Dehidratimi i lëkurës, këshillat që duhet të ndiqni

Dehidratimi i lëkurës, këshillat që duhet të ndiqni

12:06 30/03/2018

Me sezonin e verës vjen edhe irritimi i lëkurës, dehidratimi, gjë që na bën të mos e ekspozojmë trupin lirshëm.

Prodhimi i këtyre faktorëve përcakton balancën e lëkurës dhe duke qenë se përbërësi kyç për këtë faktor hidratues është uji, çdo humbje në vëllimin e ujit në trup sjell dehidratim.

Dehidratimi është i ngjashëm me tharjen e lëkurës dhe përfshin një ndjesi të përafërt, kruarje të lëkurës, skuqje. Thjesht konsumimi i ujit nuk mund të jetë përgjigje ndaj shumë faktorëve të brendshëm dhe të jashtëm që prekin dehidratimin e lëkurës.

Këtu janë disa mënyra dhe këshilla që duhet të ndiqni në mënyrë që të mbani një lëkurë të hidratuar:

-Doza ditore: Merrni omega 3 nga ushqimet, lycopene, vitaminë C dhe antioksidantë për të ringjallur lëkurën nga dëmtimet e lëkurës nga dielli.

-Dietë e ekuilibruar: Përfshini fruta dhe perime të freskëta që çojnë në rritjen e nivelit të hidratimit. Hani ushqime si kastravec, shalqi, sallatë jeshile, mollë, speca të kuq, ananas, selino, manaferra dhe karrota.

– Shmangni marrjen e tepërt të natriumit: Ushqimi me përqindje të lartë natriumi natyrisht do të tërheqë ujin nga trupi, duke kontribuar në dehidratim./tvklan.al 

Të ngjashme

Grupi

Kallezo