Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im
uefa euro 2024
0
ditë
0
orë
0
min
0
sek

Rajoni

BE kushtëzon integrimin e Serbisë me normalizimin e raporteve me Kosovën

BE kushtëzon integrimin e Serbisë me normalizimin e raporteve me Kosovën

Ambasadorët e 27 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, të grupit të quajtur COREPER, ka arritur marrëveshje për ndryshimin e kornizës negociuese për anëtarësimin e Serbisë, ndryshime të cilat thonë se zbatimi i Marrëveshjes në rrugën drejt normalizimit të raporteve me Kosovën, bëhet pjesë përbërse e kapitullit 35 të kësaj kornize. Në dokumentin e miratuar nga...

in 21 minutes
Shembet një pallat në Greqi, 1 viktimë dhe 3 të plagosur

Shembet një pallat në Greqi, 1 viktimë dhe 3 të plagosur

1 person ka humbur jetën ndërsa 3 të tjerë janë plagosur si pasojë e shembjes së një pjesë të një pallati në qytetin e Pireut në Greqi. Sipas mediave fqinje, i ndjeri është një polic 31 vjeç, që ka mbetur i bllokuar në makinë nga mbeturinat që kanë rënë nga shembja. Një banore e zonës...

in 16 minutes
LSDM & VMRO refuzojnë kushtin e BDI për presidentin

LSDM & VMRO refuzojnë kushtin e BDI për presidentin

Partitë politike në Maqedoninë e Veriut tani që ndodhen në mesin e fushatës për raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, kanë aktualizuar çështjen e zgjedhjes së kreut të shtetit përmes Parlamentit, pas përfundimit të mandatit të presidentit të ri që do të zgjidhet në raundin e dytë më 8 maj. Debati është ndezur nga Bashkimi...

3 orë
Srebrenica do t’i riemërtojë rrugët duke injoruar genocidin

Srebrenica do t’i riemërtojë rrugët duke injoruar genocidin

Anëtarët serbë të Këshillit Komunal të Srebrenicës kanë votuar për riemërtimin e shumë rrugëve të qytetit, për t’i nderuar viktimat serbe të luftës, por duke e injoruar njëkohësisht masakrimin e 8.000 burrave dhe djemve boshnjakë më 1995. Me gjithë kërkesat ndërkombëtare për ta rishqyrtuar planin dhe pas bojkotit nga anëtarët boshnjakë të këshillit, propozimi për...

3 orë
Disa ministra të Mitsotakis kundër kandidimit të Belerit

Disa ministra të Mitsotakis kundër kandidimit të Belerit

Shpallja e Fredi Belerit si kandidat për eurodeputet nga kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis nuk ka gëzuar mbështetjen e një pjese të rëndësishme të drejtuesve të partisë ‘Demokracia e Re’. Sipas mediave greke kundër kandidaturës së Fredi Belerit janë shprehur ministri i Jashtëm i Greqisë, Jorgos Gerapetritis, zëvendësministrja e Jashtme, Aleksandra Papadhopulou si dhe Ministri i...

Prill 15, 2024
Beleri, kandidat i Mitsotakis për eurodeputet

Beleri, kandidat i Mitsotakis për eurodeputet

Fredi Beleri është shpallur kandidat zyrtar i partisë Demokracia e Re të Kryeministrit Kyriakos Mitsotakis për zgjedhjet për në Parlamentin Europian të 6 dhe 9 Qershorit. Pavarësisht dënimit që po vuan kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës për korrupsion në zgjedhjet e fundit lokale, kjo nuk e ka penguar Mitsotakisin qe ta përfshijë të 41-tin në...

Prill 15, 2024
Lajçak nuk do të jetë më i dërguari i BE-së për dialogun

Lajçak nuk do të jetë më i dërguari i BE-së për dialogun

Miroslav Lajçak nuk do të jetë më i dërguari i posaçëm i Bashkimit Europian për Dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Sekretari i Përgjithshëm i Shërbimit të Veprimit të Jashtëm të BE-së, Stefano Sanino, u ka dërguar vendeve anëtare listën me emrat e ambasadorëve dhe të dërguarve të posaçëm të Brukselit në rajonin e Ballkanit, ku...

Prill 15, 2024
Serbia, letër liderëve evropianë kundër Kosovës

Serbia, letër liderëve evropianë kundër Kosovës

Një ditë para se Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës të votojë për anëtarësimin e Kosovës, presidenti serb Vuçiç u ka dërguar letra 14 liderëve evropianë. Shqetësimi serb ka të bëjë edhe me rezolutën për Srebrenicën që diskutohet me 17 Prill në Kombet e Bashkuara. Rezoluta për Srebrenicën sipas Vuçiç do të hapë “kutinë e Pandorës”....

Prill 15, 2024
Vuçiç pas ndalimit të Sofronijeviçit: Do të arrestohen të gjithë ata që shkelin rendin kushtetues të Serbisë

Vuçiç pas ndalimit të Sofronijeviçit: Do të arrestohen të gjithë ata që shkelin rendin kushtetues të Serbisë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka paralajmëruar të dielën se çdokush që shkel rendin kushtetues të Republikës së Serbisë “do të arrestohet dhe ndiqet penalisht”. Ai i ka bërë këto deklarata teksa ka folur për arrestimin e Sreçko Sofronijeviçit prej Zveçanit, komunë në veri të Kosovës, e banuar me shumicë serbe. Policia e Kosovës ka...

Prill 15, 2024
Shkupi formon shtab krize për evakuimin e shtetasve nga Lindja e Mesme

Shkupi formon shtab krize për evakuimin e shtetasve nga Lindja e Mesme

Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë së Veriut ka formuar një shtab për kriza, i cili do të ketë kompetenca për evakuimin e qytetarëve maqedonas nga Lindja e Mesme, nëse ka nevojë. Ky vendim është marrë pas sulmit iranian ndaj Izraelit me dronë dhe raketa, në orët e para të 14 prillit. Izraeli ka...

Prill 15, 2024