Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im
uefa euro 2024
0
ditë
0
orë
0
min
0
sek

Kosova

Vrasja e grave, Kosova mban nesër ditë zie shtetërore

Vrasja e grave, Kosova mban nesër ditë zie shtetërore

17 Prilli i 2024-ës do të jetë ditë zie shtetërore në Kosovë. Lajmin e ka bërë të ditur Presidentja Vjosa Osmani përmes një postimi në rrjetet sociale. Osmani shkruan se shoqëria jonë do të jetë në zi çdo ditë përderisa të ketë vrasje të grave dhe vajzave. “Nesër do të jetë ditë zie shtetërore në...

in 2 hours
E qëlloi gruan pas koke kur po pinte kafenë e mëngjesit, detajet nga vrasja në Kosovë: Çifti kishte 3 fëmijë

E qëlloi gruan pas koke kur po pinte kafenë e mëngjesit, detajet nga vrasja në Kosovë: Çifti kishte 3 fëmijë

Një grua 43-vjeçare është vrarë në mëngjes në Pejë, dyshohet nga bashkëshorti i saj. Gazetarja Blerta Dalloshi Berisha ka mësuar se ajo ishte duke pirë kafenë e mëngjesit të shoqëruar nga një cigare kur bashkëshorti e ka qëlluar pas kokës me armë zjarri. Ai më pas ka lajmëruar policinë të cilët e kanë arrestuar dhe...

1 orë
Një tjetër grua vritet nga bashkëshorti në Kosovë

Një tjetër grua vritet nga bashkëshorti në Kosovë

Një grua dyshohet është vrarë me armë zjarri nga bashkëshorti i saj në banesën e tyre në Pejë këtë të martë. Kështu konfirmoi për Radion Evropa e Lirë, Shkodran Nikqi, zëdhënës i Prokurorisë Themelore në Pejë. Nikqi tha se i dyshuari është arrestuar dhe i është sekuestruar arma. “Jemi në pritje të Institutit të Mjekësisë...

5 orë
Sot votohet raporti, a do të anëtarësohet Kosova në KiE?

Sot votohet raporti, a do të anëtarësohet Kosova në KiE?

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës do të votojë për raportin për anëtarësimin apo jo të Kosovës në këtë organizatë sot gjatë një seance plenare në Strasburg. Raporti u përpilua nga deputetja greke, Dora Bakoyannis, dhe drafti i këtij raporti ishte miratuar në mars nga Komiteti për Politikë dhe Demokraci i kësaj organizate. Për t’u...

7 orë
Protestë në Prishtinë pas vrasjes së 21-vjeçares

Protestë në Prishtinë pas vrasjes së 21-vjeçares

Dhjetëra qytetarë marshuan të hënën pasdite në qendër të kryeqytetit të Kosovës, Prishtinë, duke bërë thirrje për ofrimin e sigurisë për vajzat dhe gratë, pas vrasjes së një gruaje 21-vjeçare ditë më parë në qytetin e Ferizajt. Gruaja 21-vjeçare u vra më 12 prill brenda zyrës së Qendrës për Punë Sociale në qytetin juglindor të...

Prill 15, 2024
Mbahet Forumi për Gratë, Paqen dhe Sigurinë në Kosovë

Mbahet Forumi për Gratë, Paqen dhe Sigurinë në Kosovë

Dhuna seksuale në lidhje me konfliktin dhe siguria klimatike janë dy temat kryesore që po diskutohen në kuadër të edicionit të dytë i Forumit për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, nën organizimin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani. Në fjalimin e saj presidentja Vjosa Osmani i cilësoi të rëndësishëm angazhimin për të mos hequr dorë në...

Prill 15, 2024
Begaj: Shpresëplotë për votën pro Kosovës në KiE

Begaj: Shpresëplotë për votën pro Kosovës në KiE

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, i cili po qëndron në Kosovë në orët e pasdites ka takuar Presidenten Vjosa Osmani. Pas takimit ka thënë se Shqipëria e ka për detyrë të jetë avokate e mirë e Kosovës për njohje të reja dhe anëtarësime në organizata ndërkombëtare.  “Shqipëria e ka për detyrë që të jetë avokate...

Prill 15, 2024
Anëtarësimi në Këshillin e Europës, Osmani: Kemi mbështetjen e Shqipërisë, të sigurohemi që Kosova të ketë përkrahjen e nevojshme

Anëtarësimi në Këshillin e Europës, Osmani: Kemi mbështetjen e Shqipërisë, të sigurohemi që Kosova të ketë përkrahjen e nevojshme

Presidentja Osmani e ka vënë theksin tek votimi që do të bëhet ditën e nesërme në Këshillin e Europës, në të cilin ka thënë se se Kosova e ka merituar të jetë pjesë e saj që në vitin 2010. Megjithatë, me mbështetjen e Shqipërisë, Osmani beson se do të ketë një rezultat pozitiv nesër për anëtarësimin e Kosovës në këtë këshill.

Prill 15, 2024
Osmani: Të krijojmë mjedis të sigurt për të mbështetur nevojat e grave

Osmani: Të krijojmë mjedis të sigurt për të mbështetur nevojat e grave

Dhuna seksuale në lidhje me konfliktin dhe siguria klimatike janë dy temat kryesore që po diskutohen në kuadër të edicionit të dytë i Forumit për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, nën organizimin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani. Në fjalimin e saj presidentja Vjosa Osmani i cilësoi të rëndësishëm angazhimin për të mos hequr dorë në...

Prill 15, 2024
Clinton thotë se Kosova ka arritur “përparim të rëndësishëm” drejt barazisë gjinore

Clinton thotë se Kosova ka arritur “përparim të rëndësishëm” drejt barazisë gjinore

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton, tha se Kosova ka shënuar “përparim të rëndësishëm” drejt arritjes së “barazisë gjinore në sektorin publik dhe në politikë”. Clinton iu adresua përmes një videoje Forumit për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, që po zhvillon edicionin e dytë në Prishtinë. Ndër sukseset e Kosovës në fushën e të drejtave të...

Prill 15, 2024