Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im
uefa euro 2024
0
ditë
0
orë
0
min
0
sek

Aktualitet

Dyfishohen rastet e reja me diabet. Mjekët: Sëmundja e heshtur po prek edhe 25-vjeçarët

Dyfishohen rastet e reja me diabet. Mjekët: Sëmundja e heshtur po prek edhe 25-vjeçarët

Rastet e reja me diabet gati po dyfishohen vitet e fundit. Mjekët endrokrinologë japin alarmin për një shtim të ndjeshëm të pacientëve me sëmundjen e heshtur. “Nëse më përpara ishte 3,4,5 mijë raste, tashmë kemi 7 mijë raste të reja me diabet. Nëse vijon me këtë shifër, për 10 vite numri i personave të diagnostikuar...

in an hour
Rritet interesi për makina elektrike në Shqipëri

Rritet interesi për makina elektrike në Shqipëri

Shqiptarët kanë rritur ndjeshëm interesin për makinat elektrike. Në harkun kohor të 5 viteve, numri i mjeteve 100% elektrike është më shumë se 50-fishuar. Një rritje e tillë reflektohet edhe rrugëve të Tiranës, ku gjithmonë e më shpesh po shohim stacione karikimi. “Tendenca është pozitive edhe në tremujorin e parë të vitit 2024, sipas të...

in an hour
“Po ngjitemi gjithnjë e më lart”, Rama shpërndan statistikat: Shqipëria, gati për të mirëpritur botën

“Po ngjitemi gjithnjë e më lart”, Rama shpërndan statistikat: Shqipëria, gati për të mirëpritur botën

Shqipëria kryeson listën e vendeve për rritjen e trafikut të pasagjerëve në muajin Shkurt krahasuar me vitin 2019. Nuk bëhet fjalë për pak, por për një rritje prej 227.9%. Është kreu i qeverisë Edi Rama që shpërndan statistikat dhe që në rrjetet sociale shkruan se Shqipëria po ngjitet gjithnjë e më lart. Sipas kryeministrit, vendi...

in a minute
Kreu i SPAK, Altin Dumani hedh poshtë akuzat e Metës në “Opinion”: Nuk e kam takuar kurrë McGonigal

Kreu i SPAK, Altin Dumani hedh poshtë akuzat e Metës në “Opinion”: Nuk e kam takuar kurrë McGonigal

Kreu i SPAK, Altin Dumani, në një reagim për Klan News ka mohuar akuzat e bëra nga ish-Presidenti Ilir Meta mbrëmjen e së hënës në emisionin “Opinion” kundrejt tij. Dumani shprehet se nuk e ka takuar kurrë Charles McGonigal dhe se gjithçka që thuhet në media është në vazhdën e akuzave të vazhdueshme e të...

23 min
Fondacioni italian mbjell ullinj në Parkun Europa, Veliaj: Simbol i miqësisë mes dy vendeve tona

Fondacioni italian mbjell ullinj në Parkun Europa, Veliaj: Simbol i miqësisë mes dy vendeve tona

4 rrënjë ullinj autoktonë nga komuna italiane e Termolit, në provincën e Molises, iu dhuruan kryeqytetit shqiptar nga përfaqësuesit e Fondacionit “Lions Club-Campobasso”, si një mesazh paqeje dhe përbashkimi. Për kreun e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, konkretizimi i kësaj nisme është një dëshmi e lidhjeve të forta dhe raportit të veçantë me Italinë, si...

3 orë
Firmoset në Vjenë marrëveshja për transformimin e Universitetit Bujqësor të Tiranës

Firmoset në Vjenë marrëveshja për transformimin e Universitetit Bujqësor të Tiranës

Memorandum historik për modernizimin e Universitetit Bujqësor të Tiranës me standardet e Universitetit BOKU të Vjenës, një gur kilometrik për transformimin dhe ndërkombëtarizimin e universiteteve shqiptare. Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Ogerta Manastirliu, së bashku me Ministren e Bujqësisë Anila Denaj firmosën me homologët austriakë, Ministrin Federal të Arsimit, Shkencës, Kërkimit Shkencor Martin Polaschek dhe...

5 orë
“El Debate”: Shqipëria, destinacioni autentik më i përballueshëm

“El Debate”: Shqipëria, destinacioni autentik më i përballueshëm

Për median spanjolle “El Debate” Shqipëria është një nga vendet më të përballueshme sa i përket kostove për këtë vit, por fakti që është një destinacion i lirë për të udhëtuar nuk do të kompromentojë aspak cilësinë e pushimeve. E pasur plot me pasuri natyrore, udhëtarët mund të vizitojnë Thethin i cili ndodhet në zemër të...

5 orë
Inspektohen 30% e hoteleve për pajisjet e gazit

Inspektohen 30% e hoteleve për pajisjet e gazit

Pas Vlorës, zëvendëskryeministrja njëherësh ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku bashkë me specialistë të Inspektoratit Shtetëror Teknik Industrial, ishte në Velipojë për të inspektuar njësitë hoteliere për sigurinë që ofrojnë në përdorimin e pasijeve të gazit dhe certifikimin e sistemit elektrik. Deri më tani në veri të Shqipërisë janë inspektuar me shumë se 30%...

Prill 15, 2024
Revista “Aeroports de Paris”: Shqipëria, princesha e re e Lindjes. Destinacioni i pushimeve në mal ose në det

Revista “Aeroports de Paris”: Shqipëria, princesha e re e Lindjes. Destinacioni i pushimeve në mal ose në det

Shqipëria, princesha e re e Lindjes së Europës, që shtrihet mes detit dhe malit, është një thirrje për ata që duan shpirtin e aventurës, natyrën e egër, apo qetësinë përgjatë vijës bregdetare. Kështu nis artikulli në revistën franceze “Aeroports de Paris”, e cila gjendet në vendet më me fluks të udhëtarëve, në të gjitha aeroportet....

Prill 15, 2024
Qendër e re komunitare në Vaqarr

Qendër e re komunitare në Vaqarr

Vaqarri ka tashmë një qendër të re për shërbimet komunitare. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili inspektoi ambientet e reja tha se falë investimeve të bashkisë, si në qendër ashtu edhe në periferi, shumë shpejt Vaqarri do jetë si një lagje e Tiranës. “Brenda kësaj dekade Vaqarri do të quhet një lagje...

Prill 15, 2024