Uragani ‘Beryl’ goditi brigjet e Karaibeve juglindore duke shkaktuar dëme të konsiderueshme duke u klasifikuar si uragan i kategorisë së pestë.

Stuhia me një forcë të jashtëzakonshme me erëra deri në 225 km/h potencialisht katastrofike goditi Barbados dhe Ishujt Windward duke përmbytur rrugë dhe duke rrëzuar linjat e energjisë elektrike dhe duke shkatërruar qindra shtëpi.

1 person humbi jetën ndërsa autoritetet kanë lëshuar alarmin në shumë shtete duke iu bërë thirrje njerëzve të evakuohen. Dyqanet janë mbyllur dhe njerëzit kanë siguruar karburant dhe ushqime. Grenada lëshoi ​​një gjendje të jashtëzakonshme dhe Shën Lucia urdhëroi që shkollat ​​dhe bizneset të mbeten të mbyllura.

‘Beryl’ është duke lëvizur në perëndim-veriperëndim dhe parashikohet të kalojë shumë nga ishujt më të populluar të Karaibeve qendrore deri të mërkurën ndërsa do i drejtohet edhe Gjirit të Meksikës.

Stuhia pritet të kalojë afër Xhamajkës, ndërsa qeveria lëshoi ​​një paralajmërim për vendin, ndërsa paralajmërimet për stuhi tropikale janë në fuqi edhe përgjatë brigjeve jugore të Republikës Domenikane dhe Haitit. Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike e SHBA (NOAA) ka paralajmëruar se Atlantiku Verior mund të ketë deri në shtatë uragane të mëdha këtë vit nga tre në një sezon.

Uragani i fundit i fuqishëm që goditi Karaiben juglindore ishte uragani Ivan 20 vjet më parë, i cili vrau dhjetëra njerëz në Grenada. Ekspertët thonë se një stuhi kaq e fuqishme që po formohet në fillim të sezonit të uraganeve në Atlantik, që zgjat nga fillimi i qershorit deri në fund të nëntorit, është jashtëzakonisht e rrallë dhe se ndryshimi i klimës ndoshta ka kontribuar në formimin e saj të shpejtë.

Klan News