Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im
uefa euro 2024
0
ditë
0
orë
0
min
0
sek

Klan Macedonia

Ahmeti: Bujar Osmani, kandidati i BDI-së për President të Maqedonisë së Veriut

Ahmeti: Bujar Osmani, kandidati i BDI-së për President të Maqedonisë së Veriut

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, deklaroi sot se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në zgjedhjet presidenciale. Me sloganin “Jo Rusisë, po Evropës”, Ahmeti i ftoi qytetarët që ta përkrahin Bujar Osmanin për President të RMV-së, në mënyrë që siç tha, të ndalohet ndikimi i Rusisë. Ahmeti tha se është koha...

Shkurt 22, 2024
Aksident tragjik në Maqedoninë e Veriut, 1 viktimë dhe 20 të plagosur

Aksident tragjik në Maqedoninë e Veriut, 1 viktimë dhe 20 të plagosur

Një person ka humbur jetën dhe 20 të tjerë janë lënduar nga një aksident rrugor në dalje të Manastirit në Maqedoninë e veriut. Në aksident janë përfshirë një automjet pasagjerësh dhe një furgon, i cili siç përcjell Klan Macedonia, ka transportuar punonjës të një fabrike në këtë rajon. Në vendngjarje ka humbur jetën shoferi i...

Janar 30, 2024
Shumica parlamentare: Zgjedhja e kryeministrit shqiptar, simbolikë me peshë

Shumica parlamentare: Zgjedhja e kryeministrit shqiptar, simbolikë me peshë

Milloshoski: BDI nuk ka numër të mjaftueshëm të deputetëve për të pasur kryeministrin Edhe përkundër faktit se ministra të VMRO – DPMNE-së, u zgjodhën në qeverinë teknike, kjo parti nuk votoi në seancën plenare. Antonio Milloshoski e arsyetoi vendimin e partisë, duke thënë se nuk është e ligjshme që pozitën e kryeministrit ta ketë një...

Janar 28, 2024
Ahmeti në Klan Macedonia: T’i heqim kufijtë mes Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë.

Ahmeti në Klan Macedonia: T’i heqim kufijtë mes Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë.

Duke folur për rrugëtimin e tij politik në Klan Maqedoni, kreu i BDI-së Ahmeti është shprehur se shqiptarët duhet të jenë në koordinim të vazhdueshëm me SHBA-në dhe BE-në. “Unë jam idhtar shumë i fortë i Shteteve të Bashkuara dhe Evropës. T’i heqim kufijtë siç i ka hequr Franca dhe Gjermania, të hiqen kufijtë mes...

Janar 28, 2024
Blendi Fevziu: Konstituimi i shqiptarëve si shtetformues në RMV filloi me luftën e UÇK-së dhe përfundoi sot!

Blendi Fevziu: Konstituimi i shqiptarëve si shtetformues në RMV filloi me luftën e UÇK-së dhe përfundoi sot!

Ëndrra e gjithë shqiptarëve, sipas Blendi Fevziut, deri në vitet 90 ka qenë bashkimi i trojeve shqiptare në një shtet. Por nga viti 90, sipas tij, ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova ka dalë me tezën për një Republikë të Kosovës, e cila ka qenë krejtësisht normale bazuar në rrethanat historike të kohës. “Kjo ëndërr në...

Janar 28, 2024
“Na kanë zgërlaq në tortura”, Ahmeti: Maqedonia, laborator për “anti-shqiptarizëm”

“Na kanë zgërlaq në tortura”, Ahmeti: Maqedonia, laborator për “anti-shqiptarizëm”

Maqedonia ka qenë laborator për të instaluar anti-shqiptarizëm, konstaton në Klan Macedonia, kreu i BDI-së, Ali Ahmeti. Ai kujton vuajtjet dhe përpjekjet e popullit shqiptar në ish-Jugosllavi për të mësuar në gjuhën amtare. “Në 81-shin na kanë marrë e na kanë ‘zgërlaq’ në tortura pse kemi kërkuar shkollim në gjuhën amtare shqipe në Shkup. Pasuan veprime...

Janar 28, 2024
A do ta vizitojë Talat Xhaferi si kryeministër Shqipërinë dhe Kosovën?

A do ta vizitojë Talat Xhaferi si kryeministër Shqipërinë dhe Kosovën?

Periudha gjatë të cilës Talat Xhaferi do të drejtojë qeverinë e Maqedonisë përkon edhe me mbajtjen e dy eventeve të rëndësishme ndërkombëtare, si Konferenca e Sigurisë në Mynih të Gjermanisë dhe takimi i kryeministrave në Bankën Botërore në Londër. Për këtë arsye edhe nuk mund të thuhet me siguri nëse do të realizohet ndonjë takim...

Janar 28, 2024
Xhaferi në Klan Macedonia: Nuk do doja t’i komentoja sjelljet e partive politike opozitare shqiptare

Xhaferi në Klan Macedonia: Nuk do doja t’i komentoja sjelljet e partive politike opozitare shqiptare

Talat Xhaferi, kryeministri i parë shqiptar në Maqedoni të Veriut, ka folur për komentet dhe deklaratat që mori sot nga opozita, si shqiptare dhe ajo maqedonase, në Kuvend. Në intervistën e tij të parë ekskluzive për Klan Macedonian ka theksuar se ai ka punuar çdo herë për të gjithë qytetarët në të mirë të të...

Janar 28, 2024
Fjalimi i parë i Talat Xhaferit si kryeministër: Mbetem përgjegjës para qytetarëve

Fjalimi i parë i Talat Xhaferit si kryeministër: Mbetem përgjegjës para qytetarëve

Talat Xhaferi ka mbajtur fjalimin e parë pas marrjes së mandatit për të shërbyer si kryeministër i një qeverie teknike në Maqedoninë e Veriut. Ai ka thënë se mbetet përgjegjës para qytetarëve dhe atyre që kanë vendosur për të ardhmen e vendit, raporton Klan Kosova. “Gjithsesi që në këtë paraqitje të parë nuk kam më...

Janar 28, 2024
Xhaferri propozon emrat e ministrave/ Votohet nesër qeveria e parë me kryeministër shqiptar

Xhaferri propozon emrat e ministrave/ Votohet nesër qeveria e parë me kryeministër shqiptar

Nje ditë përpara votimit në qeverisë teknike, kryeministri i mandatuar, Talat Xhaferi ka paraqitur në Kuvend emrat e ministrave dhe programin. Zëvendëskryeministri i parë do t’i takojë LSDM-së, Bojan Mariçiç, qe mbulon edhe Çështjet Evropiane. Shqiptarët në qeverinë teknike nuk do të kenë vetëm kryeministrin, por edhe tetë ministra e zëvendësministra. Bujar Osmani do të...

Janar 27, 2024