Vijnë kurorat e ullinjve për maratonën


Vijnë kurorat e ullinjve për maratonën

15:20 05/10/2018

Në Tiranë mbërritën kurorat e ullinjve që autoritetet e Athinës i sollën për Maratonën e Tiranës. Një moment të cilin kryebashkiakiu Erion Veliaj e vlerësoi si një eksperiencë që bashkon popujt.

“Vijnë mijëra njerëz që do të konsumojnë vakte, do të qëndrojnë nëpër hotele; ajo që kemi mësuar nga Athina është se jo vetëm duhet ta dish historinë, por edhe ta marketosh atë”.

Maratona e Tiranës ku do të marrin pjesë më shumë se 5 mijë vrapues  nga 40 vende të botës sipas kryebashkiakut është ka një simbolikë domethënëse edhe për integrimin e vendit.

“Sot kemi një mundësi fantastike për të filluar një tjetër maratonë të integrimit në Bashkimin Europian dhe unë besoj fort që simbolika e garës sportive të na frymëzojë për ato që janë garat jetike për kombin tonë. Jetike për kombin tonë është fqinjësia e mirë, anëtarësimi në Bashkimin Europian”.

Të dielën, gjatë zhvillimit të Maratonës së Tiranës, do të devijohet qarkullimi i automjeteve në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, në Rrugën e Kavajës dhe atyre që të shpien në Parkun e Liqenit Artificial.

Tv Klan

Të ngjashme