50% e pacientëve me gurë në veshka mund të përfundojnë në dështim të tyre50% e pacientëve me gurë në veshka mund të përfundojnë në dështim të tyre

12:13 11/03/2021

Veshkat ndihmojnë në largimin e mbetjeve dhe lëngjeve nga gjaku në formën e urinës. Por ka shumë probleme që mund të ndërpresin këtë proces dhe një prej tyre janë gurët në veshka, të cilat janë masa të forta si kristale. Gurët në veshka kanë tendencë të formohen dhe të zhvillohen në fshikëz dhe uretër. Gurët në veshka janë një problem i zakonshëm që ndodhin tek shumë njerëz, por kjo mund të çojë në sëmundje kronike dhe përfundimisht në dështim të tyre, nëse nuk trajtohet në kohë. Prandaj, është thelbësore konsumimi i lëngjeve, të ndiqni një dietë të ekuilibruar mirë, të merrni kalcium në sasitë e rekomanduara dhe të bëni një kontroll të rregullt për të shmangur problemet e veshkave që mund të ndodhin në të ardhmen.

“50% e njerëzve me gurë në veshka mund të hasin dështimin e tyre në të ardhmen nëse gurët nuk zhduken në kohën e duhur. Për më tepër, 12% e popullsisë së përgjithshme është e prirur për gurë në veshka dhe kjo është një çështje shqetësuese”, tha Dr Tarun Jain, Urolog, Apollo Spectra Mumbai.

Shkaqet dhe simptomat e gurëve në veshka

Mos pirja e mjaftueshme e ujit, të qenit i shëndoshë, të kesh një histori familjare të gurëve në veshka, ilaçe të caktuara, gjendje të caktuara të zorrëve si sëmundja e Chron, sëmundja policistike e veshkave dhe nivele të larta të acidit urik dhe kalciumit mund të rezultojë në formimin e gurëve në veshka.

Nëse keni gurë në veshka, mund të përjetoni simptoma të tilla si urinim i dhimbshëm, urinë me gjak, të përziera, të vjella dhe urinim i shpeshtë. Pasja e gurëve në veshka mund të rrisë shanset tuaj për të vuajtur nga sëmundje kronike të veshkave. Veshka juaj mund të ndalojë së funksionuar, gjë që mund të çojë në sëmundje renale në fazën përfundimtare (ESRD) e njohur gjithashtu si dështim i veshkave.

Parandalimi dhe trajtimi i gurëve në veshka

Për të parandaluar gurët në veshka, Dr Jain sugjeroi që duhet të pini lëngje të mjaftueshme (të zgjidhni pije me pak kalori), të bëni stërvitje çdo ditë, të kufizoni sasinë e kripës në dietë dhe të hiqni dorë nga ushqimi i përpunuar dhe i padobishëm. Hani fruta të freskëta, perime, drithëra dhe monitoroni marrjen e kalciumit pasi niveli i tepërt është tepër i dëmshëm. Njerëzit me gurë në veshka duhet të bëjnë vizita të rregullta për të shmangur dështimin e veshkave.

Problemet me veshkat ndodhin zakonisht tek pacientët diabetikë

Problemet me veshkat shoqërohen me diabet dhe shihen zakonisht te pacientët me diabet. Pothuajse 30 përqind e pacientëve me diabet zhvillojnë probleme me veshkat. Zakonisht, pacientët zhvillojnë probleme me veshkat 5-10 vjet pas diagnozës së diabetit. Monitorimi i raportit të mikroalbuminës dhe mikroalbuminës së kreatininës pas çdo 6 muajsh ndihmon për të diagnostikuar ndryshimet e hershme për të parandaluar dështimin e veshkave.

Shumica e njerëzve që jetojnë me probleme të veshkave nuk janë në dijeni të tyre. Gjaku në urinë, gurët në veshka, dëmtimi akut i veshkave (AKI), dhimbja e veshkave dhe infeksioni dhe proteina në urinë janë disa nga shenjat e mundshme të sëmundjes së veshkave. Simptoma të tjera mund të përfshijnë lodhje, kruarje të lëkurës, ulje të prodhimit të urinës, dhimbje barku, infeksione të traktit urinar (UTI), oreks të dobët dhe ënjtje të kyçit të këmbës dhe këmbëve.

Kini kujdes nga këto simptoma në mënyrë që problemet të trajtohen herët! /tvklan.alTë ngjashme