Shefi i NATO-s u ka bërë thirrje dy vendeve të nënshkruajnë një marrëveshje paqeje

Mosmarrëveshjeve mes Armenisë dhe Azerbajxhanit duket se po i vjen fundi. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg la të kuptohet për një mundësi për paqe të përhershme midis dy vendeve.

Stoltengerg  u kërkoi të dyja palëve të nënshkruajnë një marrëveshje paqeje pasi udhëheqësit e dy vendeve thanë se ishin më afër se kurrë arritjes së zgjidhjes së konfliktit. Thirrjen e bëri në një konferencë për shtyp në Jerevan së bashku me kryeministrin armen, Nikol Pashinyan.

“Armenia dhe Azerbajxhani kanë një mundësi për të arritur një paqe të qëndrueshme. Unë u bëj thirrje të dy vendeve të arrijnë një marrëveshje që hap rrugën për normalizimin e marrëdhënieve dhe një paqe të qëndrueshme për popullin tuaj.”

Ndër të tjera Stoltenberg vlerësoi Armeninë për partneritetin e saj të gjatë dhe kontributin në operacionet e NATO-s, duke përfshirë rritjen e numrit të trupave në misionin paqeruajtës të KFOR-it.

“Për gati 20 vjet, Armenia ka qenë një partner kyç në misionin paqeruajtës të NATO-s KFOR, duke ndihmuar për të siguruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjitha komunitetet në Kosovë.”

Ndërkohë, sa i përket konfliktit të vjetër mes dy shteteve vitin e kaluar, Azerbajxhani kreu një operacion të rrufeshëm ushtarak në Karabakh që detyroi të gjithë popullsinë armene të largua nga ky rajon për në Armeni. Armenia e përshkroi ofensivën si spastrim etnik. Azerbajxhani e mohoi këtë dhe tha se ata që ikën mund të kishin qëndruar dhe të ishin integruar në Azerbajxhan.

Megjiathët, në dhjetor dy vendet fqinje lëshuan një deklaratë të përbashkët duke thënë se donin të arrinin një marrëveshje paqeje. Që atëherë ata kanë mbajtur bisedime të shumta, duke përfshirë dy ditë negociata në Berlin në shkurt.

Klan News