Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im
uefa euro 2024
0
ditë
0
orë
0
min
0
sek

Shkencë

38 gradë Celcius, temperaturat thyejnë rekorde në Spanjë

38 gradë Celcius, temperaturat thyejnë rekorde në Spanjë

Disa zona në rajonin e Galicisë në Spanjën veriore dhe Ishujt Kanarie u përballën me temperatura rekord për muajin prill të premten, teksa vala e të nxehtit afrikan bëri që temperaturat të ishin si të jetë verë. Në këto zona, temperatura ishte mbi 15 gradë më shumë sesa temperaturat normale të Prillit, tha në një...

Prill 13, 2024
Ngrohja e oqeaneve: Oktapodët mund të humbasin shikimin dhe të mos i mbijetojnë temperaturave

Ngrohja e oqeaneve: Oktapodët mund të humbasin shikimin dhe të mos i mbijetojnë temperaturave

Oktapodët mund të humbasin shikimin dhe të kenë vështirësi për të mbijetuar deri në fund të këtij shekulli nëse temperaturat e oqeanit vijojnë të ngrihen me këtë ritëm. Kërkimet e mëparshme kanë treguar se oktapodët përshtaten lehtësisht, por një studim i fundit ka zbuluar se stresi për shkak të nxehtësisë mund të dëmtojë shikimin dhe...

Prill 10, 2024
Marsi më i ngrohtë i regjistruar

Marsi më i ngrohtë i regjistruar

Bota ka regjistruar marsin më të ngrohtë, duke u bërë kështu muaji i dhjetë me radhë me temperatura rekord i regjistruar. Ndryshimet klimatike mund të lëvizin në një territor të paeksploruar nëse temperaturat nuk bien deri në fund të vitit kanë bërë të ditur ekspertët. Kjo ka nxitur shqetësime se bota mund të jetë duke...

Prill 9, 2024
Ndryshimet klimatike: Frika e lëvizjes në një territor të paeksploruar pas temperaturave rekord

Ndryshimet klimatike: Frika e lëvizjes në një territor të paeksploruar pas temperaturave rekord

“Nëse temperaturat nuk bien deri në fund të vitit, atëherë ndryshimet klimatike do të bëjnë që të lëvizim në një territor të paeksploruar”. Ka qenë kjo deklarata që ka bërë një shkencëtar në një prononcim për prestigjiozen “BBC News”. Ky paralajmërim ka ardhur pasi të dhënat e reja kanë treguar se muaji i kaluar ishte...

Prill 9, 2024
‘Zhduket’ Dielli, eklipsi i rrallë diellor

‘Zhduket’ Dielli, eklipsi i rrallë diellor

NASA përcjell pamjet e drejtpërdrejta të eklipsit të rrallë diellor, që filloi mbi Oqeanin Paqësor për të kaluar mbi Meksikë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kanada.  Një eklips diellor ndodh kur Hëna kalon mes Diellit dhe Tokës dhe për një kohë të shkurtër mbulon të gjithë sipërfaqen e Diellit. Momenti kur Dielli do të...

Prill 8, 2024
Studimi: Plakja e përshpejtuar rrit rrezikun e kancerit tek moshat e reja

Studimi: Plakja e përshpejtuar rrit rrezikun e kancerit tek moshat e reja

Një studim i fundit ka dalë në konkluzionet se rastet në rritje të kancerit tek të rinjtë lidhet dhe me plakjen e përshpejtuar. Plakja është rreziku kryesor për shumë lloje kanceri, që do të thotë se sa më shumë të rriteni, aq më shumë ka gjasa që të diagnostikoheni. Dhe gjithnjë e më shumë, ekspertët...

Prill 8, 2024
“Zonja e Unazave”, vullkani Etna ofron shfaqje të rrallë

“Zonja e Unazave”, vullkani Etna ofron shfaqje të rrallë

Mali Etna në Itali dhuroi pamje të rrallë gjatë fundjavës, pasi në qiell u shfaqën rrathë vullkanikë. Njihen si unazat e vorbullës vullkanike dhe janë rrathë gati perfektë të gazit që emetohet nga vullkani në kushte specifike. Shkencëtarët thonë se mali Etna emeton më shumë se çdo vullkan tjetër në botë. Është një fenomen relativisht...

Prill 7, 2024
Nesër do të ndodhë eklipsi i plotë diellor

Nesër do të ndodhë eklipsi i plotë diellor

Të hënën e 8 prillit një pjesë e madhe e Amerikës Veriore do të përjetojë një nga ngjarjet më emocionuese qiellore. Bëhet fjalë për eklipsin e plotë diellor, ku hëna do të mbulojë plotësisht diellin dhe në tokë për rreth 4 minuta do të mbizotërojë errësira. Sipas NASA-s, eklipsi do të fillojë mbi Oqeanin Paqësor...

Prill 7, 2024
NASA përgatitet për të mbjellë bimë në Hënë

NASA përgatitet për të mbjellë bimë në Hënë

Njerëzit e ardhshëm që do të shkelin në Hënë do të ndeshen me një kopsht të gjelbër. NASA po planifikon që të mbjellë tre lloje barishtesh të ndryshme në një serë hënore kur misioni i Artemis III të rikthejë njerëzit në Hënë. Lunar Effects on Agricultural Flora (LEAF) është një nga tre eksperimentet që janë...

Prill 1, 2024
Eklipsi i rrallë i 8 Prillit, rajoni i Niagarës shpall gjendjen e emergjencës

Eklipsi i rrallë i 8 Prillit, rajoni i Niagarës shpall gjendjen e emergjencës

Rajoni kanadez i Niagarës ka shpallur emergjencën shtetërore përpara eklipsit të rrallë diellor të 8 Prillit, që pritet të mbledhë turma masive njerëzish. Sipas Reuters, rajoni i Niagarës tha në një deklaratë se shpallja e emergjencës është vjen si masë e shtuar kujdesi. “Shpallja e emergjencës shtetërore forcon mundësitë që ka rajoni në dispozicion për...

Prill 1, 2024