Tetë nga orët luksoze dhe të personalizuara të legjendës së Formula 1, Michael Schumacher do të dalin në ankand. CNN shkruan se ato mund të shiten më shumë se 4.8 milionë Dollarë në total. Orët e rralla do të ekspozohen në Nju Jork nga 3 deri më 5 Maj, përpara ankandit që do të mbahet në Gjenevë të Zvicrës më 13 Maj, sipas shtëpisë së ankandeve Christie’s.

“Ne jemi jashtëzakonisht të lumtur që i kemi këto orë dhe që kemi qenë në gjendje të bashkëpunojmë me familjen”, tha të enjten për CNN, shefi i orëve të Christie’s, Remi Guillemin.

Koleksioni do të jetë pjesë e ankandit tradicional të orëve të rralla të Christie’s, i përbërë nga pjesë të cilësisë së mirë dhe moderne të orarit të kalibrit të lartë nga marka të tilla si Audemars Piguet, FP Journe dhe Rolex.

Pjesët më të spikatura përfshijnë platinin e Schumacher FP Journe Vagabondage 1, i cili mban pothuajse gjysmën e vlerës të të gjithë koleksionit, me një çmim të pritshëm shitjeje deri në 2.2 milionë Dollarë.

Ndërkohë, një orë çelik inox Rolex Paul Neëman Daytona pritet të shitet deri në 440,000 Dollarë dhe ora e Schumacher’s Audemars Piguet Royal Oak pritet të shitet deri në 280,000 Dollarë.

“Këto orë janë për njerëzit të cilët kanë ndjekur Michael Schumacher kur ai ishte në gara. Është thjesht një pjesë e vërtetë e kujtimeve dhe historisë”, shtoi Guillemin.

Schumacher pësoi një dëmtim të trurit pasi pësoi një traumë të rëndë në kokë gjatë një aksidenti me ski në vitin 2013. Që atëherë ai nuk është shfaqur në publik, por gruaja e tij Corinna tha në një dokumentar të Netflix të vitit 2021: Ne jetojmë së bashku në shtëpi. Ne bëjmë terapi. Ne bëjmë gjithçka që mundemi për ta bërë Michael më të mirë dhe për t’u siguruar që ai të jetë rehat.

/tvklan.al