Nicolo Barella është një dyshim për ndeshjen hapëse të Italisë në Euro 2024 kundër Shqipërisë. Mesfushori i Interit i humbi të dyja miqësoret para turneut për një dëmtim muskulor dhe është në një garë për të provuar aftësinë e tij, pasi u stërvit i diferencuar. Nicolo Fagioli gjithashtu mungoi.

Luciano Spalletti ka eksperimentuar me sisteme të ndryshme pasi ka marrë drejtimin në Shtator, por ai ka të ngjarë të zgjedhë një treshe në mbrojtje në ndeshjen që për Italinë duhet fituat patjetër. Giovanni Di Lorenzo ka të ngjarë të startojë në krahun e djathtë, ndërsa Federico Dimarco mund të jetë i në krahun e majtë. Bryan Cristante mund të jetë së bashku me Jorginho në mesfushë.

Nga ana tjetër, trajneri i Shqipërisë Sylvinho bëri surprizën të vendoste të përjashtonte Sokol Cikalleshi nga skuadra e tij për Euro 2024, pavarësisht se sulmuesi ishte i rregullt në fushatën kualifikuese. Prandaj, Armando Broja i Chelsea do të udhëheqë sulmin, megjithëse ai shkon në këtë ndeshje me pak minuta të luajtura në Premier League.

Berisha dhe Strakosha i Brentfordit janë në garë për të startuar në portë. Ka shumë emra të njohur në skuadrën shqiptare për italianët, duke përfshirë Berat Djimsiti, i cili fitoi Europa League me Atalantën dhe Kristjan Asllani i Interit.

Tv Klan