BE i vendos sanksione Turqisë

A view of the drilling ship 'Yavuz' scheduled to be dispatched to the Mediterranean, at the port of Dilovasi, outside Istanbul, Thursday, June 20, 2019. Turkish officials say the drillship Yavuz will be dispatched to an area off Cyprus to drill for gas. Another drillship, the Fatih, is now drilling off Cyprus' west coast at a distance of approximately 40 miles in waters where the east Mediterranean island nation has exclusive economic rights. The Cyprus government says Turkey's actions contravene international law and violate Cypriot sovereign rights. (AP Photo/Lefteris Pitarakis)

BE i vendos sanksione Turqisë

15:03 16/07/2019

Ul me 145 mln Euro financimet

Bashkimi Europian godet me sanksione financiare Turqinë, në kundërpërgjigje të shpimeve për gaz dhe naftë, të kryera në brigjet e Qipros. Këshillimi i Ministrave të Jashtëm të BE-së vendosi të ulë me 145 milionë Euro ndihmat e para-anëtarësimit për Ankaranë, duke filluar nga viti 2020. Brukseli urdhëroi gjithashtu pezullimin e një projekti të rëndësishëm në aviacion, si edhe bllokoi takimet e larta dypalëshe mes vendeve.

Ministrat e Jashtëm të Bllokut ftuan gjithashtu Bankën Qendrore Europiane të rishikojë aktivitetin e kreditimit, për të frenuar investimet. Vetëm vitin e kaluar ky aktivitet i kreditimit nga BE në Turqi, arriti në mbi 358 milionë Euro.

Nëse ju ndërmerni vendime të tilla kundër Turqisë, ne do të rrisim aktivitetet në Mesdheun Lindor. Vendimi i BE-së nuk duhet të meret seriozisht, pasi nuk mund ta cënojë ekomonominë turke”, tha Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Çavusoglu.

Bashkimi Europian i bëri thirrje Ankarasë të tërhiqet nga shpimet në ujërat e Qipros. Por Turqia pretendon se aktiviteti për nxjerrjen gazit është i ligjshëm, pasi po kryhet në ujërat e Republikës Turke të Qipros së Veriut, një republikë e vetëdeklaruar, e njohur vetëm nga Turqia.

Në të njejtën linjë me BE dhe Shtetet e Bashkuara pritet të vendosin sanksione ndaj Ankarasë, pas blerjes nga qeveria e presidentit Erdogan të sistemeve raketore ruse S-400.

Tv Klan


Grupi
LAJMET
Të ngjashme
Grupi