Raportim Live
23:16, 2 Korrik 2024

Përmbledhja e ndeshjes Austri-Turqi

22:41, 2 Korrik 2024

Fiton Turqia, në çerekfinale me Holandën

Fiton Turqia, në çerekfinale me Holandën

95′ Përfundon ndeshja! Turqia kualifikohet dhe do të përballet në çerekfinale me Holandën.

94′ Gonuk bën mrekullinë nga goditja me kokë Braumgartner. Goditje këndi.

92′ Kaan Ayhan monumental në minutat e fundit. “Pastron” çdo top të austriakëve në zonë.

91′ Rast pas rasti austriakët tentojnë, por turqit mbrojnë me “dhëmbë dhe thonj”

90′ Përfundon koha e rregullt. Jepen 4 minuta shtesë

89‘ Kundërsulm i turqve, Yilmaz tenton vetë dhe e nxjerr topin jashtë. Mund të kishte pasuar pasi turqit ishin më të shumtë në numër në zonën austriake.

86‘ Goditje këndi për austriakët. Kërcen nga vendi Baumgartner, por topi del jashtë.

84′ Posch kroson bukur nga e djathta e sulmit austriak. I pasigurt në dalje Gonuk, por topi fatmirësisht për turqit del jashtë.

75’ Grillitsch tenton nga 25 metra. Drejt e në duart e Günok.

22:39, 2 Korrik 2024

Statistika interesante

Para ndeshjes së sotme, ishin shënuar vetëm 8 gola nga topat e ardhur nga goditja e këndit. Sot u shënuan tre gola nga goditja e këndit, duke e çuar numrin në 11.

Kjo do të thotë se 27.3 % e golave nga goditjet e këndit në Euro 2024, janë shënuar në 66 minutat e para të sfidës Austri-Turqi.

22:29, 2 Korrik 2024

78′ Largohen Guler dhe Yildiz. Në lojë Yokuslu dhe Akturkoglu.

75‘ Austria dominon lojën në pjesën e dytë. Vetëm një rast për turqit dhe shënuan me Demiral.

73′ Gregoritsch nga e majta për Arnautoviç, i cili mendon të godasë, por vonohet. Prass fiton goditje nga këndi për austriakët

72′ Lojtarët turq në gjysmëfushën e tyre. Austriakët në kërkim të barazimit.

69′ Tjetër rast për Austrinë. Gregoritsch shkon sërish për të shënuar, por Gunok është i pozicionuar mirë.

22:28, 2 Korrik 2024

Gregoritsch ngushton diferencën ndaj Turqisë

22:26, 2 Korrik 2024

Goli i dytë i Demiral ndaj Austrisë

22:17, 2 Korrik 2024

66′ GOOOOOL! Austriakët ngushtojnë rezultatin me Gregoritsch.

65′ Largohen Lienhart e Laimer, zëvendësoheh nga Wober e Grillitsch.

63‘ Goditje dënimi për turqit pas ndërhyrjes së gabuar ndaj Guler. Zbatojnë një skemë turqit, por topi përfundon në duart e portierit asutriak Pentz.

59′ GOOOOOL!!! Sërish Demiral. Kërcen mbi të gjithë dhe dyfishon rezultatin.

58′ Goditje këndi për turqit.

22:15, 2 Korrik 2024

22:14, 2 Korrik 2024

58′ Del Yuksek dhe hyn Ozcan për turqit.

56′ Arnautoviç merr një top dhe përsëri një rast i mirë. Godet jashtë kapiteni, por arbitri anësor ka ngritur flamurin dhe pozicion jashtë loje.

22:11, 2 Korrik 2024

Drejtësi në këtë ndeshje vendos Artur Soares Dias. Që prej vitit 2010 ai mban stemën e FIFA-s dhe UEFA-s si arbitër ndërkombëtar. Më 13 Maj të këtij viti ishte arbitri i finales së Conference League-s mes Olimpiakos dhe Fiorentinës.

20:59, 2 Korrik 2024

Euro 2024 | Austri-Turqi 1-2, turqit “fluturojnë” në çerekfinale pas një ndeshjeje spektakolare

Euro 2024 | Austri-Turqi 1-2, turqit “fluturojnë” në çerekfinale pas një ndeshjeje spektakolare

FORMACIONET

Austria: Pentz, Danso, Posch, Seiwald, Arnautovic, Sabitzer, Lienhart, Mwene, Schmid, Baumgartner, Laimer

Turqia: Gunok, Demiral, Kokçu, Guler, Bardakci, Muldur, Kadioglu, Yildiz, Yilmaz, Ayhan, Yuksek

REDAKSIA TVKLAN.AL