Asteroid

 • Asteroidi gjigand i drejtohet Tokës

  Një asteroid gjigand i është drejtuar Tokës, thotë NASA. Meteori i quajtur “2013 MD8” do të kalojë fare pranë planetit tonë pasditen e së martës me një shpejtësi afërsisht 49 mijë km/h. Sipas NASA, asteroidi do të kalojë 3 milionë milje larg Tokës, megjithatë shkencëtarët po e ndjekin rregullisht...
 • Asteroid pranë Diellit

  Vrojtohet për herë të parë një asteroid që orbiton shumë pranë Diellit. Ka një orbitë ndryshe nga të tjerët dhe është trupi qiellor që i është afruar më shumë yllit tonë i zbuluar ndonjëherë. Madje trajektorja e tij është shumë më afër në krahasim me atë të Afërditës, që...
 • Apophis mund të sjellë shkatërrim

  Shkencëtarët rusë paralajmërojnë se asteroidi i njohur me emrin Apophis mund të ketë me qindra mundësi për të goditur Tokën përgjatë shekullit të ardhshëm. I pagëzuar me emrin e zotit të së keqes, errësirës dhe shkatërrimit të Egjiptit të Lashtë, Apophis 99942 pritet që të vijë në një distancë...
 • Asteroidi i rrezikshëm kalon pranë Tokës

  Një asteroid potencialisht i rrezikshëm sapo ka kaluar pranë Tokës. I shoqëruar edhe me satelitin e tij, ky është i pari me përmasa relativisht të mëdha, që i afrohet planetit tonë në këtë fillim viti. Ka një diametër mbi 400 metra dhe u afrua deri në një distancë prej...
 • Japonia pretendon ka prekur sipërfaqen e një asteroidi

  Agjencia Japoneze e Hapësirës (JAXA) beson se ka zbritur me sukses dy eksplorues robotikë në sipërfaqen e një asteroidi. “Nuk kemi ndonjë konfirmim por kemi shumë shumë shpresë se kjo ka ndodhur”, tha menaxheri i projektit, Yuichi Tsuda. Të premten, anija kozmike Hayabusa-2 dërgoi dy mjete në shkëmbin e...
 • Një asteroid po i afrohet Tokës

  Një asteroid po i afrohet Tokës dhe të dielën më 9 Shtator do të jetë në distancën minimale. Sipas astrofizikantëve, asteroidi do të gjendet në brendësi të distancës që ndan Tokën nga Hëna, ndërkohë që sigurojnë se nuk ekziston asnjë rrezik. Shkencëtarët e kanë pagëzuar me emrin 2018 RC,...
 • Një asteroid gjigand i afrohet Tokës

  Një asteroid sa dyfishi i madhësisë së një aeroplani Boeing 747 do t’i afrohet Tokës javën e ardhshme. Asteroidi i emërtuar 2016 NF23 pritet që të kalojë më 29 Gusht pranë planetit tonë në një distancë rreth 3 milionë kilometra, ose rreth 13 herë sa distanca mes Tokës dhe...
 • Asteroidi që do të kalojë sot shumë pranë Tokës

  Një asteroid me përmasat e “Statujës së Lirisë” do të kalojë sot pranë Tokës në një distancë 120 mijë kilometra, që është pothuajse sa gjysma e distancës deri në hënë. Ky do të jetë objekti më i afërt që i kalon planetit tonë për 300 vitet e ardhshme. Shkencëtarët...
 • Zbulohet asteroidi/ Më i madhi në 15 vitet e fundit

  Zbulohet një asteroid, më i madhi që ka kaluar pranë nesh në 15 vitet e fundit. Quhet 2018 GE3, me një diametër prej rreth 80 m dhe sapo na ka përshëndetur duke udhëtuar pranë orbitës hënore, vetëm 192 mijë km larg planetit tonë. Asteoridi u dallua më 14 prill...
 • Asteroidi i pazakontë në sistemin tonë diellor

  Një asteroid misterioz ka hyrë në sistemin tonë diellor. Objekti është pagëzuar me emrin “Oumuamua” dhe studiuesit e fenomeneve hapësinore e kanë vënë nën mbikëqyrje prej disa javësh. Trupi qiellor ka një gjatësi 400 metra e gjerësi 40 metra. Shkencëtarët e agjencisë hapësinore amerikane NASA, e kanë krahasuar me...
 • Zbulohet një objekt misterioz në hapësirë

  Astronomët kanë zbuluar një objekt në sistemin tonë diellor, i cili mendohet se ka ardhur nga një sistem tjetër diellor. Vizitori më i ri i hapësirës ka formën e një cigareje gjigante në ngjyrë të kuqerremtë. Ai është rreth 400 metra i gjerë ndërsa mendohet se mund të jetë...
 • Zbulohet një objekt nga një tjetër sistem diellor

  Astronomët kanë dalluar një objekt, që sipas tyre, mund të ketë ardhur nga një sistem diellor ndryshe nga i yni. Objekti ndëryjor mund të jetë asteroid ose kometë, ka ngjallur entuziazëm tek ekspertët, të cilët po mundohen të mbledhin informacion mbi objektin misterioz përpara se të zhduket. Sipas vëzhgimeve, objekti...
 • “Vizita” e ardhshme e asteroidit që kaloi shumë pranë Tokës këtë javë, do të jetë fatale

  Dje një asteroid që llogaritet të jetë deri në 100 metra i gjerë, kaloi fare pranë Tokës, duke u afruar në një distancë prej  43,000 km mbi sipërfaqe. Shkëmbi hapësinor me një madhësi sa një shtëpi, i quajtur asteroidi “2012 TC4”, është rreth 10-30 metra dhe fluturoi në vetëm...
 • Një asteroid po i afrohet shumë pranë Tokës

  Një asteroid do të kalojë fare pranë Tokës në muajin tetor, thonë shkencëtarët. Sipas tyre, asteroidi me madhësi 15-30 metra do t’i afrohet planetit tonë më 14 tetor, në një distancë 44.000 kilometra, pothuajse 1/8 e distancës Tokë-Hënë. Sipas NASA, asteroidi lëviz me një shpejtësi 14 km në sekondë...
 • Një asteroid i madh kalon afër Tokës

  Një asteroid i madh pritet të kalojë afër Tokës sot, në një distancë prej 1.8 milionë kilometrash. Lajmi bëhet i ditur nga shkencëtarët e agjencisë amerikane të gjithësisë, NASA, të cilët thonë se asteroidi nuk do të shkaktojë ndikime në planetin tonë. “REL” thotë se asteroidi, megjthqë dy herë...
 • Një asteroid do rrezikojë Tokën më 16 Shkurt

  Vitin e kaluar NASA zbuloi një objekt, asteroid ose një kometë, i cili ishte drejtuar nga planeti ynë. Një shkencëtar ka thënë se asteroidi do përplaset me Tokën në datën 16 Shkurt dhe do shkaktojë një mega-tsunami. Objekti i çuditshëm, i quajtur 2016 WF9, u zbulua vitin që shkoi...
 • NASA: 2 gurë gjigantë hapësinorë janë nisur drejt Tokës

  Këtë javë një kometë që mbërriti në skajet e sistemit tonë diellor do jetë e dukshme për herë të parë nga planeti ynë sepse ajo është duke iu afruar orbitës së tij. Kometa është 106 milionë km larg Tokës në pikën e saj më të afërt. Një tjetër objekt...
 • Shtëpia e Bardhë, plan masash në rast apokalipsi

  Zyrtarët e qeverisë amerikane kanë ndërtuar një plan emergjence në rast të një apokalipsi asteroidësh. Siç raporton e përditshmja “The Sun”, Shtëpia e Bardhë ka publikuar Strategjinë Kombëtare të Gatishmërisë për Objekte Pranë – Tokës. Përplasja e asteroidëve është një rrezik që në kuptimin e plotë të fjalës qëndron...
 • Çfarë do të ndodhte nëse një asteroid do binte në oqean

  Nëse një asteroid do godiste Tokën me shumë shanse do përfundonte në det, duke marrë parasysh se oqeanet zbulojnë 70% të sipërfaqes së planetit tonë. Impakti do të kishte qenë shkatërrues nëse do kishte ndodhur 10-20 kilometra nga vija bregdetare e një qyteti dhe për pasojë do kishin mbetur...
 • Osiris – Rex niset drejt asteroidit Bennu

  Nasa lëshoi në hapësirë sondën Osiris – Rex, e cila do të udhëtojë drejt asteroidit Bennu. Agjencia hapësinore amerikane ka çelur kështu misionin për marrjen e një mostre shkëmbore nga një asteroid 500 metra i gjerë. Shkencëtarët shpresojnë se nga materiali do të zbulojnë detaje rreth formimit të planeteve...
Emisione