Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im
uefa euro 2024
0
ditë
0
orë
0
min
0
sek

Politika

Presidenti Begaj vizitë në shtëpinë e akademikut Rexhep Qosja

Presidenti Begaj vizitë në shtëpinë e akademikut Rexhep Qosja

Gjatë qëndrimit në Prishtinë, Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, zhvilloi një vizitë në shtëpinë e akademikut Rexhep Qosja. Presidenti Begaj vlerësoi krijimtarinë e tij shkencore, letrare, artikujt kritikë me vlerë, si dhe veprimtarinë intelektuale. Qosja i shprehu Presidentit Begaj mbështetje në përpjekjet e përbashkëta për ruajtjen e identitetit kombëtar nëpërmjet respektimit të standardit të gjuhës...

in an hour
“TIMS”, Salianji: PS, barrikadë kundër hetimit parlamentar

“TIMS”, Salianji: PS, barrikadë kundër hetimit parlamentar

Kryetari i Komisionit Hetimor për trajtimin e të dhënave në sistemin TIMS, Ervin Salianji, ka deklaruar ditën e sotme se PS po barrikadon hetimin parlamentar për të mbrojtur një grup kriminal që është vendosur qëllimisht në polici për të ndërhyrë në sistem. Sipas Salianjit, nënkryetari Toni Gogu thotë që komisioni nuk duhet të bëjë kërkesa...

in 13 minutes
Presidenti Begaj viziton familjen e Ibrahim Rugovës: Kontribut të jashtëzakonshëm për kombin shqiptar

Presidenti Begaj viziton familjen e Ibrahim Rugovës: Kontribut të jashtëzakonshëm për kombin shqiptar

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, gjatë qëndrimit në Kosovë zhvilloi një vizitë në familjen e Presidentit të ndjerë të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, në Istog të Pejës. Ai u prit nga familjarët e Presidentit Rugova, bashkëshortja Fanë, e bija, Teuta, dhe nga i biri, Ukë Rugova, me të cilët zhvilloi një bisedë vëllazërore për familjet,...

5 min
PS refuzon mocionin me debat për Xibrakën: Është çështje e ezauruar nga gjykata

PS refuzon mocionin me debat për Xibrakën: Është çështje e ezauruar nga gjykata

Ashtu si interpelanca me Kryeministrin Rama për Xibrakën edhe kërkesa e demokratëve për mocion me debat në parlament lidhur me problematikën e prodhimit, shitjes dhe trafikimit të lëndëve narkotike në Shqipëri u refuzua nga mazhoranca. Pas mbledhjes që u shoqërua me debate mes palëve, socialistët e cilësuan të ezauruar më herët këtë çështje. “Nuk ka...

Prill 15, 2024
PS braktis mbledhjen e komisionit “TIMS”

PS braktis mbledhjen e komisionit “TIMS”

PS ka braktisur mbledhjen e Komisionit Hetimor për trajtimin e të dhënave të sistemit TIMS. Në mbledhjen që kishte për rend dite miratimin e kërkesave për informacion të propozuara nga ekspertë, palët politike debatuan për vendimmarrjet e këtij komisioni në mbledhjen e shkuar. PS kërkoi anullimin e vendimit të marrë në mbledhjen e së premtes...

Prill 15, 2024
Mocion me debat për drogën, rrëzohet kërkesa e PD/ Bardhi: Institucionet europiane akuzojnë se policia bashkëpunon me grupet kriminale

Mocion me debat për drogën, rrëzohet kërkesa e PD/ Bardhi: Institucionet europiane akuzojnë se policia bashkëpunon me grupet kriminale

Konferenca e Kryetarëve nuk ka miratuar kërkesën e Grupit Parlamentar të PD, për të zhvilluar në Parlament një mocion me debat rreth problematikës së prodhimit, shitjes dhe trafikimit të lëndëve narkotike në Shqipëri. Në përfundim të mbledhjes, kryetari i Grupit Parlamentar të PS, Bledi Çuçi sqaroi pse mazhoranca refuzoi të miratonte kërkesën e opozitës. Bledi...

Prill 15, 2024
Fredi Beleri zyrtarisht kandidat për eurodeputet i partisë së djathtë greke “Demokracia e Re”

Fredi Beleri zyrtarisht kandidat për eurodeputet i partisë së djathtë greke “Demokracia e Re”

Fredi Beleri është zyrtarisht kandidat për eurodeputet i partisë së djathtë greke “Demokracia e Re”. Lajmi është konfirmuar nga kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis gjatë aktivitetit për prezantimin e fletëvotimit të Demokracisë së Re për zgjedhjet e 9 Qershorit. I pranishëm në këtë aktivitet është edhe vëllai i kryebashkiakut të zgjedhur të Bashkisë Himarë, Leonardo Beleri. Gjithashtu,...

Prill 15, 2024
Presidenti Begaj: Shqipëria e ka për detyrë të jetë avokate e Kosovës

Presidenti Begaj: Shqipëria e ka për detyrë të jetë avokate e Kosovës

Në kuadër të vizitës zyrtare në Kosovë, Presidenti i vendit, Bajram Begaj dhe homologia e tij nga Kosova, Vjosa Osmani kanë mbajtur një deklaratë të përbashkët për mediat. Gjatë fjalës së tij, Presidenti Begaj është shprehur se Shqipëria e ka për detyrë të jetë një avokate mjaft e mirë e Kosovës për njohje dhe anëtarësime...

Prill 15, 2024
Gjiknuri: Koalicionet, çështje e ezauruar. Votimi me detyrim është model arkaik

Gjiknuri: Koalicionet, çështje e ezauruar. Votimi me detyrim është model arkaik

Socialistët dhe demokratët vijojnë dialogun për Reformën Zgjedhore përmes mekanizmit të ri të ngritur pranë Komisionit të Ligjeve. Takimet e këtyre tre javëve të para nuk kanë ende një rezultatet konkret. Në publik përfaqësuesi i opozitës ka artikuluar disa kërkesa që do të vendosin si propozime për t’u pranuar nga socialistët. Më kryesorja për ta...

Prill 15, 2024
Balla: Kush ngre dorë kundër punonjësit të policisë, ka ngritur dorë kundër shtetit

Balla: Kush ngre dorë kundër punonjësit të policisë, ka ngritur dorë kundër shtetit

Ata që ngrenë dorë kundër punonjësit të Policisë së Shtetit, do të përballen me reagimin e ashpër të shtetit dhe të drejtësisë. Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka dhënë një mesazh të fortë nga Mallakastra, ku mori pjesë në ceremoninë përkujtimore në 25-vjetorin e rënies në krye të detyrës të Hetem Dushkaj. “Mesazhi që dua...

Prill 15, 2024