5 ngjarjet që priten të ndodhin gjatë kësaj jave

5 ngjarjet që priten të ndodhin gjatë kësaj jave

10:43 10/09/2018

Është e hënë, është një javë e re dhe ndërsa nuk mund të pretendojmë të dimë gjithçka që do të ndodhë gjatë shtatë ditëve të ardhshme, kemi një farë ideje për atë që po vjen.

Më poshtë do të informoheni shkurtimisht për ngjarjet më të rëndësishme dhe më interesante që pritet të ndodhin në botë.

1. 10 vjet nga falimentimi i

Lehman Brothers

E shtuna shënon 10 vjet që nga rënia e

Lehman Brothers

, e cila ishte banka e katërt më e madhe e investimeve në SHBA.

Pse është kjo e rëndësishme?

Kur

Lehman Brothers

po falimentonte, luajti një rol kyç në nxitjen e një krize financiare globale dhe bankat në Britani të mëdha dhe SHBA kaluan një krizë të vogël.

Efektet e krizës ndjehen ende sot dhe gjatë ditëve të ardhshme BBC do të të sjellë histori për mënyrën se si kriza financiare ndryshoi botën dhe se si janë prekur njerëzit.

2. Shfaqja e fuqisë së Rusisë

Për katër ditë duke filluar nga e marta, Rusia do të mbajë stërvitjen më të madhe ushtarake në pothuajse 40 vjet, me 300,000 njerëz që marrin pjesë.

Pse është kjo e rëndësishme?

Stërvitjet e mëdha do të zhvillohen në Rusinë qendrore dhe lindore dhe do të mbështeten nga njësitë nga Kina dhe Mongolia.

Ata po ndodhin në kontekstin e rritjes së tensionit mes Rusisë dhe NATO-s, e cila ka zhvendosur 4,000 trupa në Evropën Lindore në përgjigje të agresionit rus në Ukrainë.

Kremlini thotë se manovrat janë të nevojshme për shkak të qëndrimeve "agresive dhe jo miqësore" ndaj Rusisë. Ato janë të ngjashme me një stërvitje në vitin 1981, që përfshinte një sulm të rremë në NATO.

3. Hungaria në qendër të kritikave

Qeveria e krahut të djathtë të Hungarisë po përballet me një shqyrtim serioz në një nivel evropian. Të mërkurën, Parlamenti Evropian do të diskutojë nëse Hungaria po rrezikon fuqinë e ligjit dhe duhet të përballet me masa disiplinore.

Pse është kjo e rëndësishme?

Votimi do të vërë partitë euroskeptike që mbështesin kryeministrin e Hungarisë, i cili është kundër imigracionit, Viktor Orban kundër atyre që shohin një kërcënim populist dhe nacionalist ndaj vlerave demokratike të BE.

Debati erdhi pas një raporti të një anëtari holandez të Parlamentit Europian, në listën e shqetësimeve rreth qeverisë populiste të Orban, duke përfshirë kërcënimet ndaj pavarësisë gjyqësore, lirisë së shprehjes, të drejtave të pakicave dhe trajtimit të emigrantëve.

Orban ka akuzuar vendet e tjera evropiane që përpiqen të detyrojnë Hungarinë të ndryshojë qëndrimin e saj mbi migracionin.

Procedime të tilla kanë ndodhur vetëm një herë më parë dhe Hungaria mund të humbë të drejtën e votës në nivel evropian.

4. Gëzuar vitin e ri

Dita e parë e Vitit të Ri Islamik do të bjerë për shumicën e muslimanëve të martën (pasi është një kalendar hënor, fillimi i tij varet nga hëna e re).

Pse është kjo e rëndësishme?

Data shënon fillimin e muajit të dytë më të shenjtë në kalendarin e pothuajse dy miliardë myslimanëve të botës, pas Ramazanit. Në shumë vende, kjo është një ditë feste kombëtare.

Ajo përkujton datën në vitin 622 AD, kur Profeti Muhamed filloi udhëtimin e tij nga Meka në Medinë për të krijuar shtetin e parë islamik.

Ndër vendet e para për të festuar do të jetë Indonezia, vendi më i madh musliman në botë, ku do të fillojë edhe Viti i Ri Javanez.

5. Sezoni i Apple

iPhone të rinj do të zbulohen të mërkurën.

Pse është kjo e rëndësishme?

Le të jemi të sinqertë, nuk është me të vërtetë aq e rëndësishme në skemën e madhe të gjërave. Por ngjarja do të ndiqet me interes nga ata që duan të kenë telefonin më të ri dhe të kohës në xhepin e tyre.

Thashethemet sugjerojnë se ne mund të shohim një lloj tjetër më të madh të iPhone, i quajtur XS Max.

Burimi: BBC

Përshtati: tvklan.al Grupi
LAJMET

Të ngjashme


Grupi