Nato

 • “Janë agresivë” dhe mund të fusin NATO-n në luftë, Mali i Zi i përgjigjet Trump

  Qeveria e Malit të Zi e mbrojti kontributin e saj në paqe teksa iu përgjigj një sulmi verbal të presidentit amerikan, Donald Trump, i cili tha se malazezët janë “agresivë” dhe se mund të nxisin Luftën e Tretë Botërore. Në deklaratën e publikuar të enjten, Qeveria malazeze tha se...
 • Zaev: Russians want Macedonia’s destabilization

  Skopje has revealed Moscow’s destabilizing efforts to prevent Macedonia’s NATO membership. Macedonian Prime Minister Zoran Zaev says Russian businessmen supporting Russia are giving huge amounts of money to cause violent protests in Macedonia. Zaev adds that they are trying to stop the referendum which will pave the way to...
 • Përplasja Trump-Merkel në NATO

  Me Shtetet e Bashkuara apo me Gjermaninë. Kjo ishte dilema me të cilën u përballën vendet anëtare të NATO-s në samitin 11 dhe 12 Korrikut në Bruksel. Samiti u karakterizua nga përballja Trump–Merkel, e cila është vënë në qendër të një analize të gjatë të të revistës gjermane “Der...
 • Besimi: Pas marrjes së ftesës për në NATO, Maqedonia para sfidave të reja

  “Sa i përket marrëveshjes që arriti Maqedonia me Greqinë, është jashtëzakonisht i rëndësishëm zbatimi i saj. Ajo që pason tani është referendumi dhe sfida kryesore është që Maqedonia të organizojë një referendum të suksesshëm sipas të gjitha standardeve ndërkombëtare”, thotë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, Fatmir Besimi,...
 • Kë frikëson Ushtria e Kosovës?

  Roli i Forcave të Armatosura të Kosovës, të cilat pritet të dalin si rezultat i procesit të transformimit nga Forca e Sigurisë së Kosovës, ditëve të fundit është bërë shkas i deklaratave të autoriteteve të Kosovës dhe atyre të Serbisë, të cilët shprehin qëndrime krejtësisht të kundërta lidhur me...
 • Xhaçka: Kosova dhe Serbia në kartën e Adriatikut

  Një ditë pas Samitit të NATO-s, që u mbajt në Bruksel, ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka pati një takim me sekretarin amerikan të Mbrojtjes, James Mattis. Kontaktin me Mattis, ministrja jonë e Mbrojtjes e pati në Zagreb, në takimin special të ministrave të Mbrojtjes SHBA – Karta e Adriatikut....
 • Fund i lumtur i Samitit të NATO-s

  “Jemi shumë të gëzuar dhe tani kemi një NATO shumë herë më të fuqishme se ç’ishte 2 ditë më parë.” Këtë mënyrë zgjodhi Dondald Trump për të treguar se kishte dalë i kënaqur nga rezultatet e samitit 2 ditor të NATO-s të zhvilluar në Bruksel. Kërkesa kryesore e tij...
 • Maqedonia merr ftesën e anëtarësimit në NATO

  29 vendet anëtarë të NATO-s i dhanë ftesën për anëtarësim Maqedonisë, për nisjen ne bisedimeve. Por anëtarësimi përfundimtar i Shkupit në Aleancën ushtarake, do të bëhet pas përmbylljes së marrëveshjes së emrit me Greqinë. Sekretari i përgjithshëm, Jens Stoltenberg, tha se dyert e NATO-s janë të hapura. E përshëndetëm...
 • Trump i nervozuar para Samitit të NATO-s

  Ende pa nisur samiti i NATO-s në Bruksel, Donald Trump ka shfaqur pakënaqësite e tij për kontributin e aleaëeve në një deklaratë për mediat. Fryma nuk është më e mira e mundshme për Samitin e NATO-s. Kjo u duk qartë edhe në nisjen e presidentit amerikan për Europë, ku...
 • Vuçiç mohon “rrethimin” e Kosovës

  Një ditë pasi kryeministri bullgar Boiko Borizov shprehu nga Tirana shqetësim për manovrat e ushtrisë serbe pranë kufirit me Kosovën, Aleksandër Vuçiç i dha fund dyshimeve, se Serbia po tenton të fusë forcat e saj në Kosovë, siç e parashikon Rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit. Presidenti serb deklaroi...
 • Lojëra lufte të NATO-s /18.000 trupa në manovra në krahun lindor të Aleancës

  Manovra është një “demonstrim i qartë i angazhimit dhe solidaritetit të Aleancës”, bëri të ditur ushtria e SHBA në Evropë. Manovra “Saber Strike”, në të cilën marrin pjesë Estonia, Letonia, Lituania, Polonia dhe 17 ushtri të tjera partnere dhe aleate nisi të dielën . Ajo është “një demonstrim i...
 • NATO shpalos agjendën për samitin e Korrikut

  NATO tha të hënën se do të përqendrohet në pesë fusha kyçe, nga modernizimi deri te marrëdhëniet me Bashkimin Evropian, në samitin që do të mbajë në Korrik. NATO vuri theksin edhe mbi “menaxhimin” e marrëdhënieve me, siç tha, një Rusi gjithnjë e më kategorike. Sekretari i përgjithshëm i...
 • Stoltenberg: Nëse zgjidhet emri, Maqedonia anëtarësohet në NATO

  Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka përshëndetur përpjekjet për gjetjen e zgjidhjes, ndërsa ka theksuar se nëse zgjidhet problemi, atëherë NATO do ta ftoj ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë që të bëhet anëtare e aleancës.  “Me të vërtetë e përshëndes përpjekjet e bëra nga të dyja palët edhe...
 • Ballkani është i rëndësishëm

  “Ka ardhur koha për të vepruar në Ballkanin Perëndimor”, titullohet raporti që katër veteranë të diplomacisë amerikane prezantuan në Institutin Amerikan për Paqen, në Uashington. Titulli është alarmues. Edhe vendi është zgjedhur me qëllim. Instituti Amerikan i Paqes, USIP, ndodhet përballë Departamentit të Shtetit, pra është sikur t’u thuash...
 • Intervista/ Xhaçka: Shqipëria ka propozuar opsione për baza tokësore

  Ministrja e Mbrojtjes e Shqipërisë Olta Xhaçka ndodhet në Washington, ku dje u takua në Pentagon me Sekretarin amerikantë Mbrojtjes James Mattis. Sekretari Mattis e falenderoi Shqipërinë për angazhimin e saj në NATO si një vend aleat, kontributi i së cilës, siç u shpreh ai, shkon përtej madhësisë së...
 • Shqipëria, SHBA-ve: Bazat tona ushtarake, në dispozicionin tuaj

  Washington – Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO-s dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhacka, gjatë vizitës së saj zyrtare në SHBA u prit nga sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis. “Shqipëria ka treguar se madhësia e...
 • Xhaçka: Shqipëria, në hartën e vendeve që gjenerojnë dhe ofrojnë siguri

  Forcat e Armatosura zhvilluan ditën e mërkurë një ceremoni për 9 – vjetorin e anëtarësimin e Shqipërisë në NATO. E pranishme ishte dhe ministrJa e Mbrojtes, Olta Xhaçka. Ministrja Xhaçka, tha se tashmë Shqipëria është në hartën e vendeve që gjenerojnë dhe ofrojnë siguri dhe Forcat e Armatosura përditë e më...
 • NATO nis ndërtimin e dy komandave të reja

  Kërcënimi nga Rusia detyron NATO-n të nisë ndërtimin e dy komandave të reja. Komandat do të ndërtohen në Gjermani dhe Shtetet e Bashkuara. Vullnetin për ngritjen e njërës nga komandat në Gjermani e shprehu edhe ministrja e mbrojtjes së këtij vendi Urzula fon der Lajen, gjatë një takimi të...
 • Ministrja Xhaçka: 2% e GDB për mbrojtjen deri në vitin 2024

  Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka zhvilloi një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, gjatë takimi të ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO-s, që mbahet në datat 14 dhe 15 shkurt në Bruksel. “E informova sekretarin e Përgjithshëm mbi angazhimin e Shqipërisë, që brenda vitit...
 • Mattis kritikon Turqinë për ndërhyrjen në veri të Sirisë

  Ndërhyrja ushtarake turke kundër kurdëve sirianë po thellon tensionet mes Uashingtonit dhe Ankarasë, dy aleatëve të rëndësishëm të NATO-s. Nga Indonezia ku vijon turin aziatik, sekretari amerikan i mbrojtjes, James Mattis tha se ndërhyrja ushtarake turke po dëmton përpjekjet e përbashkëta për shkatërrimin e Shtetit Islamik, duke nxitur thellimin...
1 2 3 8
Emisione