, nga njerëz të drejtësisë

  Në të parën herë që kryeministri komenton çështjen e tjetërsimit të pronave në bregdetin e Ranës së Hedhun që vuri nën pranga dhe kryebashkiakun e Lezhës, deklaron se në këtë aferë janë të përfshirë dhe njerëz nga sistemi i drejtësisë. Në bashkëbisedimin e zhvilluar si pjese e fushatës së...
 • Vettingu në polici/ Xhafaj: Nuk mund të jesh polic qarkullimi dhe njëkohësisht pronar hoteli

  Vettingu në polici është kryefjala e Ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj gjatë këtyre ditëve në takimet që po zhvillon me qytetarët në qytete të ndryshme të vendit. Nga Lezha, Xhafaj tha se një polic qarkullimi  nuk mund të jetë dhe pronar hoteli. Nuk mund të jenë të dyja. Se hotelin nuk e...
 • Video/ Aksidentohet makina e policisë në Lezhë

  Një patrullë policie është aksidentuar me një furgon në aksin Lezhë – Milot, në afërsi të Kryqëzimit Spiten. Sipas njoftimit të policisë mësohet se është përplasur mjeti tip furgon me targë AA 564 NB me drejtues me inicialet D.Z., me një makinë shërbimi të Policisë Lezhë me targë TR...
 • Në Lezhë dhe Shëngjin nis deinsektimi nga mushkonjat

  Në prag të sezonit turistik në Lezhë dhe Shëngjin, Ministria e Shëndetësisë po bën dezinsektimi për të eliminuar mushkonjat. Vëmendja është përqëndruar në zonat e përcaktuara si më problematike. Nëndrejtori i Shëndetësisë në Lezhë, Besmir Frroku, thotë se solucioni që përdoret është mjaft efikas për eleminimin e mushkonjave.  ...
 • Foto/ Sekuestrohen pasuri të paluajtshme në Lezhë, janë ndërtuar me leje të falsifikuar

  Gjykata e Lezhës ka vendosur sekuestro preventive ndaj disa pasurive të paluajtshme, të cilat kanë rezultuar të ndërtuara me leje të falsifikuar. Zyrtarisht bëhet me dije nga Policia e Lezhës se janë sekuestruar pallate në ndërtim në Kune Shëngjin në pronësi të administratorit Agustin Uldedaj. Konkretisht është vënë nën...
 • E zë korrenti duke peshkuar, humb jetën 32-vjeçari

  Një 32-vjeçar ka gjetur vdekjen në Shënkoll të Lezhës, pasi ra në kontakt me rrymën elektrike. Në një njoftim për mediat, policia thotë se u njoftuar për ngjarjen rreth orës 17:15.   Me mbërritjen në vendin e ngjarjes, autoritetet konstatuan se 32-vjeçari me inciale L.B, i cili banonte në Tiranë,...
 • 4 dosjet e mëdha të grabitjes së pronës në bregdet

  Në 5 muajt e fundit nga Prokuroria dhe Policia janë goditur 4 skema të mëdha të tjetërsimit të pronave në bregdet. Me anë të falsifikimit të dokumenteve në zonat turistike të Spillesë, Karaburunit dhe Ranës së Hedhun u përvetësuan padrejtësisht rreth 290 hektarë tokë. Më flagrante është ajo e...
 • Emri/ Tjetërsimi i pronave, arrestohet dhe një tjetër person i shpallur në kërkim

  Në vijim të  Operacionit “Ranishtja 4” ,  ku u arrestuan 12 shtetas dhe u shpallen në kërkim 11 shtetas të tjerë, kapet dhe ndalohet një tjetër prej të shpallurve në kërkim. Nga Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomiko – Financiar në D.V.P. Lezhë,  në bashkëpunim me Drejtorinë  Operacionale në...
 • Emrat/ Sekuestrohen 160 kg kanabis, arrestohen 6 persona, mes tyre dhe dy vajza

  Policia e Lezhës ka sekuestruar 160 kilogram kanabis si dhe ka vënë në pranga 6 persona, mes tyre dhe dy vajza. Në pranga kanë rënë, Nikolin Marpalaj, 49 vjeç, banues në Lezhë, Kristjan Pepaj, 25 vjeç, banues në Shkodër, Doren Pepaj, 22 vjeç, banues në Malësinë e Madhe Shkodër,...
 • Qindra banesa dhe disa shkolla nën ujë

  Bashkia e Shkodrës ka dhënë informacion mbi situatën e krijuar nga moti dhe përmbytjet në kryeqendrën e veriut. Pas inspektimeve të bëra në terren në njësitë administrative të përmbytura, raportohet se sipërfaqja e përmbytur ka arritur rreth 4955 ha, 3 ha më pak se një ditë më parë. Ndërkohë që...
 • Emri/ Tjetërsim pronash tek “Rana e Hedhun”, arrestohet i shpalluri në kërkim

  Një tjetër person ka rënë një prangat e policisë së Lezhës, pasi akuzohet për abuzim me tjetërsimin e pronave tek “Rana e Hedhun”. Mbrëmjen e së mërkurës ka rënë në pranga i shpalluri në kërkim Lekë Frroku. Ditën e premte u arrestua Kryetari i bashkisë së Lezhës Fran Frrokaj...
 • Basha: Nuk komentoj vendimet e Gjykatave

  Lulzim Basha nuk komentoi vendimin e dhënë nga Gjykata për kryebashkiakun Lezhës Frran Frrokaj, por foli për drejtësi selektive duke përmendur disa nga zyrtarët e lartë të majtë të vënë nën akuzë nga opozita për korrupsion dhe lidhje me krimin. “S’kam marrë përsipër të gjykoj vendimet e gjyqësorit, por...
 • Video/ Rivlerësimi i masës së sigurisë, Kryebashkiaku i Lezhës mbërrin në Gjykatë

  Kryetari i bashkisë së Lezhës Fran Frrokaj dhe zyrtarët e tjerë të kësaj bashkie kanë mbërritur në Gjykatën e Lezhës mëngjesin e së hënës për seancën e rivlerësimit të masës së sigurisë.   Frrokaj dhe 11 zyrtarët vendorë u arrestuan të premten nën akuzat për tjetërsim pronash. Në pamjet e...
 • Protestë para policisë kundër arrestimit të kryebashkiakut Frrokaj

  Kur para policisë mbështetësit u shumëfishuan, Gjykata e Lezhës njoftoi se vlerësimin e masës së sigurisë për kryetarin e Bashkisë së Lezhës do të bënte të hënën. Turma e njerëzve kërkonte lirimin e Frrokajt. Arrestimin e tij e cilësojnë politik dhe që ka lidhje me zgjedhjet e ardhshme lokale....
 • Arrestimi i Frrokajt, Basha: Hetimi të jetë i paanshëm

  Lulzim Basha kërkoi nga organet e drejtësisë një hetim të paanshëm dhe jopolitik për kryebashkiakun e Lezhës Fran Frrokaj, me shpresën që zyrtari demokrat të dalë i pafajshëm nga akuzat të cilat i janë ngritur. “Sot dua tu them të gjithë shqiptarëve se ne shpresojmë dhe urojmë që Fran...
1 2 3 11
Emisione