lajme, #edicioniinformativ, ora 23:15, data 18 Maj 2024 #TvKlan #KlanLajme

Spiker: Reis Çiço

U goditën 7 grupe, SPAK zbardh operacionin: 20 të arrestuar, mes tyre dhe policë. Sekuestrohen mbi 4,5 mln Euro pasuri

2400 Euro për një kartë/ Zbulohet laboratori i falsifikimit të dokumenteve, arrestohet IT i gjykatës

Policia arreston një specialist të IT të gjykatës së Korçës, i cili kishte kthyer një kancelari të tijën në një laborator të falsifikimit të dokumentave të një cilësie të lartë. Ato përdoreshin jo vetëm kalimin individual, per per transportin drejt Anglisë të lëndëve narkotike.

Nuk kaluan vetingun, por vijuan të paguhen. 614 milionë lekë për 137 gjyqtarë që nuk gjykuan

Rreth 614 milionë lekë harxhoi buxheti i shtetit për të paguar 137 gjyqtarë që nuk kaluan dot vetingun në shkallën e parë. Sipas ligjit ata marrin 75% të pagës deri në një vendim të formës së prerë.

Turistët pushtojnë sokakët e Gjirokastrës, interes për trashëgiminë kulturore shqiptare

Qidra qytetarë e turistë të huaj mbushën mbrëmjen e djeshme sokakët e gurtë të Gjirokastrës për të ndjekur aktivitetet e organizuara për transumancën, ritin e shtegtimit të bagëtive. Aktivitetet vijuan edhe të shtunën me festën e qilimit.

Martesat brenda të njëjtit seks në Kosovë, analistët: Kurti po e përdor këtë komunitet për vota 

Kryeministri Albin Kurti deklaroi për mediat britanike se është i gatshëm të miratoi ndryshimet në Kodin Civil që lejojnë martesat brenda të njëjtit seks. Por analistet në Kosovë thonë se ai po e përdor këtë komunitet për vota.

Ganzt, ultimatum Netanyahut: Zgjidhje për Gazën brenda 8 Qershorit, ose ikim nga qeveria

Në Izrael qeveria po pëson një krisje të fortë. Lideri i opozitës Beni Ganzt i ka kërkuar kryeministrit Netanjahu që të paraqesë një plan zgjidhjeje për Gazen brenda 8 Qershorit. Në të kundërt, ai paralajmëron largimin nga qeveria e luftës.

Nike “fiton” europianin e sponsorave teknik. 9 skuadra zgjedhin kompaninë amerikane

Najk është sponsori teknik më i përfaqësuar në kampionatin europian të futbollit që do të mbahet në Gjermani me 9 skuadra. Më pas vijnë markat e njohura gjermane Adidas dhe Puma.

/tvklan.al