Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im
uefa euro 2024
0
ditë
0
orë
0
min
0
sek

Analiza

Pafuqia e Marrëveshjes së Ohrit për anëtarësim në organizatat ndërkombëtare

Pafuqia e Marrëveshjes së Ohrit për anëtarësim në organizatat ndërkombëtare

Thuhet qartë në Nenin 4 të Marrëveshjes së Ohrit se Serbia “nuk do ta kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare”. Serbia, në anën tjetër, ka ngritur një grup punues për ta penguar anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës. Me urdhër të presidentit Aleksandar Vuçiç, grupi përfshin pjesëtarë të Qeverisë dhe të Parlamentit serb dhe...

Prill 15, 2024
Macron i kujtoi Vuçiçit Banjskën: A do ta zgjidhë Beogradi rastin e sulmit në Kosovë?

Macron i kujtoi Vuçiçit Banjskën: A do ta zgjidhë Beogradi rastin e sulmit në Kosovë?

Edhe pse kaloi më shumë se gjysmë viti pas sulmit në Banjskë të Kosovës, Serbia nuk ngriti ndonjë padi kundër Millan Radoiçiçit. Prokuroria e Lartë Publike në Beograd nuk iu përgjigj pyetjes së përsëritur të Radios Evropa e Lirë për rrjedhën e procedurës kundër ish-nënkryetarit të Listës Serbe, i cili mori përgjegjësinë për sulmin e...

Prill 10, 2024
Arizona, Gjykata e Lartë rikthen ligjin e shekullit të 19-të për të ndaluar abortin

Arizona, Gjykata e Lartë rikthen ligjin e shekullit të 19-të për të ndaluar abortin

Gjykata e Lartë e Arizonës të martën vendosi ndalimin e pothuajse të gjitha aborteve, duke kërkuar zbatimin e një ligji të vitit 1864, të gati një gjysmë shekulli para se Arizona të fitonte statusin e shtetit dhe shumë kohë para se gratë të fitonin të drejtën për të votuar. Gjykata më e lartë e Arizonës,...

Prill 10, 2024
E drejta për abort, çështje kyçe në garën presidentiale në SHBA

E drejta për abort, çështje kyçe në garën presidentiale në SHBA

Vendimi i Gjykatës së Lartë të Floridës së fundmi i hapi rrugën ashpërsimit të kufizimeve të së drejtës për abort. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës Scott Stearns, e drejta për abortin është një çështje e rëndësishme në zgjedhjet presidenciale të këtij viti. Në nëntor votuesit mund të zgjedhin nëse duan të zhbëjnë këto...

Prill 7, 2024
“Çrregullimi” i ri botëror, si u prishën marrëdhëniet ndërkombëtare nga lufta në Gaza

“Çrregullimi” i ri botëror, si u prishën marrëdhëniet ndërkombëtare nga lufta në Gaza

Vetëm pak ditë më parë qarkulloi një foto nga brenda Gazës ku shfaqej tymi që dilte pas shpërthimit të një bombe të furnizuar nga SHBA-ja dhe të dallueshme në sfond ishin disa parashuta të zeza që lëshonin nga qielli ndihmën e SHBA-së ekzaktësisht në të njëjtën lagje. Disa thanë se kjo foto mund të ishte...

Prill 6, 2024
Mediat ruse minimizojnë kërcënimin ndaj shqiptarëve të Kosovës para ndërhyrjes së NATO-s në vitin 1999

Mediat ruse minimizojnë kërcënimin ndaj shqiptarëve të Kosovës para ndërhyrjes së NATO-s në vitin 1999

24 marsi shënoi 25 vjetorin e fillimit të operacionit Forca e Aleatëve – fushatës ajrore të NATO-s kundër ish Republikës Federale të Jugosllavisë gjatë luftës në Kosovë. Bombardimet përfunduan më 10 qershor të vitit 1999, pasi Presidenti jugosllav Slobodan Millosheviç ra dakord të tërhiqte forcat e tij nga Kosova dhe të lejonte vendosjen e forcave...

Mars 29, 2024
Pse gjithnjë e më shumë jomyslimanë festojnë Ramazanin

Pse gjithnjë e më shumë jomyslimanë festojnë Ramazanin

Mund të duket e çuditshme për një besimtare myslimane që të flasë kështu, por Kholoud Khardoum e thotë qartë. “Jo çdo gjë gjatë Ramazanit ka të bëjë me fenë,” thotë shkrimtarja 53-vjeçare që jeton në Bagdad. “Ajo ka të bëjë edhe me atmosferën dhe traditën e të mbledhurit të njerëzve të gjithë bashkë.” Iraku është...

Mars 24, 2024
E ka injoruar Moska rrezikun e terrorit islamist?

E ka injoruar Moska rrezikun e terrorit islamist?

Moska është në zi dhe në shok pas sulmit terrorist. Megjithëse Ukraina e hedh poshtë përfshirjen, disa zyrtarë të lartë rusë akuzuan shpejt Ukrainën për sulmin në Crocus City Hall. Në Moskë vazhdon tronditja pas sulmit terrorist të premten në mbrëmje. Qytetarëve i është drejtuar një thirrje për të dhuruar gjak. Sipas të dhënave zyrtare humbën jetën...

Mars 24, 2024
Më shumë punë nuk do të thotë gjithmonë më shumë para

Më shumë punë nuk do të thotë gjithmonë më shumë para

Kur në Gjermani flitet për ndihmat sociale apo të ashtuquajturin Bürgergeld, shpesh shtrohet edhe pyetja nëse ia vlen të punosh apo jo? Deri tani kjo temë është trajtuar kryesisht nga populistët, të cilët akuzojnë qeverinë aktuale se e ka ngritur në një nivel tepër të lartë mbështetjen për të papunët. Por tani edhe ekonomistët kanë...

Mars 21, 2024
E ardhmja e opozitës ruse pas vdekjes së Alexei Navalnyt

E ardhmja e opozitës ruse pas vdekjes së Alexei Navalnyt

Në Rusi, po vazhdojnë votimet për zgjedhjet presidenciale, të cilat pritet të zgjasin sundimin e presidentit Vladimir Putin edhe për gjashtë vite. Zgjedhjet janë fiktive, pasi kundërshtarët politikë të Presidentit Putin, janë në burg, në mërgim dhe kundërshtari më i ashpër i tij, Alexei Navalny vdiq në burg. Pas vdekjes së tij shumë pikëpyetje u...

Mars 16, 2024