France

 • Dëbora paralizon veriun e Europës

  Reshjet e dendura të dëborës kanë paralizuar Europën Veriore. Viktima e parë është shënuar në Gjermani. Një burrë humbi jetën në një aksident rrugor në qytetin verior të Kukshavenit për shkak të rrëshqitshmërisë së lartë nga ngricat dhe dëbora në autostrada. Me dhjetëra janë të plagosurit. Vetëm në Bavari...
 • Vritet një shqiptar në Francë, një tjetër plagoset

  Një shqiptar është vrarë dhe një tjetër është plagosur me armë zjarri në Francë. Ngjarja ka ndodhur në zonën e Merz-Tessy mbrëmjen e së shtunës, por sot është bërë publik nga mediat vendase. Sipas shtypit francez, në spitalin e Annecy u dërguan dy shqiptarë të plagosur me armë zjarri....
 • 1.3 ton cocaine seized in France, Albanians among the 23 arrested

  A large amount of drug was seized on Sunday by French police and members of the traffic network were arrested. According to French media, 1.3 ton of cocaine were seized on Sunday in a cottage in Bordeaux, which was destined to supply the European market. Narcotics are rumored to...
 • 1.3 ton kokainë nga Kolumbia, arrestohen tre shqiptarë në Francë

  Një sasi e madhe droge është sekuestruar të dielën nga policia franceze dhe janë arrestuar anëtarët e rrjetit të trafikut. Sipas mediave franceze, të dielën janë sekuestruar 1.3 ton kokainë në një vilë në Bordeaux, e cila ishte e destinuar për të furnizuar tregun evropian. Lënda narkotike bëhet me...
 • Qëllohet me thikë emigranti shqiptar në Francë

  Një emigrant shqiptar në Francë është goditur disa herë me thikë në qytetin Montpellier.  Mediat lokale raportojnë se shqiptari është qëlluar gjashtë herë me thikë dhe ndodhet në spital. Pas hetimeve, policia ka mundur të arrestojë disa orë më vonë autorin e krimit.  Ai është gjithashtu një emigrant shqiptar...
 • “Dua të ndahem”, polici qëllon të dashurën, vret të atin dhe dy kalimtarë

  Një polic francez ka vrarë tre persona gjatë një debati familjar në një rrugë pranë Parisit, përpara se të vriste veten, shkruan BBC.   E dashura e tij, si dhe nëna e motra e saj, mbetën të plagosura gjatë incidentit, i cili ndodhi mbrëmjen e së shtunës në qytetin...
 • Argjentina humbet miqësoren me Nigerinë

  Argjentina pa Lionel Messi u mund 4 – 2 në miqësoren me Nigerinë. Në takimin e zhvilluar të martën në Krasnodar përfaqësuesja afrikane përmbysi rezultatin. Lojtarët nigerianë i treguar atyre argjentinas që nuk janë ende gati për botërorin. Në barazim 2 – 2 përfundoi sfida mes Gjermanisë dhe Francës...
 • “Të strukturuar dhe të organizuar”/ Shkatërrohet banda e shqiptarëve në Francë

  Një bandë e shqiptarëve dhe kosovarëve është shkatërruar nga policia franceze, e cila ka qenë e përfshirë në 350 raste të vjedhjeve në rajonin Rhone-Alpes Auvergne. Sipas mediave lokale, janë arrestuar 16 persona në total, të gjithë shqiptarë dhe kosovarë. Policia thotë se konfiskoi 17 kg bizhuteri të vjedhura...
 • Makina përplas turmën e njerëzve në Francë

  Një makinë ka përplasur disa kalimtarë jashtë një shkolle në qytetin Toulouse, në jugperëdim të Francës. Nga raportimet paraprake të mediave lokale bëhet me dije se tre nxënëse kanë mbetur të plagosura. Agjencia franceze e lajmeve “AFP”, duke ju referuar burimeve policore, thotë se ka dyshime që ngjarja të jetë...
 • Rinas, riatdhesohen 36 shqiptarë azilkërkues nga Franca dhe Belgjika

  Sot pasdite u riatdhesuan në aeroportit ‘Nënë Tereza’ 36 shtetas shqiptarë të cilëve u ishte refuzuar kërkesa për azil në Francë e Belgjikë. Riatdhesimi i këtyre shtetasve dëshmon edhe një herë vendosmërinë e Qeverisë shqiptare për të forcuar, mbikqyrur dhe parandaluar tentativat për azil, duke vënë përpara ligjit të...
 • Emri/ Kërkonte azil në Francë, shqiptari kapet me kanabis në makinë

  Një 26-vjeçar shqiptar është arrestuar në Francë duke transportuar një sasi lënde narkotike. Mediat franceze shkrujanë se shqiptari u kap dy ditë më parë në qytetin Amiens duke udhëtuar me makinën tip “Peugeot 306”, brenda së cilës u gjetën 3 kilogramë kanabis. Ai është Aleksandër Bajramaj. Sipas autoriteteve, shqiptari...
 • Shkelën rregullat e Shengen, 31 shqiptarë kthehen nga Franca dhe Belgjika

  Tridhjetë e një (31) janë riatdhesuar mbrëmjen e djeshme në aeroportin “Nënë Tereza” nga Franca dhe Belgjika pasi kanë shkelur rregullat e qëndrimit në zonën Schengen. FRONTEX në bashkëpunim me Policinë e Shtetit, atë franceze dhe belge kanë organizuar fluturimin me avion për të riatdhesuar këta persona. Ministria e...
 • Domart Konjari, Interpol Tirana: Nuk e dimë ku është

  Interpol Tirana e ka shpallur në kërkim ndërkombëtar, por nuk ka asnjë informacion mbi vendodhjen e Domart Konjarit, i pandehur tek Krimet e Rënda, si drejtues i grupi të trafikut të drogës në Francë. Shkresa e Interpol u lexua në seanën e së hënës, e cila u shty për...
 • Përfundojnë eliminatoret e botërorit, ja ekipet që shkojnë në Rusi

  Kanë përfunduar të gjitha ndeshjet e mbetura për eliminatoret e botërorit “Rusi 2018”. Kështu që janë bërë të njohura të gjitha skuadrat që shkojnë direkt në finalet e botërorit dhe ato që duhet të kalojnë fazën playoff që të fitojnë një biletë për të shkuar në Rusi. Spanja është në grupin...
 • Policia franceze mësyn mes refugjatëve shqiptarë për t’i larguar nga rrugët

  Policia franceze ndërmori një aksion mëngjesin e djeshëm rreth orës 11:00 për të larguar refugjatët shqiptarë që qëndrojnë në rrugët e Lionit. Rreth 150 shqiptarë u hoqën nga zona e Mandela, të cilët kishin ngritur çadra në rrugë. Banorët vendas ishin ankuar disa herë për refugjatët shqiptarë dukë thënë...
 • Shpërthim në Paris para ndërtesës së atasheut ushtarak

  Një motor ka shpërthyer përpara zyrës së atasheut ushtarak të Joardanisë në Paris, ka konfirmuar Ministria e Brendshme franceze. Zyrtarët jordanezë dhe francezë thanë se nuk janë të qarta shkaqet e shpërthimit dhe nuk ka të dhëna nëse ndonjë person është plagosur. Nga shpërthimi kanë pësuar dëmtime disa prej...
 • Franca sulmohet sërish, theren dy vajza

  Dy vajza gjetën vdekjen sot nga një sulm me thikë në stacionin e trenit të Marsejës në Francë, ndërkohë që ushtarët vranë agresorin. Sipas dëshmitarëve një person rreth 30 vjeç nxori një thikë dhe nisi të qëllonte njerëzit që ndodheshin në stacion. Një vajzë 17 vjeç vdiq nga prerjet ne fyt, ndërsa...
 • Shembet tribuna e tifozeve në Francë

  Ndeshja e javës së tetë mes Amiens dhe Lille në kampionatin francez u ndërpre në minutën e 18’, pasi tribuna e miqve u shemb gjatë festës për golin e Toure. Mediat flasin për të paktën 20 tifozë të lënduar, mes të cilëve disa në gjendje të rëndë. Në ligën...
 • Gazetari rikthehet në Francë pas 51 ditësh i ndaluar në Turqi

  Gazetari i pavarur, Loup Bureau u rikthye në Francë pas 51 ditësh i ndaluar nga autoritetet turke. Loup Bureau arriti në Roissy këtë mëngjes. Lajmin e publikoi në “Twitter” Sekretari i Përgjithshëm për gazetarët jashtë vendit, Christophe Deloire. Familja, miq të tij dhe ministri francez i Kulturës, Fronçoise Nyssen...
 • Dy gra në gjendje të rëndë pas një sulmi në Francë

  Një burrë ka sulmuar disa njerëz me një çekiç në një qytet në Francë, sipas raportimeve nga mediat lokale. Mësohet se dy gra janë në gjendje kritike pas sulmit të ndodhur ditën e sotme në Lion. Kjo vjen pas një sulmi tjetër të ndodhur në Paris ku një ushtar...
1 2 3 12


Emisione