Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im
uefa euro 2024
0
ditë
0
orë
0
min
0
sek

Kulturë

Bursa historike e Kopenhagës përfshihet nga flakët

Bursa historike e Kopenhagës përfshihet nga flakët

Ndërtesa e vjetër historike e bursës së Danimarkës në qendër të Kopenhagës është përfshirë nga zjarri. Ekipet e emergjencës kanë nxituar për të shuar flakët që fillimisht ka përfshinë majën e ndërtesës. Të gjithë brenda ndërtesës mundën të largoheshin, por shumë njerëz nxituan të shpëtonin disa nga pikturat historike të ndërtesës së shekullit të 17-të....

2 orë
Me konkurrentë nga e gjithë bota, Tirana Film Office përzgjidhet në listën e 5 më të mirëve

Me konkurrentë nga e gjithë bota, Tirana Film Office përzgjidhet në listën e 5 më të mirëve

Tirana Film Office është zyrtarisht pjesë e finalistëve të “Global Production Award”, në kategorinë Emerging Location Award (sponsorizuar nga Dallas Film Commission)! Me vende konkurrente nga e gjithë bota, ndër qindra zyra filmi nga çdo kontinent, Tirana Film Office arrin të përzgjidhet në listën e 5 më të mirëve, duke u bërë pretendente për çmimin...

3 orë
Sulmi me thikë ndaj Salman Rushdie, autori: Humbja e syrit më mërzit çdo ditë

Sulmi me thikë ndaj Salman Rushdie, autori: Humbja e syrit më mërzit çdo ditë

Autori i famshëm, Salman Rushdie ka treguar detaje rrëqethëse në një rrëfim për BBC News në lidhje me atë që kujton nga sulmi i dy viteve më parë, kur u godit me thikë në skenë. Fituesi i çmimit Booker tha se syri i tij mbeti i varur poshtë fytyrës si një vezë e zier butë...

Prill 15, 2024
23 artistë shkodranë interpretojnë në skenën e teatrit “Migjeni”

23 artistë shkodranë interpretojnë në skenën e teatrit “Migjeni”

23 artistë shkodranë interpetuan disa nga këngët më të bukura shqiptare dhe ato të huaja në skenën e teatrit “Migjeni”. Koncertit “Pranverë me Kangë” nuk i mungoi as humori dhe as interpretimet poetike të disa prej aktorëve të teatrit “Migjeni”. Për udhëheqësin artistik Ilir Zoga, ky spektakël është vazhdim i një tradite të bukur për...

Prill 13, 2024
Ekspozita “Dhoma e Pasme” e Buron Kacelit

Ekspozita “Dhoma e Pasme” e Buron Kacelit

Piktori Buron Kaceli hapi ekspozitën “Dhoma e Pasme” në Galerinë e Arteve Tiranë, një ekspozitë kujtesë, me një vështrim nga e shkuara, në kohën kur regjimi komunist vinte korniza të forta për artistët. Ekspozita e hapur më 12 prill zbulon një koleksion punësh të paekspozuara të piktorit tiranas. Bëhet fjalë për tablo që mbajnë deri në...

Prill 13, 2024
Veliaj pret dy artistët e njohur grekë: Uroj që dashuria që morët në Tiranë, të përkthehet në Greqi

Veliaj pret dy artistët e njohur grekë: Uroj që dashuria që morët në Tiranë, të përkthehet në Greqi

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj ka pritur në takim dy artistët e njohur grekë, Marinella dhe Antonis Remas, të cilët mbajtën mbrëmë në Pallatin e Kongresve koncertin “One Night Only”. Gjatë takimit, kryebashkiaku tha se pavarësisht debateve politike mes vendeve, janë njerëzit ata që i lidhin popujt, ndërsa theksoi se shpreson që dashuria që dy...

Prill 12, 2024
Fundjavë e mbushur me aktivitete artistike

Fundjavë e mbushur me aktivitete artistike

Për të gjithë ata që fundjavën do ta kalojnë në kryeqytet, jeta kulturore e Tiranës, sjell disa varacione shfaqjesh shumë të mira për t’i ndjekur. Në skenën e Teatrit Kombëtar, do të luhet produksioni më i fundit “Biznesmeni” që riktehu regjisorin e mirënjohur Gëzim Kame. Një dramë thellësisht aktuale shqiptare, e shkruar nga Viktor Zhusti...

Prill 12, 2024
Piktura të reja mahnitëse gjenden në qytetin e lashtë të Pompeit

Piktura të reja mahnitëse gjenden në qytetin e lashtë të Pompeit

Vepra mahnitëse të artit janë zbuluar në një gërmim të ri në qytetin romak, Pompei. Arkeologët thonë se afresket janë ndër më të bukurat që gjenden në rrënojat e vendit antik. Figura mitike greke si Helena e Trojës përshkruhet në muret e larta të zeza të një salle të madhe banketesh. Dyshemeja e mozaikut pothuajse...

Prill 11, 2024
Publikohet traileri i filmit “Fly me to the Moon”

Publikohet traileri i filmit “Fly me to the Moon”

Është publikuar traileri i parë i komedisë romantike “Fly Me to the Moon” me Scarlett Johansson dhe Channing Tatum. Filmi zhvillohet në vitet 1960 dhe fokusohet në përgatitjen e Misionit Apollo 11 në Hënë. Aktorja e famshme, e cila është gjithashtu producente e filmit, luan konsulenten kryesore të marketingut Kelly Jones, e cila është punësuar...

Prill 10, 2024
Nazmi Hoxha ekspozon 123 pikturat në COD

Nazmi Hoxha ekspozon 123 pikturat në COD

Nga Nju Jorku në Shqipëri, këto janë 123 krijimet e piktorit të spikatur Nazmi Hoxha që për herë të parë ekspozohen në Qendrën për Hapje dhe Dialog në Kryeministri. Peizazhet, kompozimet, portretet dhe nudot janë pjesë e ekspozitës së artistit që prej afro dy dekadash jeton në Amerikë. “Sot jam si ju, kam ardhur të...

Prill 9, 2024