Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im
uefa euro 2024
0
ditë
0
orë
0
min
0
sek

Kuriozitete

Zbulohen 50 specie të panjohura detare

Zbulohen 50 specie të panjohura detare

Zbulohen rreth 50 specie detare të panjohura deri më sot nga shkenca në ujërat e thella pranë ishullit të Pashkës. Një mision i ri që zgjati 40 ditë në vargmalet nënujorë ka dokumentuar ekzistencën e 160 specieve që nuk ishin parë kurrë në këto ujëra, 50 prej të cilave të panjohura plotësisht. Në thellësinë e...

4 orë
Gruaja nga Teksasi që ka ndjekur 20 eklipse diellore totale

Gruaja nga Teksasi që ka ndjekur 20 eklipse diellore totale

Në vitin 1991, Ferrer udhëtoi në Meksikë për të parë eklipsin e saj të parë total diellor. Që atëherë, ajo ka udhëtuar në të shtatë kontinentet dhe gjashtë oqeane për të parë 20 eklipse diellore totale dhe Ferrer nuk ka humbur asnjë që nga viti 1998. Ajo është një ndjekëse krenare e eklipsit. Eklipsi total...

Prill 14, 2024
10-vjeçarja braziliane me talentin e jashtëzakonshëm në pikturë

10-vjeçarja braziliane me talentin e jashtëzakonshëm në pikturë

Piktorja 10-vjeçare Sophia Helena nga Brazili po përgatitet për atë që ajo e përshkruan si përvojën ‘më surreale’ të jetës së saj, të ekspozojë  veprat e saj të artit në Paris. Sophia Helena, piktore: Në moshën nëntë vjeçare fillova të pikturoj profesionalisht në telajo. Fillova të merrja mësime në kanavacën time të parë, më pas...

Prill 13, 2024
Pse disa njerëz i kafshojnë vazhdimisht buzët?

Pse disa njerëz i kafshojnë vazhdimisht buzët?

Mund të mendojmë se është një zakon i padëmshëm, por realiteti është ndryshe. Shumë njerëz kafshojnë buzët gjatë gjithë ditës, disa më butësisht, disa më intensivisht dhe disa në atë masë sa shkaktojnë lëndime të dukshme. Çfarë fshihet pas këtij zakoni dhe si mund ta ndalojmë atë? Termi shkencor që përshkruan fenomenin është dermatofagia, një sjellje...

Prill 12, 2024
Prek 1 në 1 miliard njerëz, fëmija lind me sindromën e rrallë të “njeriut ujk”

Prek 1 në 1 miliard njerëz, fëmija lind me sindromën e rrallë të “njeriut ujk”

Njihuni me fëmijën që duket si një njeri-ujk për shkak të qimeve që i kanë mbuluar fytyrën dhe trupin  si pasojë e një anomalie që ndodh 1 në 1 miliard raste. Jaren Gamongan nga Apayo, Filipine lindi me kokën plot flokë, pjesë anësore tërësisht të zezë dhe shtëllunga qimesh që i mbulojnë fytyrën, qafën, shpinën...

Prill 11, 2024
Si u bënë gomari & elefanti simbole të demokratëve e republikanëve

Si u bënë gomari & elefanti simbole të demokratëve e republikanëve

Dy partitë kryesore në Shtetet e Bashkuara kanë dy kafshë të ndryshme si simbole të tyre. Gomari është simbol i Partisë Demokrate, ndërsa elefanti është simbol i Partisë Republikane. Këto dy kafshë janë pjesë e rëndësishme e fushatës së tyre elektorale. Por, pse pikërisht gomari dhe elefanti? Të dy partitë kanë nga një simbol kafshësh:...

Prill 10, 2024
Kontakti fizik ul depresionin

Kontakti fizik ul depresionin

Kontakti fizik redukton ankthin, depresionin dhe dhimbjen. Ndonjëherë mjafton ndërveprimi me një objekt për të ndjerë ndjesi pozitive fizike, ndërsa nëse prekja është nga një tjetër njeri, veçanërisht në kokë dhe fytyrë, sjell një mirëqënie edhe mendore të menjëhershme. Rezultatet e studimit janë publikuar në revistën shkenore Nature Human Behaviour, ku janë analizuar 212 punë...

Prill 10, 2024
Pse priremi të refuzojmë dikë që i shpreh ndjenjat shpejt?

Pse priremi të refuzojmë dikë që i shpreh ndjenjat shpejt?

Është shumë e bukur periudha e njohjes me dikë, ka emocione, “flutura në stomak” e ngacmime herë pas here. Por pas ca kohësh, djali në fjalë kërkon dalje më të shpeshta dhe dërgon mesazhe gjatë gjithë kohës dhe kërkon përgjigjie të shpejta. Fiks momenti kur thotë se “ti më pëlqen shumë”. Dhe, ndodh shpesh që...

Prill 9, 2024
“Mulliri në Limetz” del në ankand

“Mulliri në Limetz” del në ankand

Një prej pikturave më të famshme të francezit të famshmë Klod Mone do të dalë në ankand në muajin Maj. Është fjala për veprën e famshme “Mulliri në Limetz”, për të cilën shëtpia e ankandeve Kristi’s parashikon të shitet mbi 25 milionë Dollarë. E veçanta e asaj që konsiderohet si kryevepër e periudhës së impresionizmit...

Prill 6, 2024
Ndikimi në jetën e njeriut që shkakton kontakti me natyrën

Ndikimi në jetën e njeriut që shkakton kontakti me natyrën

Të jetosh në kontakt me natyrën ndikon sensin që kemi në lidhje me kohën. Kush jeton apo kalon shumë kohë në gjerlbërimin e natyrës, ndikohet nga mjedisi dhe ka perceptimin që koha kalon më ngadalë dhe më qetësisht, ndryshe nga jeta frenetike që ndjehet në qytet. Dhe natyrisht konteksti i një shëtitjeje në pyll është...

Prill 6, 2024