azem hajdari

 • Vajza e Azem Hajdarit shpërthen kundër PD

  “Jam gati të le mandatin dhe tu bashkohem studentëve.”  Pas këtij premtimi të guximshëm në 8 Dhjetor, deputetja e Partisë Demokratike Rudina Hajdari, vajza e liderit të Lëvizjes Studentore 28 vjet më parë dhe një prej themeluesve të kësaj partie, Azem Hajdari ka shpërthyer në kritika të forta ndaj partisë...
 • Leaders commemorate Azem Hajdari on 20th death anniversary

  Democratic Party leaders and relatives commemorated the “December leader” Azem Hajdari on the 20thanniversary of assassination. President Ilir Meta said Azem Hajdari is a figure of epochal dimensions that has given a lifelong message to all Albanians, that democracy requires courage. While the historic leader of the Democratic Party,...
 • Azem Hajdari bën bashkë politikën shqiptare

  Përvjetori i 20-të i vrasjes së Azem Hajdarit i bëri bashkë, pavarësisht ngjyrave partiake. Bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë, miq dhe të njohur rikthyen në kohë ëndrrën e heroit të demokracisë, “Shqipëria si Europa”. Presidenti Ilir Meta: “Azem Hajdari është një figurë e përmasave epokale që ka dhënë...
 • Berisha: Rama ekzekutoi për së dyti Hajdarin

  Pas vendimit të Këshillit Bashkiak të Hasit që shpalli “qytetar nderi” Gafurr Mazrekun, ka reaguar edhe ish-kryeministri Sali Berisha. Në një koment në Facebook, Berisha akuzon kryeministrin Rama se në këtë mënyrë e ekzekutoi për herë të dytë Azem Hajdarin. Berisha thotë se pas këtij vendimi kriminal qëndron kryeministri...
 • PD: Rama shpall qytetar nderi atentatorin e Azem Hajdarit

  21 -vjet pasi qëlloi me armë në parlament deputetin Azem Hajdari ,në 18 shtator të 1997, socialisti Gafurr Mazreku propozohet të shpallet qytetar nderi nga ana e Këshillit Bashkiak të Hasit, me motivacionin “personalitet, intelektual për kontributin e pashoq në pushtetin vendor”. Dokumenti u publikua nga Partia Demokratike, e...
 • Shoqërohen në polici djemtë e Azem Hajdarit

  Dy djemtë e heroit të demokracisë Azem Hajdari janë shoqëruar nga policia në pikën kufitare të Muriqanit pasi janë konfliktuar me një person. Burime nga policia thonë se dy djemtë, Kirjald Hajdari dhe djali më i vogël Azem Hajdari u shoqëruan në komisariat më 2 Janar pas konfliktit me...
 • 27-vjetori i PD, Basha: 18 Maji u bë për të evituar përplasjen civile, Rama bëri pabesi

  Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, në 27-vjetorin e krijimit të partisë, tha se qëllimi dhe thelbi i marrëveshjes së 18 Majit ishte të evitohej përplasja civile, destabilizimi i vendit dhe angazhimi i grupeve kriminale në shitblerjen e votës, por akuzoi kryeministrin Edi Rama për pabesi duke bërë të kundërtën...
 • Vendoset në Tropojë shtatorja e Azem Hajdarit

  Nga Tropoja ku mori pjesë në ceremoninë e vendosjes së shtatores së Azem Hajdarit, lideri i demokratëve, Sali Berisha ka bërë një apel në adresë të shqiptarëve, duke i ftuar të frymëzohen nga shembulli i heroit të demokracisë, përpara rrezikut që sipas tij po I kanoset vendit. “Nuk mund...
 • Albanian leaders commemorate Azem Hajdari on death anniversary

  Democratic Party leaders and relatives commemorated the “December leader” Azem Hajdari on the 19th anniversary of assassination. Democratic Party Chairman Lulzim Basha said Azem Hajdari was a unification of the best patriotic values. He expressed gratitude to him and to what he represents eternally, “the uncompromising struggle for freedom...
 • Përvjetori i vrasjes së Azem Hajdarit, demokratët përkujtojnë “Liderin e Dhjetorit”

  Në përvjetorin e vrasjes,  drejtuesit e Partisë Demokratike dhe të afërm përkujtuan  “Liderin e Dhjetorit” Azem Hajdari. Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha tha se Azem Hajdari ishte bashkim i vlerave më të mira patriotike dhe atdhetare. Ai shprehu mirënjohje ndaj tij dhe ndaj asaj që ai përfaqëson përjetësisht,...
 • Kthim në mesjetë, shkolla 2 vjet pa drita

  Nxënës, mësues e prindër ankohen, se në shkollën 9-vjecare “Azem Hajdari” në Paskuqan, prej 2 vjetësh mungon energjia elektrike. Problemi bëhet më i mprehtë tani që dita është e shkurtër dhe moti është ftohur. Drejtori i shkollës Besnik Daci thotë se i është drejtuar me shkresa bashkisë së Kamzës,...
 • Basha: E sotmja, ditë e zezë për politikën

  Sot është një ditë e zezë për politikën shqiptare, sepse politika u bë njësh me krimin. Ky ishte mesazhi i parë i Lulzim Bashës, pas humbjes se kandidatit të djathtë në Bashkinë e Dibrës. Në një ceremoni në përkujtim të 18 vjetorit të vrasjes së liderit të Dhjetorit, Azem...
 • Ndërtohet memoriali në vendin ku mbeti i vrarë Azem Hajdari (15 Nëntor 1998)

  Në vendin ku në 12 Shtator, si pasojë e një atentati mbeti i vrarë Azem Hajdari me truprojën e tij, po ndërtohet një lapidar. Të afërmit, miq dhe simpatizantë të ish liderit të Lëvizjes Studentore kanë kontribuar që në kujtim të veprës dhe personalitetit të Hajdarit të ngrihet ky...
 • Gjykata e Rrethit Tiranë vendos masën një muaj burgim për Marjan Grykën (14 Nëntor 1998)

  Ish truproja i Azem Hajdarit ka marrë dënimin me një muaj burg nga Gjykata e Rrethit Tiranë. Kryegjyqtari Pajtim Hoxha ka vendosur këtë masë arresti deri në sjelljen e provave nga Prokuroria. Gjyqtari është njohur me provat e servirura nga Prokuroria Ushtarake e Tiranës dhe është bindur se ato...
 • Sali Berisha konferencë për Kushtetutën dhe aktet kriminale në Shkodër (11 Nëntor 1998)

  Sali Berisha në konferencën e rradhës ka hedhur akuza të forta kundrejt Kushtetutës. Sipas Berishës kjo Kushtetutë ngjan me atë të Fidel Kastros. Ai ka sqaruar se përse ky nen i heq të drejtën e shitblerjes së tokave fshatarëve. Ky “nen kuban” ka vijuar Berisha është neni i kufizimit...
 • Këshilli i Sindikatave shpall platformën e bashkëpunimit të sindikatave (07 Nëntor 1998)

  Këshilli i Sindikatave të Pavarura të Shqipërisë, ka shpallur sot platformën e bashkëpunimit të të gjitha sindikatave të cilat tubuan në përmbysjen e komunizmit në vitet 1990-1991. Si simbol i këtij bashkimi , përfaqësuesit kanë zgjedhur figurën e Azem Hajdarit. Në mbledhjen e tyre të sotme, krerët sindikalistë, pasi...
 • Studentët e Dhjetorit ’90 protestojnë për liderin e tyre Azem Hajdari (06 Nëntor 1998)

  Studentët e Dhjetorit 1990 protestojnë për liderin e tyre Azem Hajdari. Ish-dhjetoristët pas procesionit të tyre i cili është kthyer tashmë në një ritual dhe ndalesës në vendin ku u vra Azem Hajdari, shprehen se pas kësaj heshtjeje fshihen ideuesit dhe ekzekutuesit politikë të Azem Hajdarit. Duke ripërsëritur  kërkesën...
 • Sali Berisha refuzon të dëshmojë për çeshtjen Hajdari (03 Nëntor 1998)

  Lideri i demokratëve Sali Berisha ka refuzuar të japë dëshminë e tij mbi ngjarjen e rëndë të 14 Shtatorit kur u vra Azem Hajdari. Berisha ishte njoftuar zyrtarisht për të deklaruar nga prokurori i çeshtjes Sokol Stojani por megjithë pritjen e gjatë, kreu i Opozitës nuk është paraqitur në...
 • Genc Pollo bojkoton Prokurorinë (02 Nentor 1998)

  Nënkryetari i Partisë Demokratike Genc Pollo nuk u paraqit në Prokurorinë e Tiranës ku ishte i thirrur zyrtarisht për të dëshmuar mbi atë çfarë ai di rreth vrasjes së Liderit të Dhjetorit Azem Hajdari. Pollo nuk ka lajmëruar askënd për mungesën e tij por sipas prokurorit të çeshtjes, ai ...
 • Konferenca dhe mitingu i Partisë Demokratike për vrasjen e Azem Hajdarit (31 tetor 1998)

  Demokratët janë mbledhur në shesh ku kanë zhvilluar mitingun e tyre ku si shkak i këtij mitingu ishin 50 ditët e vdekjes së Azem Hajdari. Protesta konsistonte në hedhjen e parullave kundër qeverisë dhe hartimit të Kushtetutës. Ndaj kryeministrit Majko ata kërkonin gjetjen e vrasjes së Azem Hajdarit ose...
Emisione