Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im
uefa euro 2024
0
ditë
0
orë
0
min
0
sek

Shëndet

Studimi: Qelizat e hundës mund t’i ndihmojnë fëmijët të luftojnë Covidin

Studimi: Qelizat e hundës mund t’i ndihmojnë fëmijët të luftojnë Covidin

Një studim i ri ka dalë në konkluzionin se fëmijët kanë më pak mundësi që të preken nga Covidi i rëndë pasi qelizat në hundën e tyre janë më të mira në luftimin e virusit. Testet laboratorike tregojnë se qelizat e një hunde të rritur përmbajnë 100 herë më shumë virus në ditët e para...

Prill 15, 2024
Problemet kardiake, peshk në vend të mishit të kuq

Problemet kardiake, peshk në vend të mishit të kuq

Zëvendësimi në ushqim i mishit të kuq me peshk të vogël, do të shpëtonte rreth 750 mijë jetë brenda vitit 2050, kryesisht të atyre që vuajnë nga sëmundjet kronike e kardiovaskulare. Tashmë është e njohur se konsumi i mishit të kuq dhe të përpunuar lidhet me rritje të rrezikut të prekjes nga sëmundjet jo të...

Prill 12, 2024
OBSH: Në rritje vdekjet nga hepatiti B dhe C

OBSH: Në rritje vdekjet nga hepatiti B dhe C

3500 vdekje regjistrohen çdo ditë në botë nga infeksionet e hepatitit viral. Alarmi jepet nga një raport i fundit i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ku nënvizohet se edhe Shqipëria është një nga vendet me prevalencë të lartë të hepatitit B dhe C  duke u shenjuar me ngjyrë të kuqe në hartë. Sëmundja e cila prek...

Prill 10, 2024
Nga gjobë në 8 vite burg kush u tregton duhan të miturve. Ashpërsohet Kodi Penal

Nga gjobë në 8 vite burg kush u tregton duhan të miturve. Ashpërsohet Kodi Penal

Ashpërsohen masat e Kodit Penal për personat që u ofrojnë apo tregtojnë produkte të duhanit, cigareve elektronike personave nën moshën 18 vjeç. Në propozimet e ndryshimeve për ligjin për mbrojtjen e shëndetit nga produktet e duhanit propozohet nga 100 mijë Lekë gjobë deri në 8 vite burg. “Kur si pasojë e kryerjes së veprës penale...

Prill 10, 2024
“Oatzempic” ka pushtuar TikTok-un, por a mund të humbësh vërtet peshë me të?

“Oatzempic” ka pushtuar TikTok-un, por a mund të humbësh vërtet peshë me të?

Më parë influencerët deklaronin se tërshëra ishte toksike dhe rriste numrin e personave obezë. Por tani janë po ata që po pijnë një përzierje tërshëre dhe limoni të gjelbër duke thënë se i ndihmon të humbasin thuajse 20 kg për dy muaj. Pija quhet “Oatzempic”, si një derivat i medikamentit Ozempic që njerëzit po e...

Prill 10, 2024
Trendi i ri në rritje, gratë ngrijnë vezët për t’u bërë nëna në moshë të vonë

Trendi i ri në rritje, gratë ngrijnë vezët për t’u bërë nëna në moshë të vonë

Rriten rastet e ngrirjes së ovociteve në rini për t’u bërë nëna në moshë të mëvonshme. Quhet social freezing, për ta dalluar nga ngrirja për motive apo probleme shëndetësore. Është një trend rritjeje në Evropë, SHBA dhe Australi, ku mesatarisht procedurat janë rritur me rreth 25-30 % në vit që nga 2016. Pavarësisht përqindjes, që...

Prill 10, 2024
Dermatologët ndryshojnë mendim për kremin e diellit: Nuk duhet përdorur çdo ditë

Dermatologët ndryshojnë mendim për kremin e diellit: Nuk duhet përdorur çdo ditë

Me afrimin e stinës së nxehtë dhe rritjen e temperaturave, rituali është i ditur: aplikimi i kremit të diellit dhe qëndrimi në hije për të parandaluar djegien, rrudhat apo edhe më keq, kancerin e lëkurës. Apo ka një ndryshim? Ekspertët i dinë përfitimet që sjell ekspozimi në diell si prodhimi i vitaminës D, përmirësimi i...

Prill 9, 2024
OBSH: Hepatiti vret 3.500 njerëz në ditë

OBSH: Hepatiti vret 3.500 njerëz në ditë

Më shumë se 3.500 njerëz vdesin çdo ditë nga viruset e hepatitit dhe numri global po rritet, paralajmëroi të martën Organizata Botërore e Shëndetësisë. Të dhënat e reja nga 187 vende treguan se numri i vdekjeve nga hepatiti viral u rrit në 1.3 milion në vitin 2022 nga 1.1 milion sa ishte në vitin 2019....

Prill 9, 2024
Studimi: Zëvendësimi i kripës ul rrezikun e vdekjes së hershme

Studimi: Zëvendësimi i kripës ul rrezikun e vdekjes së hershme

Një studim i ri ka dalë në konkluzionin që përdorimi me sasi sa më të pakët i kripës ul rrezikun e vdekjes së hershme. Studimi është botuar në revistën “Annals of Internal Medicine”. “Ne jemi të emocionuar që jemi në gjendje të ofrojmë prova se zëvendësimet e kripës janë efektive për përmirësimin e rezultateve kardiovaskulare...

Prill 9, 2024
Sëmundja e Parkinsonit lidhet me insulinën

Sëmundja e Parkinsonit lidhet me insulinën

Një ilaç kundër diabetit, frenon progresionin e Parkinson. Duke qenë se ky është i dyti medikament ndaj diabetit 2 që sjell benefit kundër sëmundjes së Parkinson, forcohet kështu hipoteza sipas së cilës kjo patologji mund të jetë e lidhur me insulinën dhe mënyra sesi qelizat reagojnë ndaj saj. Grupi i punës studimore të Spitalit Universitar...

Prill 9, 2024