Djalin e përplasi treni, nëna mes lotësh: Humba dritën e syve, jam vrarë në shpirtDjalin e përplasi treni, nëna mes lotësh: Humba dritën e syve, jam vrarë në shpirt

14:35 04/03/2020

Emisioni “Historia ime” në TV Klan solli sot dhimbjen që një nënë po përjeton për shkak të ndarjes nga jeta të djalit të saj. Në 5 Shtator të vitit 2018, familja merr vesh nga mediat në Greqi se djali i tyre kishte ndërruar jetë si pasojë e përplasjes nga treni.

Ka qenë një lajm që u ndryshoi jetën dhe po i përball çdo ditë me dhimbje dhe lot. Ende dhe sot Drita Reka nuk e pranon humbjen e djalit të saj dhe shprehet se ai ishte drita e syve të saj dhe sot ajo është e vrarë në shpirt.

Në studio, Drita tregoi se djali ishte i martuar dhe ka dy vajza. Vajza e madhe ishte 8 vjeç, ndërsa e vogla 1 vjeç kur ai u nda nga jeta. Sot nusja e saj bashkë me vajzat jetojnë ende në shtëpinë e bashkëshortit të ndjerë, së bashku me vjehrrin dhe vjehrrën.

Mirela Milori: Jeta juaj ndryshon në Shtator të vitit 2018, çfarë ndodhi?

Drita Reka: Për mua ishte, më iku drita e syve. Unë po shkoja të merrja librat e vajzës për në shkollë, fillonte goca klasën e tretë. Shokova të marr librat tek shkolla, kur atje i pashë ato mësueset, ato e kishin marrë vesh një ditë përpara, edhe njerëzit e mi, por mua nuk më treguan se nuk kisha ardhur akoma. Kur shkoja aty mësuesja e gocës m’u fsheh, nuk më doli, më doli një mësuese tjetër, më dha librat, edhe unë mora librat dhe po vija rrugës drejt, të gjithë më shihnin, por unë nuk dija gjë. Shkova tek motra, se e ka shtëpinë afër shkollës dhe aty s’dinin si të më çonin tek shtëpia. Tha motra do ikim, më solli makinën, isha me gocën e madhe. Aty e kuptova që më ka ndodhur ndonjë gjë, më shkoi mendja tek vajzat e vogla, kisha dhe çunin e vogël. Thashë do më ketë ndodhur ndonjë gjë tek fëmijët që kam aty, jo për djalin. Kur mora në telefon burrin dhe i thashë si janë fëmijët, janë mirë tha. Aty sikur ma tregoi Zoti, u Ervisi thashë, më ka vdekur djali, se tjetër njeri. Edhe kjo ishte. U hapën dyert aty tek shtëpia ime, po vinin njerëzit dhe e kuptova që kisha një hall të madh. Ai ka vdekur në 5 Shtator, 2 ditë ka ndenjur në Greqi, ditën e tretë ma kanë sjellë.

Mirela Milori: Çfarë ndodhi që ai ndërroi jetë? Më trego pak të lutem!

Drita Reka: Ne na thanë që e ka shtypur treni në Greqi. E dhanë mediat, e kishin marrë vesh, po unë s’kisha marrë vesh gjë, mediat greke që kanë qenë dy shqiptarë, njëri ka vdekur, tjetri është gjallë. Nuk e di ata që kanë shkuar atje, kanë mbledhur lekë gjithë njerëzit e mi dhe ma sollën djalin në datën 7. Për mua ishte një humbje e madhe, se të humbasësh dritën e syve, s’kam çfarë të them më. Jam një nënë e vrarë në shpirt, më është këputur krahu. Tani për mua ka marrë fund çdo gjë.

Mirela Milori: Si po vazhdon jeta juaj? Mesa di nusja nuk ka ikur?

Drita Reka: Jo nusen e kam aty!

Mirela Milori: Jeton me dy vajzat me ty?

Drita Reka: Po me dy vajzat, e re dhe ajo 30 vjeç. Edhe për atë më vjen keq, e kam si vajzat e mia, e kam shumë të mirë. Iu përkushtohet shumë fëmijëve, e ka mbyllur jetën me dy vajza 30 vjeç. Flori e kam nusen./tvklan.al


Të ngjashme